Úterý, 30.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Cestujete prstem po mapě?

recenze knihy Atlas odlehlých ostrovů

„To, že cestování prstem po mapách může být chápáno jako téměř erotické gesto, jsem si plně uvědomila, když jsem se v Berlínské státní knihovně poprvé setkala s pornografickým protějškem atlasu, plastickým glóbem, na kterém byly prohlubně Mariánského příkopu a horské hřebeny Himaláje téměř obscénně hmatatelné.“

Také jste někdy zatoužili opustit civilizaci a žít na opuštěném ostrově? Než se rozhodnete si toto přání vyplnit, přečtěte si tuto publikaci, která vás zavede na nejeden takový opuštěný ostrov. Možná změní váš názor a vy už raději budete cestovat jen prstem po mapě, protože život na těchto ostrovech nebyl a není jednoduchý, jak se dozvíte z příběhů, které pro nás autorka sesbírala a sepsala.

Když jsem dostala možnost si tuto knihu přečíst, neváhala jsem. Je to neobvyklá publikace, která si zaslouží vaši pozornost. Kniha je velmi krásně zpracovaná. Každému z ostrovů je věnována dvojstránka. Dozvíte se, jak se ostrov jmenuje, komu patří, kde přesně leží, jak je vzdálený od dalších okolních pevnin a také důležité mezníky v historii ostrova. Dále na vás čeká krátký příběh, který podnítí vaši fantazii a někdy vás z něho bude až mrazit. A nemůže chybět samotná mapka ostrova, kde jsou vyznačeny hory, zálivy, sopky, cesty a osady s jejich názvy.

„Odlehlý ostrov je ve své podstatě vězením; uzavřený monotónní, nepřekonatelnou hradbou všudypřítomného moře a vzdálený od obchodních cest, které zámořské kolonie spojovaly jako pupeční šňůra s jejich mateřskou zemí. Vhodné sběrné místo pro všechno nechtěné, potlačované a pochybné.“

Z těch známějších ostrovů zde najdete Velikonoční ostrovy nebo Svatou Helenu, ale o většině ostrovů uslyšíte poprvé v životě a jak by ne, když někdy mají rozlohu sotva jeden kilometr čtvereční. Autorka shromáždila velice zajímavé historky z různě vzdálené minulosti a musím říct, že většina z nich je smutných ba i děsivých.

Atlas odlehlých ostrovů - obálkaZa objevením těchto ostrovů a ostrůvků často stála velká náhoda nebo nějaké neštěstí (ztroskotání). Některé posloužily jako vězení, některé jako základny pro jaderné odpaly anebo jako místo pro meteorologické stanice. Z některých ostrovů lidé museli uprchnout buď z důvodu sopečného výbuchu nebo odešli i kvůli svému zdravotnímu stavu. Dokonce existuje jeden ostrov, na němž se novorozenci dožívali jen několika málo dní.

„Přitom to jsou právě ptáci, kteří tento ostrov vytvořili. Hnízdili na mírné vyvýšenině v moři, zanechávali zde svůj trus, který padal do vody a na mělčině zkameněl. Metrové vrstvy se pomalu vysunovaly nad mořskou hladinu, až vytvořily ostrov z nejčistšího fosfátu.“

Tyto příběhy ve vás zanechají stopu, přimějí vás se zamyslet. Pro mě by byla nejhorší představa bydlet na ostrově o rozloze pouhého kilometru čtverečního. Kam bych chodila? Co by bylo možné na ostrově zkoumat? Takovéto ostrovy jsou takovým malým vězením.

Na konci publikace najdete slovníček cizích slov, která se v knize objevila a přehledný rejstřík všech názvů vyskytujících se v knize. A neměla bych zapomenout zmínit, že tato publikace získala několik literárních ocenění.

„Každý rok kážou náčelníci čtyř kmenů o ideálu nulového přírůstku. Všechny děti jedné rodiny by se měly uživit z jejího pozemku. Proto rodiny zakládají jen nejstarší synové. Mladší zůstávají sami a při zábavě si dávají pozor, aby nezplodili děti. Muži se snaží předejít početí, přerušují styk, a pokud to nepomůže, těhotné ženy si tisknou na břicho horké kameny.“

Tuto knihu bych doporučila všem, kteří rádi cestují, a to ať už prstem po mapě anebo doopravdy. Publikace vás zavede na řadu neznámých míst a odkryje vám malou část z jejich historie.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Atlas odlehlých ostrovů
AutorJudith Schalansky
ŽánrNaučná literatura, Cestování
  
Nakladatelství 65. pole
Rok vydání2012
Počet stran144
ISBN978-80-87506-05-9
  
Nákup knihy www.65pole.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

65. pole

Nakladatelství 65. pole vydává českou i překladovou beletrii, naučné knihy, životopisy a dětskou literaturu. Název nakladatelství byl inspirován počtem šachovnicových polí (64). Symbolizuje přesahující a nečekané.

www.65pole.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)