Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Střepy se vám zaryjí pod kůži

recenze knihy Agentura 2: Střepy minulosti

Autor knihy, Martin Štefko, je nejen zdatným (a plodným) spisovatelem, ale také majitelem sympatického nakladatelství Golden Dog. V něm zpočátku vydával převážně vlastní knihy, postupně se ale profiluje jako platforma vydávání originálního českého hororu.

V roce 2016 Martin Štefko vydal akční titul Agentura: První tým. Už sám název naznačoval, že se jedná o první svazek zamýšlené řady. Vychází z premisy, že svět chrání před nejrůznějšími nadpřirozenými hrozbami organizace zvaná Agentura, která využívá agenty se superschopnostmi. Vlastní koncept Agentury není nijak novátorský, nicméně umožňuje střídat prostředí, zeměpisné šířky, tak trochu i žánry. Inspiruje se nejrůznějšími světovými záhadami a tajemstvími, i skutečnými událostmi. Umožňuje řetězit jednotlivé epizody, větvit je či provazovat.

Agentura - střepy minulostiNa začátku první Agentury se tak sejde nesourodá trojice: zuřivá bojovnice, Japonka Katharine, téměř nesmrtelný postarší kovboj Viper s proklatě přesnou muškou a podivný kněz, otec Ivory. Autorův záměr napsat lehkou oddechovku se zcela jistě podařil. Někomu možná mohl připadat rozjezd příběhu v první části Tři vyvolení pomalejší, ale na začátku zamýšlené série prostě musel být čtenář seznámen s „pravidly hry“, z nichž bude vycházet vše ostatní, ať už se budou týmy Agentury jakkoli obměňovat. V další kapitole Žena v červeném začalo vyprávění nabírat obrátky a vyvrcholilo v části Hledaný: Hans Messner. Tady už jednoznačně převažovala dynamická akce, a tu autor opravdu umí podat. K tomu je nutno připočítat i nadhled, humor a různé žánrové i mezižánrové odkazy.

Byl jsem tak zvědavý na druhý díl, nazvaný Střepy minulosti. Už podle názvu se měl vracet k minulosti hrdinů, o níž se zatím objevily pouze drobné náznaky. První část Calhounova banda se vrací do minulosti Vipera. Aniž jsem to kdy s autorem konzultoval, je mi jasné, že miluje westerny a kovboje. Vždyť jeden klasický příběh z Divokého Západu už taky vydal: v roce 2018 mu vyšel román Zatracenci. Kovboj je taky hlavní postavou jeho zombie románů: Mrtví kráčí po zemi (2014) a Mrtví kráčí po zemi: Život v ráji (2017). A Viper, jak už víme, je taky kovboj. V tomto prvním příběhu se dozvíme, jak vlastně přišel ke svým superschopnostem, které ho ovšem nakonec nezachránily před … Sakra, teď jsem možná prozradil něco, co by neměli předem vědět ti, kteří se teprve chystají číst první knihu série. No, už se s tím nedá nic dělat. Jednoduše řečeno: na následující tři kapitoly a další případné svazky zbyl jen Ivory a Katharine, pro mě doposud méně sympatické postavy než staroch Viper. V druhé části s prostým názvem Richard Kramařík nalezne tým náhradu za kovboje. Je to poněkud netradiční superhrdina, do konce knihy poněkud tajemný, navíc pocházející (jak už jméno jednoznačně napovídá) z jedné nám dosti dobře známé země. Zlom přináší třetí a čtvrtá kapitola (Tygr a drak, Kostel Rwanda), v nichž vypráví o své minulosti Katharine a Ivory. Najednou jako kdybychom začali číst trochu jinou knihu. Akčnost je mírně potlačena, ale oba hrdinové v nich získávají lidský rozměr. Přestávají být jen pouhými akčními figurkami, stávají se skutečnými postavami. Mnohé scény mě opravdu dostaly tím, jak byly děsivé, přitom napínavé a zároveň i vtipné, jedním slovem přímo sugestivní. Přestože se pořád jedná především o akční příběh, začal jít víc do hloubky a nespočetněkrát nutil k zamyšlení. K tomu bezesporu přispěly i realistické kulisy, třeba hrůzná genocida ve Rwandě devadesátých let.

Je to tak. Martin Štefko prostě umí psát. Už se těším na další díl. Těšte se taky, už vzniká.

 

Název knihy Agentura 2: Střepy minulosti
AutorMartin Štefko
ŽánrThrillery, Literatura česká, Sci-fi
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2019
Počet stran260
ISBN978-80-88067-11-5
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivkua další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.