Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Světoví mistři letecké akrobacie míří do Pardubic

Co by to bylo za letecký den bez letecké akrobacie, která je vždy divácky zajímavá. Pochopitelně bývá pravidelně součástí letového programu Aviatické pouti, ale pro letošní, již jednatřicátý ročník, který se uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023 na letišti v Pardubicích organizátoři připravili jedinečnou akrobatickou podívanou.

Legendární Petr Jirmus

„Diváci budou mít možnost sledovat několik akrobatických vystoupení na různých typech letadel v podání předních leteckých akrobatů. Myslím, že v České republice tak početná přehlídka akrobatického umění doposud na žádném leteckém dni nebyla,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a pokračuje: „Na pardubickém nebi se představí mistři světa v tomto oboru, z nichž největší osobností bude legendární Petr Jirmus, který jako historicky první získal v osmdesátých létech titul mistra Evropy a mistra světa. Ten se představí na slavném a dnes již historickém akrobatickém speciálu Z-50LX vyráběném před léty v otrokovickém Moravanu.

 

Showpilot Jurgis Kairys

Jedinečnou podívanou jistě předvede uznávaný litevský akrobat a showpilot Jurgis Kairys, jehož vystoupení doprovázené mohutnou kouřovou stopou je vždy ozdobou významných airshow. Předvede se na akrobatickém speciálu Suchoj Su-31. Jistě je zajímavé, že na Sůčkách létá již od roku 1984 a u výrobce působil také jako zalétavací pilot. Pochopitelně i on má na svém kontě několik titulů ze světových soutěží a jako zajímavost lze zmínit, že v roce 1999 podletěl postupně pod deseti mosty přes řeku Neris ve Vilniusu.

 

Martin Šonka a Petr Kopfstein

Diváci pochopitelně uvidí i Martina Šonku a Petra Kopfsteina. Martin se představí v programu dvakrát. Jednou s Extrou a podruhé s cvičným letadlem Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku, kde létá jako instruktor. Martin je několikanásobným mistrem republiky, dvakrát vybojoval evropské prvenství v kategorii Unlimited ve volném stylu a celosvětovou popularitu mu v roce 2018 přineslo celkové vítězství série závodů Red Bull Air Race. Petr je také velice úspěšný akrobat, který má na svém kontě mimo jiné republikový mistrovský titul v nejvyšší kategorii Unlimited a zároveň se stal i historicky prvním vítězem Red Bull Air Race Challenger Cupu. chystá pro diváky překvapení, které včas ohlásíme.

 

Přemysl Vávra

Ve výčtu pilotů s titulem mistr světa v letecké akrobacii nelze zapomenout ani na Přemysla Vávru. Ten získal titul jako člen družstva bezmotorových akrobatů. Na pardubickém nebi představí své akrobatické umění s historickým dvouplošníkem Bücker.

 

Akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team

Nejvyšší světové tituly získala i akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team, která je pravidelným účastníkem Aviatických poutí od samého počátku. Tituly získala v létech 1998 a 2021 pod vedením Jiřího Tlustého a následně v roce 2022 pod vedením Radky Máchové. Krátce na to byly soutěže Světového poháru ukončeny a dále tak nebyla možnost poměřit umění skupiny s ostatními.

 

 

Budou to opravdu jedinečné ukázky různého spojení akrobacie. K tomu všemu lze připojit i jedinečnou akrobacii na vrtulníku Bo 105, ale i sólovou ukázku vojenského Gripenu v podání nového display pilota Ondřeje Španka.

Pro návštěvníky také připravujeme autogramiády pilotů. Pro fanoušky se tak Aviatická pouť stane i jedinečnou příležitostí, kde bude možné na jednom místě získat řadu podpisů předních leteckých akrobatů. Letový program, který opět potrvá pět hodin, bude obsahovat řadu dalších vystoupení historických, vojenských a sportovních pilotů,“ dodává Jan Rudzinskyj. Vedle letadel čeká na návštěvníky i bohatý celodenní pozemní program, kde je řada aktivit připravena i pro nejmenší návštěvníky.

 

 

Kdy 27. – 28. května 2023
Kde letiště Pardubice

 

Aviatická pouť

https://aviatickapout.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.