Pondělí, 20.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Alicina síť

recenze knihy Alicina síť

Autorka sama na konci knihy v poznámce uvádí, kteří hlavní hrdinové byli skuteční a kteří fiktivní. A také se pozastavuje nad tím, že o ženách ve funkci „špeh ve válce“ toho mnoho není napsáno. Přitom jejich povolání bylo nejen nebezpečné, ale také velmi prospěšné. A jelikož se s autorkou ztotožňuji, jsem velmi ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou, bylo to opravdu skvěle napsané dílo, které mi přiblížilo nejen činnost špehů, ale také to, jak fungovala nebo spíše nefungovala komunikace za různých okolností.

„Někdy v té době jsem Rose začala všude vídat. Malé holčičky s poskakujícími copánky se měnily v malou Rose, vysoké dívky z koleje, vlnící se na přednášku, se stávaly starší Rose – viděla jsem ji vepsanou ve tvářích úplně cizích lidí. Představovala jsem si ji tak často, že jsem dostala strach, jestli nepřicházím o rozum…“

Alicina síť je příběhem o chytrých, odvážných ženách, jež slouží své vlasti v době první a poté i druhé světové války. Je to kniha, která se mi zavrtala do srdce a jen tak se jej nepustí. Už od začátku mi bylo jasné, že tento styl mi sedne, mám ráda, když se prolínají dvě různá časová období a autorce se povedlo nejen všechno na sebe hezky zapasovat, ale také ukončit daný úsek napínavě, tudíž jako čtenář jsem se nemohla dočkat, jak bude vše pokračovat dále.

A teď něco málo k samotnému příběhu, i když se nechci příliš rozepisovat. Nejen, že se bojím, že bych mohla něco důležitého vyzradit, ale také mám pocit, že ve chvíli, kdy začnu něco psát, už nepřestanu. Je toho tolik, co se zde odehrálo, co ve mně zanechalo nějakou stopu, o co bych se s vámi chtěla podělit… Ale budu se krotit, slibuju.  

Alicina síťHlavní hrdinky celé knihy jsou dvě. Charlotte a Eve. Svede je dohromady jedna velká náhoda. Eve žije v Londýně, Charlotte je Američanka a přesto mají něco společného. Charlotte totiž za první velké války ztratila kontakt se svou sestřenicí Rose a hledá ji. Jediné vodítko, které má, je právě jméno Eve a její londýnská adresa. A proto se rozhodne vzepřít všem rozkazům a zákazům rodičů a odjíždí na uvedenou adresu, jen aby se něco dozvěděla a své sestřenici, nejlepší kamarádce.
Přivítání ze strany Eve není nejvřelejší a evidentně má s „Američankou“ problém. Na scéně se objevuje řidič slečny Eve Finn, který pro ni nejen pracuje, ale ví pár věcí, které samotnou Charlotte lehce uklidní.
Ráno moudřejší večera… A proto se jednoho londýnského rána, všichni tři vydávají do Francie, do různých malých městeček. Charlotte jede hledat svou sestřenici. Eve touží po pomstě. A Finn? Jede jen pro to, že je zaměstnaný u Eve?
Teď by měl nastat odstavec o tom, kam jedou a proč, ale to už vám zde psát nebudu. Už bych zabředávala do nebezpečných vod a mohla bych vám dát nějaké vodítka, která určitě nechci. Přeji vám, ať si tohle čtení užijete se vším všude, s veškerým napětím a touhou vědět, jaký konec nitě vede ke kterému.

„Hádala jsem, že kdykoli myslel na tu mladou cikánku, viděl ji umírat. Pokaždé když vzpomínal na ty prázdné oči a bílou kostnatou dlaň na jeho botě, umírala v přítomnosti, v jeho hlavě, stále dokola.“

Autorka tohoto díla se nebála propojit obě dvě světové války stejnými hrdiny, někteří jsou dokonce skuteční. Zvlášť u jedné osoby, Louise, mě to ohromně potěšilo. Že někdo takový, naprosto úžasný, oddaný a do posledních chvil doufající a milující, dělal vše pro to, aby na tom světě bylo méně mrtvých. Aspoň tedy vše, co bylo v jeho silách. Tahle postava byla naprosto úžasná. Fascinující.

Alicina síť je knihou, kterou bych doporučila nejen těm, jež zajímá období světových válek a rádi se dozvídají nové informace, ale také ženám, které už ztratily jakousi víru, že po Johance z Arku se někde objevila další silná žena. V tomto příběhu se dozvíte o spoustě silných, odvážných a duchaplných žen, které bojovaly nejen za svoji vlast, ale také samy za sebe a rozhodně se ze špatných konců nehroutily. I přesto, že některé následky byly katastrofální.

Můžu říct, že tohle je kniha s velkým K, příběh s velkým P. A s radostí uděluji 100% hodnocení.

 

Název knihy Alicina síť
AutorKate Quinn
ŽánrRomány pro ženy
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2018
Počet stran544
ISBN978-80-243-8329-3
  
Nákup knihywww.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)