Zemřít jako rytíř

recenze knihy Boj slepého krále

„Už dávno se do Čech žádný nepřítel neodvážil, vlastně po celou dobu, co je králem Jan Lucemburský. Je to zvláštní a pro mnohé i nepochopitelné, že země, jejíž panovník se toulá po nejrůznějších bojištích Evropy nebo usedá u bohatě prostřených stolů vladařů velkých i malých, prožívá snad nejdelší období míru.“

Boj slepého krále je čtvrtou knihou ze série Sny umírají s králi. Jedná se o historickou sérii věnovanou období nástupu Lucemburků na český trůn a jejich vlády. Autorem je českobudějovický rodák Jaromír Jindra, který se psaní beletrie začal naplno věnovat v posledních několika letech. Již jako chlapec psal povídky a po studiu pracoval jako redaktor krajského deníku a zároveň publikoval odbornou literaturu z oblasti filumenie, která je jeho velkým koníčkem, a této činnosti se věnuje dosud. Jaromír Jindra nepíše jen pro dospělé, ale napsal i knihu pro děti, a to Příhody Myšáka Myšulína z Myšova (recenze).

Jan Lucemburský stále více a více ztrácí zrak, zdá se, že mu lékaři nedovedou pomoci, jeho naděje se upíná k francouzským lékařům. Při cestě do Francie se s doprovodem zastaví na hradě Vildštejn, který za dobré služby věnoval Matouši Rozoumkovi, kterého známe již z předchozích knih. Ve Francii se Jan setkává se svým synem Karlem, je zajímavé sledovat jejich vztah, kdy Jan se cítí synem ohrožen a zároveň by mu chtěl zajistit postavení, které upevní jeho moc do budoucna. V knize se odvíjejí dvě dějové linie, jedna je věnována právě Janu Lucemburskému a ve druhé sledujeme osudy Matouše Rozoumka a životy „obyčejných“ lidí na hradě Vildštejn. Tyto dvě linky se v příběhu několikrát protnou, a tak se spolu s Janem Lucemburským a jeho synem Karlem vydáváme do bitvy u Crécy, kam ho následuje i Matouš Rozoumek. Pokud jste nechyběli v hodinách dějepisu, tak jistě víte, jak bitva dopadla, a co znamenala nejen pro české země. A co Matouš Rozoumek? Vrátí se z bitvy?

„Ve stejné chvíli se mu prodrala na povrch mysli myšlenka jiná, pod kterou se jeho osobní tragédie stávala zcela nicotnou: Co bude s jeho Českým královstvím? Jakou váhu může mít země, které vládne slepý král? Vrhnou se na ni všichni sousedé a každý si z ní urve, co se dá…“

Větší prostor autor ponechává dění na hradě Vildštejně, kde sledujeme běžný středověký život okořeněný láskou, nevěrou a prokouknutou lstí. Tato dějová linka mě velmi bavila a jistě bych si ji vychutnala ještě více, kdybych měla přečtené již předchozí díly, ale i tak se kniha dá číst bez znalosti předchozích dílů, jelikož se autor vrací k dřívějším událostem.

Jaromír Jindra barvitě a krásnou češtinou líčí osudy hlavních postav. Čtení jsem si užívala. Je to historický román, který je čtivý, napínavý a nechybí mu ani milostná linka.

Boj slepého králeAutor také dokáže krásně zachytit krásu okamžiku a popsat kouzlo přírody.

„Podzim si už nějaký čas hrál na malíře a odíval listnáče do jejich druhého květu; ještě dříve, než stromy budou žalovat k nebesům vztaženými holými větvemi svou opuštěnou bezmoc. Zdobil je pestrými barvami od žluté přes různé odstíny hnědé až po rudou, aby jim zanedlouho tuhle nádheru škodolibě serval v nárazech stále studenějšího větru.“

Jediné, co mi na začátku knihy nesedlo, bylo dle mého názoru přílišné vracení se k důsledkům vyvolaných stresem jedné z vedlejších postav, tím se rozhodně nenechte odradit, protože v následujících kapitolách se takto autor již neopakuje.

Zachytila jsem vyjádření autora, že má v plánu v sérii pokračovat i dále, tedy bude nás čekat období vlády Karla IV., jistě se máme na co těšit a jsem zvědavá, jak ho prováže s Rozoumkovou linkou, i když konec prozatím posledního dílu nám může dát tušit.

„České oddíly do zítřejšího boje povede jen jeden český král. Já. Ať bitva skončí jakkoliv, bude v jejich čele stát zase jen jeden český král. Ty, synu. – A nechci slyšet žádné námitky!“ Jan tohle řekl s takovou rozhodností, že Karel raději neodpověděl. Znal otce a znal také sám sebe. Být na jeho místě, nejednal by jinak.“

Kniha má velmi poutavou obálku, takže ji v knihkupectvích jistě nepřehlédnete. Bohužel román vyšel zrovna na začátku období, kdy musela být knihkupectví uzavřena, a tak byla by velká škoda, kdyby unikl vaší pozornosti.

Pokud máte rádi historické romány, kde se na pozadí historických událostí odvíjí smyšlený příběh věnovaný „obyčejným“ lidem, pak vás tato kniha bude bavit.

Moje hodnocení je 90 %.

 

Název knihy Boj slepého krále
AutorJaromír Jindra
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2020
Počet stran288
ISBN978-80-242-6427-1
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)