Byly tady, a už nejsou

recenze knihy Byly tady, a už nejsou

Audra Kinneyová utíkala s dětmi z New Yorku. Už byly v Arizoně, ale stále měla špatný pocit. Svým způsobem to nebyl útěk, jela jen za kamarádkou na druhý straně země. Jenže sbalila všechno co mohla, a už neviděla možnost návratu.

Její manžel ji léta trýznil, proto se rozhodla ho opustit. Našla si s dětmi malý byt, ve kterém žily. Jenže její bývalý se nehodlal dětí vzdát. Jelikož měla Audra špatnou minulost, měla na krku stále sociálku. Poslední návštěva z úřadu ji donutila jednat. Proto se vydali na cestu.

Jelikož už byla z cesty unavená, rozhodla se najít nějaký levný motel. Pomalu se blížila k malému, chudému a zapadlému městečku, když jí zastavil místní šerif. Audra byla nervózní. Nejela rychle, nic nebylo špatně a šerif si toho musel všimnout.

Ulevilo se jí, protože jí oznámil, že má zadní část auta moc nízko. Rozhodl se jí pomoct, vzít část nákladu k sobě do auta a pak se bude muset nějakých věcí zbavit. Jenže když šerif vlezl do kufru, našel v ní větší sáček marihuany. Pro Audru to vypadalo hodně špatně. Nechápala to. Byla roky čistá a ví, že to její být nemůže.

Šerif jednal okamžitě. Zatkl Audru, pro děti přivolal policistku, aby se o ně postarala a Audra skočila v místní vazbě. Celou dobu se strachovala o děti. Jenže když se zeptala šerifa co je s jejími dětmi, tak jí šerif odpověděl, že v autě žádné děti nebyly. Audra v tu chvíli pukla vzteky a vrhla se po šerifovi. Tento záběr byl pak odvysílán se zprávou, že matka dvou dětí se jich cestou někde zbavila a že po nich pátrá FBI. Audra je v šoku. Opravdu to udělala? Kde jsou její děti?

Byly tady, a už nejsou,  je bravurní thriller od amerického autora. Je to jeho prvotina a musím uznat, že to je perfektní start.

Děj je promyšlený a hodně návykový. To vykreslení strachu matky, situace, která nahání strach nejednomu rodiči. Díky tomu se mi nedařilo od knihy odtrhnout. Příběh postupně graduje výš a výš, čímž je stále více napínavější. Je to až neskutečné, že při takovém množství thrillerů co vychází, jsou autoři, kteří dokážou napsat něco originálního a tak chytlavého.

Kniha je napsaná nenáročně, lehce a přesto tak skutečně. Autor vymyslel příběh, který by se mohl kdykoliv stát. A to ani nemluvím o vnuknutí myšlenky o fungování policejního úřadu, medií a myslí lidí, které do příběhu zakomponoval. Matka odjede s dětmi, které zmizí. Matka má špatnou minulost, tak se předpokládá, že jim něco udělala. Odvysílají to média a celá země tomu věří. Samotná policie se žene za jednou možnou skutečností a nevidí, že by se to mohlo stát i jinak. Mohlo se stát cokoliv, jenže minulost člověk nesmaže a hned je viděn ve špatném světle. Tím získává kniha ještě víc na mrazivosti a donutí čtenáře se zamyslet nejen nad tím, co by udělal v té situaci, ale také nad tím, čemu ve skutečnosti věřit.

Musím uznat, že nejlepší thriller je pro mě ten, který dokáže zahrát čtenáři na city. A tím myslím to, že když se stane něco špatného dítěti, nebo se mu má něco špatného stát, tak to zlomí každého. Proto sem byla nucena číst co nejvíc, abych věděla, jak to dopadne.

Na začátku knihy poznáte nervózní matku, která utíká před tyranem s dětmi. Autor se s ničím nepáral, takže už první stránky si získají čtenáře. Důvody proč utíká a její minulost se postupně dozvíte během čtení. Je to po kouskách nadávkované do celé knihy, aby to bylo napínavější.

Děj se neodehrává jen z pohledu Audry, ale také šerifa, který ji zatkl a muže, který před lety zažil podobnou situaci. Proto si dokážete udělat pořádně obrázek o celé události a více se ponoříte do děje.

Musím uznat, že nakladatelství Domino má při výběru knih, které vydají šťastnou ruku. Mám u nich svojí oblíbenou autorku, ale jestli Haylen Beck ještě něco napíše a udrží si tu laťku, kterou nastavil, tak jednoznačně měním oblíbence.

Pokud chcete perfektní thriller, z kterého vás zamrazí, přečtete ho jedním dechem, tak rozhodně doporučuji. Byly tady, a už nejsou, si rozhodně získá i čtenáře, který tento žánr moc nečtou. Knize není co vytknout. Žádná nudná místa, autor čtenáře udržuje v neustálém napětí a pořád se tam něco děje.

Nad touto knihou nejde váhat, to si prostě musíte přečíst.

 

Název knihy Byly tady, a už nejsou
AutorHaylen Beck
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2017
Počet stran352
ISBN978-80-7498-252-1
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz/
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy – největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

www.palmknihy.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.