23. Český lev nově ocení také televizní tvorbu

23. ročník Českého lva23. ročník Českého lva, výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA), proběhne v sobotu 5. března 2016 opět v pražském Rudolfinu. Slavnostní galavečer bude znovu moderovat Lucie Výborná.

Celkem 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2015 má šanci získat ocenění Český lev v 15 statutárních kategoriích. Novinkou jsou 3 soutěžní kategorie v oblasti televizní tvorby, v nichž bude též udělován Český lev. Navíc může ČFTA rozhodnout o ceně Český lev za mimořádný počin v oblasti audiovize. Nominovaní pro jednotlivé kategorie budou odtajněni 20. ledna 2016 během tiskové konference ČFTA.

Poprvé bude Českým lvem oceněna i televizní tvorba

Novinkou 23. ročníku Českého lva je udílení cen za televizní tvorbu, která je zastoupena ve třech kategoriích. Tvůrci mají možnost získat ocenění za Nejlepší televizní film nebo minisérii, Nejlepší dramatický televizní seriál a Nejlepší dokumentární televizní film nebo seriál. Nově byla zavedena zvláštní kategorie Mimořádný počin v oblasti audiovize. „Úroveň české televizní tvorby je na velmi vysoké úrovni, v čemž následuje světové trendy tzv. quality tv. Rozhodně si zaslouží být oceněná nejen diváckými cenami, ale také odborníky z řad filmových a televizních profesionálů. Rozhodli jsme se proto rozšířit počet udělovaných Českých lvů o tři televizní kategorie. Jednotlivé snímky a seriály nejprve nominují televizní společnosti a až ve druhém kole je svým hlasováním hodnotí akademici,“ vysvětluje Tereza Rychnovská, výkonná ředitelka ČFTA. Nominace na všechny kategorie, tedy filmové i televizní, budou zveřejněny 20. ledna 2016 na tiskové konferenci.

Galavečer ve velkém stylu

Slavnostní předání výročních cen ČFTA Český lev se uskuteční v sobotu 5. března 2016 v novorenesanční budově pražského Rudolfina. Galavečerem bude opět provázet rozhlasová a televizní moderátorka a novinářka Lucie Výborná. Režie ceremoniálu se ujal Michael Čech s Janem
Svěrákem. Režisérkou medailonků jednotlivých nominovaných je jako v minulém ročníku Tereza Kopáčová.

Nový vizuální styl a nová nestatutární cenaNová soška Českého lva

Autorem grafického konceptu pro 23. ročník Českého lva jsou Tomáš Martin a Ondřej Souček z kreativního studia Luftballon. Při tvorbě vizuálního konceptu vycházeli z geometrického motivu Českého lva (který je vyobrazen na dně sošky Český lev) od typografa Tomáše Brousila.

Novinkou letošního ročníku je zbrusu nová podoba nestatutárních cen, které navrhl designér Jakub Berdych. Vítězové v těchto kategoriích obdrží skleněné trofeje, jež nahradí dosavadní diplomy. Všechny trofeje pro letošní ročník předávání cen se připravují ve spolupráci s českou designérskou a sklářskou firmou Lasvit.
Generálním partnerem Českého lva je minerální voda Magnesia společnosti Karlovarské minerální vody. „Magnesia i tentokrát představí originální spoty, které každý rok udílení cen Český Lev doprovází. Dlouhou plejádu držitelů Českých Lvů, která již ve spotech účinkovala, doplní další herec a herečka, kteří se pyšní filmových oceněním od akademie. Jejich jména odhalíme v průběhu ledna,“ vysvětluje Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

Hlavním partnerem je RWE. Hlavním mediálním partnerem je již tradičně Česká televize.
Projekt RWE – energie českého filmu vstoupí příští rok do své jedenácté sezony. Součástí projektu je podpora hrané a dokumentární tvorby, vybraných filmových přehlídek a také činnost naší FILMOVÉ NADACE, jež se zabývá podporou scénáristické přípravy české hrané filmové tvorby. V roce 2015 byly do českých kin uvedeny hned dva snímky, které byly natočeny dle scénářů oceněných FILMOVOU NADACÍ. Pevně proto věřím, že budeme mít 5. března mnoho důvodů k radosti,“ uvedl Martin Chalupský, ředitel komunikace RWE v ČR.

Film má v České televizi, jakožto v největším tuzemském koproducentovi, trvalou podporu. Za poslední čtyři roky jsme přispěli ke vzniku více než sto dvaceti hraných, dokumentárních nebo animovaných snímků. V této době navíc zažíváme i u nás celosvětový trend, kdy se k televizním profesionálům připojují filmoví tvůrci, kteří i díky stálému zvyšování kvality televizní produkce nacházejí v tomto prostředí nové možnosti. Těší mě, že takové příležitosti otevírá jak Česká televize, tak i naše komerční stanice. Výroční ceny České filmové a televizní akademie dokázaly díky tomu na současný vývoj rychle zareagovat vytvořením nových televizních kategorií. Věřím, že tento krok bude dalším příspěvkem k posílení celé naší audiovize,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách www.filmovaakademie.cz/ nebo na facebooku Českého lva www.facebook.com/ceskylevcfta

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.