Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Černá a purpurová

recenze knihy Černá a purpurová

„Rasismus činí lidi slepými.“

Dobře. Takže začnu asi takto. Ve svém „čtenářském životě“ jsem už přečetla mnoho historických románů, ať už inspirovanými skutečnými událostmi, nebo fikce, ať už od přeživších, nebo zprostředkovaně přes příbuzné či novináře. Každý příběh z doby druhé světové války, všechna vyprávění, které se odehrávají v takzvaném pekle na zemi, čili v Osvětimi či jiném koncentračním táboře, jsou velmi silné, poutavé a devastující lidskou duši.
Černá a purpurová se téměř vymyká všemu, co jsem zatím četla. Ač je tento autorův příběh fikcí, je založen na skutečných událostech, které se opravdu staly, a je napsán naprosto bravurně.

Hned vysvětlím, proč používám takové superlativum. Když začnu číst knihy s osvětimským tématem, vím, že se musím obrnit. Že tam budou okamžiky v životech lidí, které jsou pro lidskou bytost naprosto neúnosné. Jenže Černá a purpurová je těmito šílenými chvílemi doslova protkána, téměř z každé stránky na vás bude prýštit samotné zlo, kterého byli schopni jen esesmani v koncentračních táborech, bez špetky lidskosti a svědomí.

Hlavní hrdinové tohoto příběhu jsou Franz a Milena. Franz je zbožný mladý muž, který jednoho dne při své zpovědi dojde k pochopení, že nic není takové, jak si myslel, a protože ta daná událost mu nalomí víru, rozhodne se odejít k Hitlerjugend a odtud už to má kousek k práci SS.
Milena je mladá židovská dívka, která je krásná, nebojácná a to se ji vymstí. Jeden muž, jenž si na ni „dělá“ zálusk je zhrzen jejím opovrhováním a udělá vše pro to, aby se Milena ocitla mezi prvními, kteří odjedou transportem v podobě dobytčích vagonů neznámo kam. A to se také stane.
Milena se dostane do Osvětimi, kde nevěří vlastním očím. Při jejím příjezdu do Osvětimi, při výstupu z transportu, pohlédne do očí jednoho esesmana, který pár vteřin před tímto pohledem, chladnokrevně zastřelil člověka stojícího hned vedle ní. A od té doby začne Milenin boj za život, a Franzův boj za lásku.

Kdo z vás teď očekává lásku jako z filmu, bude zklamán. Bohužel na lásku nebyl v Osvětimi čas. Tady se láska měnila v touhu žít a přežít, tady mohla láska esesmana k židovské dívce znamenat pouze možnost, jak přežít celý ten horor, ale ani to nebylo jisté. Protože každý se přece snaží zachránit nejdříve sám sebe, jak už víme, láska dokáže být slepá i sebestředná.
Víte, jak jsem na začátku psala, že Černá a purpurová je přímo bravurní čtení, mám k tomu své vlastní důvody. Jsem ten typ čtenáře, který tyto knihy čte, a vyhledává je, ovšem neuroním slzu ani se necítím vnitřně rozbitá. Vím, že se to dělo, vím, že umírala spousta lidí a vím, že je to součást naší historie a beru to tak, jak to je, hlavně na to nezapomenout a snažit se poučit.
Černá a purpurováJenže Černá a purpurová mě rozbrečela. Je to snad první kniha, u které jsem doslova prožívala na vlastní kůži momenty, které bych raději ani nečetla. Popisy jdoucích na smrt do plynových komor, popisy chování kápa v táborovém bloku, apely – všechno to znám odjinud, ale zde se autorovi povedlo jedno. Dokázal to popsat tak autenticky, jako bych se to dívala „v živém přenosu“ pohledem Franze, který si začal hromadu věcí uvědomovat, a začalo se v něm probouzet svědomí, které bylo jeho největší životní zkouškou a právě to objevení Franze v nitru, které neumím správně popsat, ale až si knihu přečtete, budete vědět, co myslím tím „objevením“ bylo jedním z nejsilnějších momentů. Nejednou jsem musela knihu odložit a číst později, protože některé okamžiky mi nedělaly dobře ani od žaludku, natož na duši.

Nemyslím si o sobě, že bych byla nějak zvlášť citlivá žena, jsem přesně taková, jaká chci být, abych se dokázala porvat se svým vlastním životem a bojovat za svého syna vždy a všude, jenže ve chvílích, kdy jsem četla Černou a purpurovou jsem se cítila jako ta nejslabší malá holčička, která nemůže udělat nic, aby na světě opět zavládl klid a mír.

Přečtěte si tuto knihu. Budete zhnuseni, budete rozervaní na kusy, budete se cítit špatně, budete nenávidět všechny ty esesmany s jejich vymytými mozky. Přečtěte si tento příběh, který vám ukáže, co dokáže láska, co dokáže svědomí a uvědomění si sama sebe.
Vždy píšu do recenze i to, jak je kniha napsána, jaké jsou kapitoly a podobně. Tady je to naprosto zbytečné!
Ve chvíli, kdy Černou a purpurovou vezmete do ruky, bude vám jedno, jestli font písma je velký nebo malý, jestli jsou kapitoly dlouhé či krátké, jestli jsou tam písmena nebo obrázky. Tady nejde o to, jak je vytištěna, tady jde o příběh, který se na stránkách ukrývá. Je to čtení, které vám srdce zlomí „vejpůl“, je to čtení, které vás srazí na kolena, ale také vám ukáže, že ne všechno je jen černobílé. Na konci celého tohoto vyprávění budete Franze „obdivovat“ za to, co udělá po více jak dvaceti letech od skončení samotného pekla na zemi.

Prostě a jednoduše, pokud tuto literaturu vyhledáváte, Černá a purpurová vás nesmí minout.

Hodnocení: 100 %

 

Název knihy Černá a purpurová
AutorWojciech Dutka
ŽánrHistorie, román
  
Nakladatelství Cpress
Rok vydání2020
Počet stran440
ISBN978-80-264-3271-5
  
Nákup knihy www.cpress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cpress

Nakladatelství Cpress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Knižní perlou je unikátní edice Muzeum v knize, která přinesla na český trh zcela originální zpracování knih s vloženými kopiemi dobových dokumentů a historických materiálů. Výbornou obsahovou i grafickou kvalitu knih potvrzují získaná ocenění za nejkrásnější knihy na předních knižních veletrzích z posledních let.

www.cpress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)