Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Zpívající lípa je ve finále Stromu roku. Z Pardubic je i Strom hrdina: Strážce Podkovy

Do finále 20. ročníku ankety Strom roku, za kterou stojí Nadace Partnerství, postoupila dvanáctka kandidátů ze sedmi krajů. Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. Pardubický kraj bude reprezentovat Zpívající lípa z obce Telecí v okrese Svitavy.  Speciální ocenění Strom hrdina si vysloužil i Jasan – Strážce Podkovy z Pardubic. Oba dva nemine tradiční focení stromů a setkání s ambasadory v rámci tak zvané „Stromojízdy“ ve středu 9. června od 10.30 hodin. Letní online hlasování se pak otevře od 21. června 2021 na www.stromroku.cz.

Zpívající neboli Lukasova lípa z Telecí je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom. Pod lípou sedával Alois Jirásek nebo Tereza Nováková a její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů.

Letošní novinkou je rozšíření Stromojízdy o setkání s navrhovateli stromů, kterým byl udělen čestný titul Strom hrdina. „Cílem ankety Strom roku je nejen upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje lidská činnost či zdravotní stav. Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do Stromojízdy a zajistit jim publicitu, kterou si zaslouží,“ popisuje změny koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Jasan Strážce podkovyJedním z takových stromů je i jasan přezdívaný Strážce podkovy rostoucí za obchodem Albert u pardubického nádraží. Strom získal své jméno díky nedalekému přírodnímu území Podkova. Původně rostl v meandru Labe v lužním lese. Jak se Pardubice rozšiřovaly, začala ho obklopovat velká nákupní centra. Po určitou dobu byl dokonce zařazen mezi chráněné a významné památné stromy. Bohužel ani to všechno ho možná neuchrání před pilami zahraničního developera – vlastníka pozemku. 

Tradiční focení a setkání s ambasadory v rámci Stromojízdy bude letos rozděleno do tří etap a potrvá od 27. května do 9. června. Stromy profesionálně zachytí fotografka Lucie Mojžíšová. Hlasovat bude možné od 21. června do 12. září.

Vítězný Strom roku bude vyhlášen 22. září v Brně a získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Stejně jako předchozí vítězové bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.