Cesta za knihomolským snem

recenze knihy Pojízdný krámek snů

„A Nina Redmondová, devětadvacetiletá knihomolka s hustými dlouhými hnědými vlasy, bledou, pihatou pletí a neustálým plachým ruměncem ve tváři – anebo slzou v oku v nejméně příhodné chvíli – bude vyhozena do chladné, větrné pustiny světa, v němž je náhle na trhu hodně nezaměstnaných knihovnic.“ 

Milujete knihy? Toužíte pracovat mezi knihami? Máte rádi oddychové čtení? Pokud jste aspoň na jednu otázku odpověděli, ano, je toto ta pravá kniha pro vás. Pojízdný krámek snů vás zavede prostřednictvím jedné milovnice knih do světa knih a ukáže vám, jak se dá splnit jeden velký sen. Nemyslete si, že vše půjde jen tak hladce, na cestě za snem hlavní hrdinku Ninu čeká několik překážek a odmítnutí, ale ona se jen tak lehce nevzdá. 

Ninu propustili z práce, kde dělala knihovnici. Ona však knihy miluje a nedovede si představit, že by mohla dělat nějakou jinou práci. Pak dostane nápad a rozhodne se pořídit si dodávku, kterou naplní knihami a bude objíždět místa, kde se lidé ke knihám těžko dostávají. A tak začne její výprava do Skotska, která jí otevře oči a pomůže jí najít samu sebe a nejen to.

„Vykročila vpřed a chňapla tlustý milostný román, který měla Nina na vrcholu hromady.

„Podívej na to! Vždyť tuhle už máš.“

„Ano, jenže tohle je první vydání v pevné vazbě. Podívej! Je nádherná! Nikdy ji nikdo nečetl!“

„A ani nepřečte, protože tvůj seznam knih k přečtení je vyšší než já!“

Do knihy autorka vložila nejednu milostnou zápletku, ale vše není tak růžové, jak se na první pohled zdá a cesta za láskou je mnohdy trnitá. I když tušíme, kam se kroky hlavní hrdinky budou ubírat, neubírá to na čtivosti knihy. Ninu si zamilujete a budete stát na její straně. I když je někdy opravdu lehkovážná, nakonec dozraje a najde životní rovnováhu.

Pojízdný krámek snůAutorka nás provede skotskou krajinou, představí nám životní mentalitu Skotů a především lidí z venkova, kteří jsou zvyklí si pomáhat, umějí se bavit a jsou velmi srdeční. Nina je uchvácena jejich způsobem života.

„Zírala do dálky a snažila se jasně a fakticky uvažovat o svém životě. Tady byl čistý vzduch, mohla tu dýchat, neobklopovaly ji hordy lidí, kteří se zoufale hnali vpřed, rvali se o něco, pořád vykřikoval, přivolávali na sebe pozornost nebo něco věšeli na Facebook a Instagram, aby se chlubili a ostatní se cítili méněcenní.“

Tato kniha byla mým prvním setkáním s touto spisovatelkou a rozhodně nebude posledním. Kniha je jako dělaná na letní čtení, ale určitě vám prozáří i nejeden pochmurný podzimní den.

Kniha ve vás vzbudí řadu emocí, autorka do ní začlenila i vedlejší dějové linie, které ve vás mohou vyvolat smutek, ale i radost. A přesvědčíte se, že si lidé umí pomáhat a nejsou si lhostejní.

Pokud toužíte po oddechovém čtení, které ve vás zanechá příjemný pocit a zahřeje vás u srdce, vezměte do ruky tuto knihu. Zjistíte, že se nemůžete odtrhnout a že si vás příběh jedné knihomolky získal.

„Nina si sedla. „No, myslím…chci dělat něco s knihami, mám je všude kolem sebe. Doporučovat je druhým lidem: těm, co mají zlomené srdce, těm šťastným, těm, co se těší na prázdniny, těm, kteří potřebují vědět, že nejsou na světě sami, a dětem, které mají rády opice, a vlastně cokoliv. A jezdit tam, jde mě budou potřebovat.“

Knihu doporučuji všem milovníkům knih, možná spíše milovnicím, protože kniha je spíše určena ženám či dívkám. Určitě vás upoutá i její obálka, která ve vás vyvolá příjemné pocity. Nebudete litovat.

Moje hodnocení je 95 %.

 

 

Název knihy Pojízdný krámek snů
AutorJenny Colgan
ŽánrRomán, Pro ženy
  
Nakladatelství Argo
Rok vydání2018
Počet stran343
ISBN978-80-257-2379-1
  
Nákup knihy www.argo.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Argo

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáží seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou jejich práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování knih jim přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje i nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

www.argo.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)