Středa, 28.2.2024
Ostatní volný časVolný čas

Abilympiáda 2009 je za námi

Abilympiáda 2009, foto Jaromír Zajíček (c) 2009 FotoZajda.czV pardubické ČEZ aréně byl v pátek 22. května 2009 zahájen již 17. ročník Abilympiády. Osobní záštitu nad tímto ročníkem převzal hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a primátor města Pardubice Jaroslav Deml.

Obrovský kus práce udělal organizační team pracovníků pořádající České abilympijské asociace, dobrovolníci z řad mladých studentů a hlavně sami postižení soutěžící.


Letos bylo přihlášeno 124 soutěžících a uskutečnilo se dvaadvacet disciplín. Mezi velice oblíbené patří disciplíny s výtvarnou technikou, jedná se např. o malbu na hedvábí, malování na sklo, batiku či ubrouskovou techniku. Nejvíce obsazenou disciplínou je tradičně aranžování suchých květin. Letos se na ni Abilympiáda 2009, foto Jaromír Zajíček (c) 2009 FotoZajda.czpřihlásilo šestnáct soutěžících. Mezi krásné disciplíny patří i vazba živých květů, tzv. ikebana. Soutěžící se mohli uplatnit také například v těchto dalších disciplínách: keramika, zdobení kraslic, košíkářství, výroba svíček, drátování, pletení, vyšívání, šití dámského oděvu, malování na kameny, návrh plakátu, studená kuchyně, cukrářství, počítačová editace textu, výroba nábytku, fotografování a další.

Letos byla uvedena i jedna nová disciplína a tou je recyklace odpadu. Její účastníci předváděli krásně pletené košíčky, mističky a jiné výrobky z papírových odpadů.

Nedílnou součástí Abilympiády je i doprovodný program. Letos jím byla  například speciální výuka sebeobrany, určená především pro nevidomé, slabozraké a neslyšící občany či ukázky výcviků asistenčních psů, které předvedlo sdružení Helppes.

Mnozí si mohli posedět s přáteli v malé Čajovně Lůna, o kousek dál si procvičit paměť u skvělých deskových a karetních her, které pro ně připravil náš portál pod názvem Hrajeme si s Chrudimskou.
Abilympiáda 2009, foto Jaromír Zajíček (c) 2009 FotoZajda.cz

Nejen pro postižené zde byly stánky chráněných dílen, které se  prezentovaly se svými výrobky, např. keramikou, šitými hračkami, šperky, apod.

Z Olomouce na Abilympiádu přijeli klienti centra sociálních služeb Klíč, kteří předvedli ukázku z muzikálu Daniela Landy Touha. Velice pěkná byla i hudební skupina Terezky z ÚSP Terezín. K potěše mnohým postiženým byl také zcela jistě herec Josef Pejchal, který hraje mimo jiné v populárním seriálu Ordinace v růžové zahradě roli doktora Adama Suka.
Prostředí ČEZ arény oživily obrazy vozíčkáře Michala Havlíčka a nejedny překvapil svým uměním i bublinář, jehož představení potěšilo každého.Abilympiáda 2009, foto Jaromír Zajíček (c) 2009 FotoZajda.cz

 

Návštěva této akce určitě stojí za to. Je velice zajímavé tyto lidičky pozorovat, jak při práci, tak i při rušné zábavě a těšit se z jejich malých radostí, které jim tato Abilympiáda přináší. Domů si odnášejí nejen zážitky, diplomy a ceny, ale také krásné a někdy i dlouholeté přátelství.

Zbývá jim jen popřát, ať jim takový to elán vydrží i do dalších ročníků Abilympiády.

 

Více na www.abilympics.cz.

 

Foto: Jaromír Zajíček (c) 2009 FotoZajda.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.