Čtvrtek, 20.6.2024
KnihyKultura

Jak uzdravit lidské srdce

„Vega ve skutečnosti netušila, kde její máma je, ani si na ni nevzpomínala. Pokud věděla, odjakživa žila jenom s tátou. Někdy se ho ptala, jaká její maminka byla, proč už s nimi nebydlí a kam se poděla. Ale táta odpovídal krátce, jednoslabičně a nikdy to neznělo úplně věrohodně. Navíc, když na mámu přišla řeč, v mračnech nad jeho hlavou pokaždé zahřmělo a začalo z nich krápat. Proto se Vega vyptávala čím dál míň.“

Kniha Žirafy mají velikánské srdce je debutem švédsky píšící finské spisovatelky Sofie Chanfreau, jež za tento příběh získala prestižní finské literární ocenění Finlandia Junior Prize za rok 2022. U nás se vydání knihy ujalo nakladatelství HOST, které, kromě knih pro dospělé, vydává krásné dětské knihy, a řekla bych, že je zárukou kvality.

Hlavní hrdinkou je devítiletá Vega, jež žije s tatínkem na ostrově, který svým tvarem připomíná žirafu, a tudíž nese i název Žirafí ostrov. Veze nic neschází, aspoň tedy do té doby, než se její tatínek začne chovat podivně, roztržitě, až z toho Vega začne být zmatená. Obrátí se na svého dědečka Hektora, který je tak trochu podivín, ale ani on nemá představu o tom, co se s tatínkem děje. Ale vysvětlení je jednoduché, tatínek se zamiloval do Violy, jejíž chlad se začne vkrádat do života Vegy a tatínka. Vega není jen tak obyčejná dívka, má jistý dar, či bujnou fantazii, a všude kolem sebe vidí nejroztodivnější zvířata a tvory. Pro to nemá její otec pochopení a snaží se její fantazii držet na uzdě. Do života Vegy vstoupí hned dva kamarádi, a to Nelson, který rád zkoumá svět kolem sebe a vše si pečlivě zapisuje, a Janna, dívka, s níž se Vega nikdy nesetkala, alespoň prozatím, ale píše si s ní dopisy. Poté, co do života Vegy a tatínka vstoupí Viola, kterou Vega vnímá jako ledovou královnu, dostane o tatínka strach. Jediný, kdo by mohl jeho srdce znovu rozehřát, je maminka, jenž kde ji hledat? Co má společného s cirkusem? Mohla by žít na Pevnině? Kdo Veze pomůže v pátrání? Podaří se maminku nalézt a zachránit tak tatínka? Čeká na vás příběh plný dětské fantazie.

„Hektor měl práce nad hlavu. I ve svém věku zvládal organizovat spoustu přísně tajných pátrání, pečovat o fantastickou zahradu včetně zvířat a zároveň vědět všechno, co se na světě vůbec vědět dá. Znal všechny příběhy a pověsti o Žirafím ostrově, vyprávěl je pokaždé napínavěji.“

Žirafy mají velikánské srdceAutorka dětským čtenářům předkládá velmi poutavý, zároveň i trochu dojemný příběh, který stojí za zamyšlení. Nechybí v něm dětská fantazie, trochu potřeštěný děda, hledání svého místa na světě a touha někam patřit. Celou knihou nás provázejí úžasné černobílé ilustrace Amandy Chanfreau, autorčiny sestry.

Každá z postav je něčím zvláštní, jedinečná, zajímavá. Vega má dar vidět kolem sebe nejroztodivnější tvory, Nelson rád pozoruje okolní svět a především zvířata, o kterých ví nejrůznější zajímavosti, jež vstupují i do názvů kapitol. Janna žije v cirkuse hned se dvěma maminkami, děda Hektor má stejný dar jako Vega a vidí nejrůznější tvorečky, kteří žijí v jeho zahradě. Viola je mrazivou královnou, která „zaklela“ srdce tatínka.

Kniha je určena dětem od devíti let, ale myslím, že více osloví děti o trochu starší. Dceři je právě devět let a sama by si tuto knihu ještě nezvládla přečíst, proto jsme ji četly společně před spaním. Příběh se jí velmi líbil a probouzel v ní nejrůznější otázky. Tato kniha dokáže podnítit dětskou fantazii a zároveň vyvolat napětí, zda se Veze podaří splnit to, co si vzala za úkol.

„Vega vyndala náčrtník. Nikdy ho nikomu neukázala. Dokonce ani Hektor se do něj nesměl podívat. Ale Nelson měl v sobě něco, díky čemu Vega dostávala chuť se mu svěřovat. Byl jako hlasové štěňátko, které se vrhne na cokoliv a zhltne to se vším všudy. Jako vodopád, který se nikdy nezastaví. Když mu něco vyprávěla, nikdy se na ni nedíval s nakrčeným obočím jako jiné děti ze školy. Ani se mu nad hlavou nekupily mraky.“

Knížku Žirafy mají velikánské srdce doporučuji všem dětem kolem desátého roku, které si rády přečtou příběh se špetkou fantazie, příběh, který je obohatí a přivede k zamyšlení.

 

Název knihy Žirafy mají velikánské srdce
AutorSfofia Chanfreau
Žánrpro děti a mládež, fantasy
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2024
Počet stran200
ISBN978-80-275-1931-6
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)