Neděle, 3.12.2023
KnihyKultura

Ženy, které mi nedají spát

recenze knihy Ženy, které mi nedají spát

Mie je přes čtyřicet. Je svobodná, momentálně žije u rodičů. Po nocích přemýšlí o ženách, které se nenechaly udolat konvencemi společnosti. Jsou její inspirací i hnacím motorem. Seznamte se s nimi taky, možná právě díky nim dostanete chuť udělat ve svém životě nečekaný krok.

Ženy, které mi nedají spátMia vás provede životy opravdu zajímavých osobností, které ovlivnily její způsob života. Vyprávění o nočních ženách začne ikonou Karen Blixenovou, kterou znáte zřejmě nejvíc z filmového zpracování vlastní autobiografie Vzpomínky na Afriku. Mia ji představuje v novém světle, se všemi chybami, které Blixenová měla a které byly čtenářům dosud neznámé. Životopisná data zpracovaná ve formě nenásilného vyprávění autorka kombinuje s deníky, které si Karen Blixenová vedla a prokládá je vlastními zápisky z cest po Africe. Část věnovaná dánské spisovatelce je nejobsáhlejší a nejpropracovanější. V dalších kapitolách Mia Kankimäki představuje cestovatelky. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o ženy, jež se na cesty vydaly v 19. století a čelily nejen předsudkům společnosti, ale také neznámému dobrodružství i možnosti, že přijdou o život. Zapomeňte na Emila Holuba, Vojtěcha Náprstka či Alberta Schweitzera, na scénu nastupují Isabela Birdová, Ida Pfeifferová, Mary Kingsleyová a další téměř zapomenutá jména. Navštívíte s nimi Afriku, zjistíte, jak se cestovalo ženám v předminulém století a co všechno jim na tomto místy neprobádanému kontinentu hrozilo.

Poslední kapitoly jsou věnovány umělkyním. Talentované ženy renesanční Itálie byly nejen matkami, manželkami, ale na živobytí si vydělávaly i jako malířky a mnohdy předčily své mužské kolegy. Blíže poznáte Sofonisbu Anguissolu, Lavinii Fontanu, Artemisii  Gentileschi, ze současného světa umění se představí Japonka Jajoi Kusama, jediná dosud žijící noční žena. Aby se prosadila, sáhla si letos jedenadevadesátiletá výtvarná umělkyně až na samotné dno.

Ženy, které mi nedají spát v sobě snoubí nejen fakta o zajímavých ženách, které však nejsou podány suchopárnou formou. Autorka čerpá z deníků, knih, fotografií a publikací, svému bádání a rešerším věnuje volný čas, cestuje na místa, která noční ženy navštívily. Kombinuje tak encyklopedické informace s vlastními deníkovými záznamy. Popisuje nevšední zážitky z cest za svými idoly, ať už se jedná o výpravu do Afriky, cesty po Itálii nebo po Japonsku.

Není třeba bát se, že publikace ve výsledku zavání feminismem. Pojednává sice o ženách, ale vyzdvihuje jejich vlastnosti, díky nimž dosáhly vytyčených cílů v dobách, které něžnému pohlaví nepřály. 

Ve výsledku před sebou máte nejen neotřelý cestopis, díky kterému proniknete do životů hrdinek, jež předběhly svou dobu a mohou se stát vzorem nejedné čtenářky (a možná i čtenáře, kdo ví?). Zároveň kniha nabízí upřímnou zpověď čtyřicátnice hledající si svou cestu dalším životem.

 

Název knihy Ženy, které mi nedají spát
AutorMia Kankimäki
Žánrcestopis
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2020
Počet stran440
ISBN978-80-267-1753-9
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)