Život v divočině

Lajla Rolstad - Vlčí ostrovrecenze knihy
Lajla Rolstad – Vlčí ostrov

Bojíte se cestovat sami a na vlastní pěst? A co takhle žít sami na opuštěném místě? Je to pro vás nepředstavitelné? Tak hlavu vzhůru a vydáme se spolu s Lajlou Rolstadovou na výlet za hranice všedních dní. Objevíme spolu taje přírodní medicíny, ale hlavně si s sebou odneseme spoustu nevšedních zážitků, jež bychom jen tak nezažili. Vydejme se spolu na cestu po Americe a Kanadě.

Titul vyšel v originále (Ulveoya) v roce 2015, u nás ji vydává v roce 2016 nakladatelství Kniha Zlín, a to ve formátu jak knihy, tak e-knihy. 

Když si vybírám knihu, hledím také na to, jak vypadá obálka. U této knihy jsem díky obrázku obálky moc nevěděla, co si slibovat. Musím říci, že je velice jednoduchá, můžeme na ní vidět pár geometrických obrazců, název titulu, jméno autorky a nakladatelství. Víc už zde opravdu neobjevíme. Pak jsem si přečetla anotaci titulu, protože bych si knihu podle obálky určitě nevybrala. Pár slov o knize a jejím příběhu však vykonalo své a já v tu chvíli dostala velkou chuť se začíst.

Příběh je psán úžasným způsobem. Autorka své zážitky zachytila velice věrným způsobem a vy se tudíž budete cítit, jako byste byly na oněch místech s postavami vystupujícími v celém vyprávění. Můžete si přečíst velké množství životních mouder a zajímavých myšlenek. Vše vyplývá z vyprávěných situací a prožívaných emocí. Musím se přiznat, že jsem mnohdy měla i slzy na krajíčku a bylo mi smutno přesně tak, jak to bylo s hlavní hrdinkou. Co se týče hlavní protagonistky, dlouho jsem nevěděla, kdo příběh vůbec vypráví a do jaké věkové skupiny vypravěčku zařadit. Nakonec jsem si z anotace vybavila informaci, že příběh vypráví sama autorka, což se vám pak na počátku druhé části potvrdí, když ji maminka při odjezdu oslovuje. Do příběhu jsem se začetla během pár chvilek a naprosto mě uchvátil. Zažila jsem v něm spoustu napětí, radostí, lásky, ale i životních zklamání. Lajla se však se vším dokáže úžasně vyrovnat a ukazuje tak jistou cestu i svým čtenářům. Ptáte se jakou? Tak šup a objevte tajemství této pomyslné životní cesty.

Děj knihy je rozdělen do tří částí. V první se s hlavní hrdinkou vydáváme na ostrov sousedící s Vlčím ostrovem. Zde zažijeme velice zajímavá dobrodružství. Když budeme potichu, třeba zaslechneme výt vlky nebo uvidíme medvěda, srnku či jiné divoké zvíře. Ve druhé části budeme cestovat, a to hodně. Zažijeme dobrodružství při hledání vhodného automobilu, ale třeba i při samotných cestách. A ve třetí části budeme žít opět v divočině. Všechny tři části jsou hustě prosycené strachem, jenž se hlavní hrdinka snaží překonat. Povede se jí to? To zjistíte, až si knihu přečtete.

kniha je velice dobře zpracována jak gramaticky, tak i stylisticky. Na to, že má příběh 242 stránek, objevuje se v něm minimum pravopisných chyb. Stylisticky je vystavěn naprosto skvěle a nemám k tomuto zpracování žádné výtky. Kompozičně byl příběh napsán vcelku jednoduše. Vyskytuje se pouze chronologická a retrospektivní kompozice. Celý příběh je vypsán v subjektivní ich-formě. Právě díky tomuto je vyprávění bližší běžnému čtenáři.

Lajla Rolstad - Vlčí ostrov

A co kapitoly? Číslované kapitoly určitě v této knize nehledejte. Každý zážitek je oddělen třemi čárkami. Některé jsou delší, jiné jsou vypsané jen do pár řádků, ale i přesto si je naprosto užijete a budete se při čtení bavit.

Moje subjektivní hodnocení je kladné. Čtení jsem si užila od prvního písmenka až do toho posledního. Jak již vyplynulo z předchozích několika řádků, vyprávění je věrohodné a po přečtení si odnesete pocit, že nic není nepřekonatelné. Přesvědčíte se o tom, že si lze užít každé chvíle, i když jste v širokém okolí naprosto sami. Je to tedy dle mého názoru naprosto nevšední životní příběh, jenž se mi četl sám. Velice si vážím toho, že autoři, jejichž život není zrovna jednoduchý, se dokáží se svým osudem aktivně prát a ještě mají sílu o tomto svém trápení napsat knihu, jež působí motivačně na všechny lidi kolem. I mě motivovala k lepšímu životu.

Tuto knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi příběhy ze života se zajímavými životními postřehy, ale také těm, kteří mají rádi dobrodružství, protože toho se zde vyskytuje opravdu hodně. Toto dílo si ode mě vysloužilo krásných 100% hodnocení, a to nejen díky tomu, jak je napsáno, ale také proto, že je v něm uzavřeno určité poselství, jež vás nasměruje k lepšímu životu.

 

AUTOR

Lajla Rolsadová se narodila v roce 1978. Debutovala v roce 2009 románem Nekronaut s gotickými a punkovými prvky. Autobiografický román Vlčí ostrov je její druhá kniha.

 


Lajla Rolstad - Vlčí ostrovNázev knihy:         VLČÍ OSTROV
Autor:                      Lajla Rolstad
Překlad:                  Daniela Mrázová

Nakladatelství:      Kniha Zlín
Rok vydání:           2016
Počet stran:           242

ISBN:                       978-80-7473-443-4
EAN:                        9788074734434

Vazba:                     Vázáno

E-shop:                   kniha    – www.KnihaZlin.cz
                                   KNIHA ZLÍN
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
                                      PalmKnihy

  

{source}[[div data-configid=”0/38918922″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source} 

 


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihyPalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)