Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Byt v Paříži

recenze knihy Byt v Paříži

Čekali jste jako já lehký oddechový román pro ženy? Na Databázi knih je tato kniha přesně do této kolonky zařazena a vám ani chvíli nepřijde na mysl, že by to bylo úplně jinak. Proč taky, když obálka knihy jasně ukazuje na pikantní příběh odehrávající se v jednom z nejromantičtějších měst Evropy v Paříži. Možná budete nakonec překvapeni jako já.

Otevřete knihu a první stránky vypadají velice slibně. Garsonka v centru města Paříže je k pronajmutí, kdysi tady žil a tvořil úspěšný malíř Sean Lorenzo, který je už rok po smrti a tento jeho jedinečný byt naplněný relaxací a pohodou je zkrátka k mání. Nedopatřením se ale do bytu ve stejný čas nastěhují dvě osoby – policistka Madeline Greenová, která se snaží utéct nejen od své práce, ale také si dát do pořádku svůj osobní život a dalším podnájemníkem je Gaspard Coutances – literární dramatik, který potřebuje napsat svou divadelní hru pěkně v tichosti. Čili vyvíjející se romantická zápletka a vám je jasné, jak asi celý příběh bude pokračovat – od nevraživého nepřátelství, k postupnému sbližování a vrcholícímu láskyplnému finále.

ŽÁDNÝ TAKOVÝ!!! Čím víc stránek vám ubíhá pod rukama, tím víc se začíná celý příběh ubírat detektivním směrem s občasnými thrillerovými prvky. Madeline a Gaspard se společně pouštějí do pátrání po posledních třech obrazech, které namaloval Lorenzo před svou smrtí, a zjišťují, že i tragickou smrt jeho syna Julliana obestírá mlhavý závoj tajemství. Postupné odhalování utajené záhady jim zamává s osudy a navždy jim změní jejich životy.

„Byla to ta nejvypjatější chvíle celého pátrání. Druhá tvář pravdy, kdy se některé příliš dlouho zasuté skutečnosti vynořily s ničivou silou. V hlavě se jí už rýsovaly jasnější představy a to, co tušila, ji doslova ochromilo. Vždy je těžké určit kořeny tragédie, poznat výchozí moment, ve kterém se to v životě zvrtne.“

Byt v Paříži - obal knihyOba hlavní protagonisté příběhu jsou autorem naprosto věrohodně vykresleny i se svými skrytými běsy. Jsou rozerváni svým dosavadním životem a každý z nich se snaží najít východisko ze současného stavu. Madeline už nechce být sama a rozhodne se pořídit si v centru asistované reprodukce potomka, ale ve skrytu duše moc dobře ví, že to není úplné řešení, zároveň by chtěla někoho, o koho by se v novém životě opřela. Dramatik Gaspard se uzavřel před světem a jeho jedinou láskou je alkohol, který mu dává naději, že jednou uspíší konec jeho osobní, osudové hry.

„Ten, kdo zápolí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom sám nestvůrou nestal.“

Celý příběh se na konci uzavírá jako velký happy end, čímž se opravdu přibližuje romantickému žánru určenému pro ženy. A proč by ne? Nijak mě tento konec neurážel a vlastně jsem dostala to, co jsem od knihy původně očekávala. Podařilo se mi „zabít dvě mouchy jednou ranou“ – náznaky romantiky a skvěle vypracovaná detektivní zápletka jdou ruku v ruce a celkový dojem je ve skrze pozitivní.

Děj knihy je většinou vyprávěn střídavě z pohledu Madeline a Gasparda a každá kapitola končí v tom nejvypjatějším okamžiku, takže vás to nutí číst stále dál a dál. Na začátku další kapitoly vás přivítají citáty známých autorů a mimo jiné zde najdete i jeden citát Miloše Formana ;-).

Příběh se rozjíždí pomalým tempem, který lehce plyne a postupně nabírá na své síle, aby vás ke konci hnal dravou, svižnou rychlostí k romantickému závěru. Kniha Byt v Paříži je nenáročnou avšak strhující četbou, která vás bude bavit i přesto, že jste možná čekali úplně něco jiného. A já jsem vlastně nakonec ráda, že se z této knihy vyloupla směs lásky, vražd i pátrání.

Spisovatel Guillaume Musso patří k úspěšným francouzským autorům a na svém kontě má několik bestsellerů. U nás vyšlo pět jeho literárních počinů a vypadá to, že nakladatelství Motto má s tímto autorem ještě velké plány.

Pokud máte rádi rozvětvené detektivní příběhy, které vám nabídnou dostatek napětí i drastickou scénu a jsou lehce okořeněny příchutí romantiky, klidně sáhněte po knize Byt v Paříži, zklamaní nebudete.

 

Název knihy Byt v Paříži
AutorGuillaume Musso
ŽánrSvětová beletrie, mystery
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2019
Počet stran392
ISBN9788026714507
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)