Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Dobrodružství bílé laboratorní myšky

recenze knihy Příhody myšáka Mišulína z Myšova

„Myšák, o kterém vám budu vypravovat, nebyl tak docela obyčejný. Narodil se ve výzkumné laboratoři jako pokusná bílá myška. Jen co přestal být myším miminkem, vzal tlapičky na ramena, protáhl se škvírou mezi pootevřenými dveřmi a hupky šupky, zmizel… Tehdy si také začal říkat myšák Mišulín z Myšova.“

Myšák Mišulín je bílá laboratorní myška, které se podařilo uprchnout a právě poznává svět. Ještě se ve světě pořádně nerozkoukal a už se zamiloval do šedé myšky Couralky. Jenže Couralku unese zlý myšák Myšimor a uvězní ji na svém hradu. Mišulín to jen tak nenechá a vydává se Couralku zachránit, na cestě ho čekají mnohá dobrodružství a hlavně nebezpečí, ale také nová přátelství. Na pomoc mu přijde vítr, svatojánský brouček a luční koník Hopla. Podaří se mu Couralku zachránit? Kdo nakonec přemůže zlého čaroděje Myšimora? Vezměte do ruky tuto dětskou knihu a čtěte dětem před spaním.

Jakmile příběh začal, vytanula mi na mysli pohádka Princ a Večernice, zkrátka mi ji tato kniha něčím připomněla, možná jménem Myšimor, což zní podobně jako Mrakomor, a pak i další podobností, když myšákovi pomáhal vítr nebo když měl Mišulín poznat Couralku mezi stejnými myškami.

„Mišulíne,“ zaslechl pojednou tichý hlásek. „Mišulíne…“

„Kdo mne to volá,“ řekl do houstnoucího šera, ale hlásek se mi trochu třásl strachy.

„To jsem přece já, vítr…,“ zašumělo to okolo Mišulínovy hlavičky. „Znám tvé trápení. Je mi tě líto, a protože i já mám s Myšimorem nevyřízené účty, pomohu ti.“

Příhody myšáka Mišulína z MyšovaMyšulín prožije nejedno dobrodružství, kdy mu půjde o život. Musím přiznat, že scéna, kdy se myšák utká se slonem mi přišla krutá i pro nás dospělé, je možné, že v dětech vyvolá strach, ale pak už v knize nic tak krutého nenajdete. Přesto si myslím, že kniha se bude dětem líbit a najdou v ní mnoho poučení a dozvědí se, jak je důležité si pomáhat, ale také za pomoc poděkovat. Je to příběh nových přátelství a velké odvahy.

Tato dětská knížka je tvořena krátkými příběhy, takže se skvěle hodí ke čtení před spaním, i když se může stát, že dětem jedna kapitolka před spaním nebude stačit.

„Tak je to správné,“ povídá vydra. „Musíme si vzájemně pomáhat, a to nejen když máme někoho rádi. Jednou potřebuje pomoc někdo, koho ani neznáme, jindy třeba pomůže zase on nám. Tak už to na světě chodí.“

Pokud bych měla určit věkovou kategorii, kterou příhody zaujmou, řekla bych, že kniha je vhodná pro děti od pěti let. Moji tříletou dceru zaujaly pouze ilustrace, ale poslouchat pohádku ji nebavilo. Až bude větší, věřím, že se ke knize vrátíme a bude se jí líbit.

Ilustrace doplňující příběh vyjadřují pocity zvířátek, takže umí vzbudit strach, ale i radost.

Pokud hledáte krásný poučný příběh pro malé děti, kde dobro vítězí nad zlem, najdete ho právě v této knížce pro děti. Možná vás překvapí, že tato kniha je autorovou první knihou určenou dětem. Budu doufat, že se dočkáme i dalších dětských knížek anebo třeba i pokračování příběhu Mišulína a Couralky.

„A pak se jim do cesty postavil nepřítel z nepřátel nejstrašnějších, nepřítel, kterého se bojí každá myš. Z prachu cesty se zdvihala hlava obrovského hada a Mišulín zčistajasna pohlížel do jeho obrovské rozevřené tlamy.“

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Příhody myšáka Mišulína z Myšova
AutorJaromír Jindra
ŽánrPohádky, Pro děti
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2018
Počet stran128
ISBN978-80-7584-038-7
  
Nákup knihy www.brana-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.cz 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)