Čajová dívka z Kolibříkové ulice

recenze knihy Čajová dívka z Kolibříkové ulice

Lisa See je autorka, která píše příběhy z čínského prostředí. Sama má čínské kořeny, a tak je pro ni přirozené psát o obyčejích, tradicích a o tom, jak ovlivňují život člověka. Její předchozí kniha Tajemství hedvábného vějíře se odehrávala v devatenáctém století a ústředním motivem bylo podvazování nohou čínských děvčátek. Čajová dívka z Kolibříkové ulice je novinka, která vyšla v nakladatelství Jota. Tentokrát se příběh odehrává v letech 1988 až 2016.

Děj zavádí čtenáře ke kmeni Akhů, který žije izolovaně od zbytku Číny. Obyvatelé Studničního pramene jsou obklopeni horami, přírodou, obrovskými čajovníky a starými tradicemi.

Čajová dívka z Kolibříkové ulice - recenzeHlavní hrdinkou je Li-jen, která se narodila do rodiny, kde je čaj tím nejdůležitějším v životě. Jako žena se musí smířit s tím, že toho moc do manželství nepřinese. Přesto vlastní to nejcennější, něco, co se dědí již po generacích v ženské linii – a to jsou prastaré stromy čajovníků, z jejichž lístků vznikají ty nejlepší čaje pchu-eru. Život s Li-jen házel do všech stran – od zapovězeného manželství, zřeknutí se dcery až po strmé výšiny v podobě úspěšné podnikatelské činnosti a otevření se novým možnostem. Byla sympatickou ženskou hrdinkou, která byla silná již od prvních stran příběhu. Nenechala se zlomit okolnostmi a pro záchranu sebe, dcery i pchu-eru udělala maximum.

Další silnou ženskou postavou je a-ma, Li-jenina matka, která ve vesnici platí za váženou osobu. Je zkušená porodní bába i léčitelka. Dokázala uzdravit spoustu obyvatel, dbá na dodržování tradic, ale ve svém vztahu k dceři dělá ústupky. Navenek působí jako tvrdá žena, ale i ona občas ukáže, že má velké srdce.

Neméně důležitou postavou v celém vyprávění je Haley, která byla adoptována z Číny do americké rodiny. Její dospívání bylo problematické, protkané spoustou otázek týkající se jejího původu a začlenění se do společnosti. Právě po ní je kniha pojmenována. V příběhu ale nedostala tolik prostoru, aby se s ní čtenář mohl lépe seznámit.

Celá kniha voní čajem. Autorka vás zasvětí do tajů přípravy tohoto lahodného moku – od trhání lístků, fermentace až po zalévání horkou vodou do šálků ke konečné konzumaci.

Co může rušit od čtení, je větší množství chyb v textu. Což se u nakladatelství Jota nestává příliš často.

A konec? Autorka celý příběh ukončila v nejlepším momentě a na čtenáři nechala, aby si domyslel svůj vlastní závěr. Knize by slušelo několik stránek navíc.

První část titulu je dobrodružnější a napínavější. Čtenář je vtažen do života Akhů. Druhá část sklouzla k červené knihovně a ztratila svou dynamičnost. Přesto však je to kniha, která se dobře čte a osloví řadu čtenářů, kteří mají rádi příběhy z čínského prostředí i generační romány.

 

Název knihy Čajová dívka z Kolibříkové ulice
AutorLisa See
ŽánrLiteratura světová, Romány, Pro ženy
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2020
Počet stran374
ISBN978-80-7565-718-3
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Čajová dívka z Kolibříkové ulice - recenze

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)