Čtvrtek, 8.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Čarodějnice

recenze knihy Čarodějnice

„Zasmála se. „Ach, ale pro mě jsi stejně čarovná!“ Zírala jsem na ni, její třpytící se zelené oči byly šťastné.
„Opravdu?“
„Ano, ty…“ Zmlkla, protože něco zaslechla za oknem.“

Na knihu Čarodějnice jsem se těšila, a to nekecám, když řeknu, že fakt hodně. Ale to, co jsem četla, nemá s dobrou četbou nic společného. Jsem zklamaná, doslova a do písmene, navíc se přiznám, otevřeně, že je to první kniha, kterou jsem letos nedočetla a možná tak desátá celkově za celý můj aktivní, čtenářský život.

Oficiální anotace vás naláká na dech beroucí příběh o sesterské lásce, o čarodějnicích a o ději, který bude zasazen do 17. století, do doby, kdy hony na čarodějnice nebylo nic neobvyklého.
Ale nebýt anotace ke knize, nic z toho bych nevěděla a z příběhu nepoznala. Teď nemyslím ten hon, protože kniha začíná hodně divným úmrtím matky dvou dívek, která by tedy měla být čarodějnice. Docela drastickým způsobem je zde její smrt popsána, nějak mi to nesedělo, protože ještě ze začátku jsem očekávala tu jistou melancholii a beznaděj čarodějek, které svádí boj s katolíky a dalšími jejich odpůrci.

ČarodějniceAle to, že se odehrává kniha Čarodějnice v 17. století, to, že je zde nějak vyzdvižena sesterská láska, to jsem tam neobjevila. Je sice možné, že to bylo až někde na konci knihy, ale jelikož jsem skončila někde v polovině, tak už jsem se k tomu nedostala.

„Prodírala se davem. Vysoko nad námi křičeli na růžovějícím nebi rackové. Rychle jsme dojelys křižovatce. A tam se na nás z přibitého papírového svitku šklebila stará bába s chtivě pošilhávajícíma očima, zahnutým nosem a pařáty, svírajícími nad ohněm malé dítě. Za ní vykukoval zlověstný tvor, vysoký a chlupatý, s rohy a kozíma nohama.“

A teď k tomu, proč jsem u této knihy tak negativní. Nejen, že jsem nedostala to, co jsem očekávala od anotace, ale také mi to přišlo napsané jako od prvňáčka. Spoustu myšlenkových pochodů jsem nepochopila, místo, kde se příběh odehrává, nemělo žádný popis, žádné přiblížení, takže jsem si jej nedokázala představit.
Další věc byla, že se hrozně přeskakovalo v ději. Ale to fakt strašně, nebo spíše nebyly dokončeny ani autorčiny myšlenky, jako kdyby zapomněla, co chtěla napsat a hned se vrhla do něčeho jiného.

Pokud by teď někdo po mě chtěl, abych mu řekla, o čem byla první polovina knihy, tak to nedokážu. Neuměla jsem udržet svou pozornost, ničím si mě nezískala ani hlavní hrdinka, ani prostředí a bohužel ani samotné vyprávění.
A knihu nezachrání ani ilustrace, které na vás vykouknou po každé kapitole. Je to sice třešinka na dortu, ale nic to nemění na tom, že na tohle téma byla napsána spousta jiných a mnohem lepších knih.

 

Název knihy Čarodějnice
AutorFinbar Hawkins
ŽánrLiteratura světová, Romány, Fantasy
  
Nakladatelství YOLI
Rok vydání2021
Počet stran312
ISBN978-80-242-7745-5
  
Nákup knihy www.yoli.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

YOLI

Nakladatelská značk YOLI se zaměřuje na literaturu v žánrech young adult a new adult, tedy převážně pro mladé dospělé. Nabízí široké spektrum překladů současné tvorby, od dystopií či fantasy až po romance.

www.yoli.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)