Neděle, 24.9.2023
DivadloKulturaOstatní kultura

Cena za něžnost

Cena za něžnost18. listopadu 2011, Divadlo Karla Pippicha Chrudim
Divadelní hra Dana Gordona vznikla podle stejnojmenného filmu, který v roce 1984 získal hned pět prestižních filmových Oscarů, včetně Oscara za nejlepší film.

 

Hra stejně jako film zdařile osciluje na hranici komedie a melodramu, předvádí téměř 30 let vztahu dvou žen, matky a dcery. Aurora je velmi autoritativní žena, poněkud výstřední vdova, která žije jen pro svou dceru Emmu, které se snaží organizovat a kontrolovat život. V průběhu hry sledujeme Emminu snahu vymanit se z matčina područí, která vyvrcholí manželstvím s floutkem Flapem, se kterým má tři děti – a ani jedno nepojmenuje tak, jak by si matka přála. Pak ale Emma onemocní rakovinou a vztah obou žen se mění, u Emminy smrtelné postele si věčně nespokojená Aurora konečně uvědomí, jak dceru miluje.

Cena za něžnost

Osvěžující komediální akcent vnáší do hry krom neustálého špičkování se matky s dcerou i postava bývalého astronauta, opilce a sukničkáře Garretta, který se vytrvale pokouší získat nedostupnou Auroru. Ve filmu tuto postavu neodolatelně ztvárnil Jack Nicholson, matku s dcerou hrály Shirley MacLainová a Debra Wingerová.

Dan Gordon: Cena za něžnost

Režie: Viktorie Čermáková
Překlad: Pavel Dominik

Hrají:
Aurora Greenwayová – Jana Janěková
Emma (dcera Aurory) – Jitka Čvančarová
Garrett (milenec Aurory) – Alexej Pyško
Patsy – Marcela Holubcová
Maise – Jan Kačer
Doris, ošetřovatelka – Daniela Choděrová

http://www.divadlopalace.cz/286/cz/dan-gordon-cena-za-neznost/

Kdy: 18. listopadu 2011 od 19 hodin
Kde: Divadlo Karla Pippicha Chrudim

Cena za něžnost - plakát akce

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.