Animefest 2019 je již za dveřmi!

O víkendu 24.-26. května se v areálu brněnského výstaviště uskuteční Animefest – festival tradiční i moderní japonské kultury. Šestnáctý ročník nabídne množství přednášek, workshopů, promítání i soutěží na téma japonského komiksu (manga) a animovaného filmu (anime).

Program poběží v prostorách festivalu nonstop. Začne v pátek v 16 hodin a skončí v neděli v 15 hodin odpoledne. Přes den bude program probíhat v několika sálech a pódiích ve dvou halách, v noci se omezí jen na promítání pro nejvytrvalejší fanoušky. Přednášky se budou zabývat především japonskou kulturou (od historie po moderní popkulturu), přesto se ale objeví i témata obecnější – od vztahu anime ke křesťanství, přes kreslící umělou inteligenci, až po pozvánky k cestám do dalších asijských zemí. K promítání se letos pořadatelům podařilo získat velmi slibné tituly v české či evropské premiéře. „Letos máme velkou radost z filmů, například Orionův šíp a Pohodářky jsou takové novinky, že v Japonsku ještě ani nezmizely z kin. Autoři nám na překlad dodávali ještě nedoanimovaná pracovní videa, protože konečné verze dodělali až předminulý týden,” doplňuje programový ředitel Jan Horgoš. Dalším z promítaných snímků je také film Mirai, dívka z budoucnosti, který byl nominován na Oscara a do českých kin jej uvedla Asociace českých filmových klubů. K němu dodává Jan Jílek z AČFK: “Především se jedná o  neskutečně křehký a  citlivý film o  zdánlivě obyčejných věcech, u  kterých po skončení filmu zjistíte, že jsou vlastně neobyčejné. Je to film, který by měli vidět všichni rodiče, všechny děti, všichni sourozenci, všichni dědové a babičky, všichni, kdo mají rodinu v jakékoliv formě…

Dalšími body programu jsou workshopy například z módního koutku či stanu bojovníků – zde si návštěvníci mohou bojová umění nejen prohlédnout, ale také sami vyzkoušet. Animefest dlouhodobě podporuje také české umělce, součást festivalu je koutek pro prezentaci jejich tvorby. Letos si také návštěvníci mohou vyzkoušet kreslení či úpravy fotek na profesionálních grafických tabletech.

Výrazným prvkem festivalové atmosféry je takzvaný cosplay. Mnoho fanoušků si vyrání  kostýmy svých oblíbených hrdinů z filmů, komiksů nebo počítačových her a zároveň hrají jejich role. Samozřejmě se tato část odrazí také na programu, divácky velmi oblíbené jsou soutěže o nejlepší vlastnoručně vyrobený kostým. Díky mezinárodní spolupráci s dalšími akcemi funguje soutěž jako výběr reprezentantů do finále evropských soutěží. Do prestižní soutěže European Cosplay Gathering se Česká republika zapojila po několika letech čekání v roce 2018 a hned napoprvé obsadila česká skupina ve finále první místo. V porotách usednou zahraniční hosté, kteří se také na přednáškách a workshopech podělí o své zkušenosti. „Jsem nadšený z pozvání na Animefest a nemohu se dočkat, až osobně potkám všechny neuvěřitelné cosplayery z České republiky. Neváhejte a zastavte se na mém workshopu, bude mi ctí se s vámi potkat“ předal své pozvání organizátorům belgický cosplayer Matthew, vystupující pod přezdívkou CaptainGhostly. Jako host dále dorazí například Tecuró Šimaguči, propagátor samurajských soubojů, známý jako choreograf filmu Kull Bill, nebo Orchid, španělská fotografka panenek.

Minulý rok se festivalu zúčastnilo přes šest tisíc lidí. Mnozí z nich navštěvují Animefest každoročně. Animefest je nestarší a největší akcí své druhu v České republice.  První ročník se konal v roce 2004 a navštívily jej dvě stovky lidí. “Již od počátku funguje Animefest jako nezisková akce. Množství návštěvníků a rozsah akce se podepisuje na celoroční přípravě, o kterou se ve svém volném čase a zdarma stará přibližně šest set organizátorů.” vysvětluje ředitel festivalu Adam Rambousek.

Festival se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a s finanční podporou města Brna.

Více informací o festivalu, programu a historii můžete najít na adrese: www.animefest.cz .

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje. Sociální sítě -> /ExRusikk