Čtvrtek, 22.2.2024
HudbaKultura

Znovuvzkříšení Gotthard uprostřed helloweenského Jericha

Helloween

HELLOWEEN | GOTTHARD | CRIMES OF PASSION
20. 2. 2016, PRAHA – FORUM KARLÍN

Dýně, jak se germánským speedmetalovým bohům přezdívá, přijeli do Zlína a Prahy propagovat svoje zatím poslední album My God-Given Right. Přivezli si s sebou i dva neméně zdatné předskokany – britské metalové melodiky Crimes Of Passion a švýcarské hardrockové harcovníky Gotthard. A ukázalo se, že to byla správná volba.

Prvně jmenovaní pojali svůj set nadmíru sympaticky, a přestože byli “vyhnáni” na pódium o čtvrt hodiny dříve, než bylo avizováno, dokázali naladit tou dobou zaplněné karlínské Forum repertoárem někde na pomezí metalu a hard rocku, pro který jsou typické především chytlavé refrény ve stylu osmdesátek říznuté soudobým hudebním aranžmá. Šlo tedy o povedené zahřívací kolo, které připravilo půdu pro příchod první skutečné legendy – Švýcarů Gotthard.

Gotthard, foto: Jaromír Zajda Zajíček

A ti splnili beze zbytku, co se od nich očekávalo. Nasadili laťku ještě o stupínek výš a sypali z rukávu jedno eso za druhým. Gotthard, kteří se už dávno oklepali ze ztráty svého dřívějšího tragicky zesnulého frontmana Stevea Lee, prokládali svižné kousky zvonivými baladami s erotickým podtextem a tenhle recept na diváky očividně zabíral stejně jako jejich charismatický zpěvák Nic Maeder. Jenže nezůstalo jen u toho. Mnohde multiplatinoví Švýcaři názorně ukázali, proč jsou považováni za top band současné hardrockové scény. Přímo ukázková byla v jejich podání například párplovská klasika Hush proložená povedeným jamováním s úryvky Jimi Hendrixe nebo basové linky od Queen. Publikum se konečně dostávalo do varu, na dvou místech vlály dokonce švýcarské vlajky a člověk si musel chvílemi položit otázku, kdo bude ten večer vlastně lepší, jestli Gotthard nebo hlavní headlineři Helloween?

 

Helloween, foto: Jaromír Zajda Zajíček

Jenže Němci nechtěli takové dilema vůbec připustit a prali do toho hezky od začátku. Místo jednoho šlapáku u bicích nasadili artilerii hned čtyř kopáků, vztyčili Sochu svobody se zlověstným dýňovým obličejem nad pódium a nechali se obklopit kulisami dalších dýňových postav uprostřed apokalyptické krajiny New Yorku pokrytého ledem.

Speedmetalová jízda tak mohla začít.

 

 

Helloween, foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

A i když Helloween už dávno nebourají hradby Jericha jako ve svých začátcích a nemění hudební škatulky, jelo se pěkně zostra jako za starých dobrých časů. Fanoušci kapely to přijali s povděkem a okamžitě se do této hry zapojili. Sborově zpívali, aplaudovali a hnali svoje miláčky dopředu. V tu chvíli bylo jasné, že se žádná konfrontace nekoná, ale že nad tím vším převažuje čirá radost z kvalitní muziky. Helloweenská show měla však z mého pohledu jedinou vadu na kráse a skalní fans mě za to jistě ukamenují. Šlo o výkon zpěváka Andi Derise, který nám krapet “zfotrovatěl” a nevydýchal některé krkolomné výšky zběsile rychlého repertoáru. Snadno se však kritizuje, už hůře se ale bere v úvahu, že se věk nedá zastavit. Malý šok připravil divákům také druhý kytarista Sascha Gerstner, jehož nový sestřih na hlavě budil dojem, že jde snad o kytaristku. Jeho bleskurychlý prstoklad na hmatníku kytary uvedl ale zase brzy vše do pořádku. A ještě jeden malý černý puntík bych si dovolil. Spočíval ve statické pódiové prezentaci, která byla prakticky bez pohybu a každý z muzikantů jakoby si úzkostlivě hlídal svoji spartakiádní značku.

Helloween, foto: Jaromír Zajda Zajíček

Inu, speedmetalový vlak jménem Helloween uhání rychle a ještě nějakou chvíli se jen tak nezastaví. Jede totiž na kvalitní palivo. Tomu, že by ale zase nabral někdy rychlejší otáčky, už mnoho nenasvědčuje. Za to Gotthard působí s příchodem nového frontmana jako znovuvzkříšení a mohou náš ještě v lecčems příjemně překvapit.

 

Helloween

Andi Deris – zpěv
Michael Weikath – kytara
Sascha Gerstner – kytara
Markus Grosskopf – baskytara
Dani Löble – bicí

Playlist

Walls of Jericho
Eagle Fly Free
Dr. Stein
My God-Given Right
Steel Tormentor
Mr. Torture
Waiting for the Thunder
Straight Out of Hell
Heroes
Drum Solo
Where the Rain Grows
Lost in America
Power
Forever and One (Neverland)
Halloween / Sole Survivor / I Can / Are You Metal? / Keeper of the Seven Keys

Přídavky
Before the War
Future World
I Want Out

{source}
[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/1210340?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]
{/source}

Kompletní fotogalerie z koncertu Helloween naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1210340

 

Gotthard

Nic Maeder – zpěv, kytara
Leo Leoni – kytara
Freddy Scherer – kytara
Marc Lynn – basová kytara
Hena Habegger – bicí

 

Playlist

Let Me in Katie
Bang!
Get Up ‘n’ Move On
Sister Moon
Right On
Master of Illusion
Feel What I Feel
The Call
Remember It’s Me
What You Get
Hush
Lift U Up

Přídavky
Anytime Anywhere
Rock You Like a Hurricane

 

{source}
[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/1213672?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]
{/source}

Kompletní fotogalerie z koncertu Gotthard naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1213672

 

 

{source}
[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/1214974?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]
{/source}

 

Kompletní fotogalerie z koncertu Crimes Of Passion naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1214974

 

Helloween  

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.