Cestujete prstem po mapě?

recenze knihy Atlas odlehlých ostrovů

„To, že cestování prstem po mapách může být chápáno jako téměř erotické gesto, jsem si plně uvědomila, když jsem se v Berlínské státní knihovně poprvé setkala s pornografickým protějškem atlasu, plastickým glóbem, na kterém byly prohlubně Mariánského příkopu a horské hřebeny Himaláje téměř obscénně hmatatelné.“

Také jste někdy zatoužili opustit civilizaci a žít na opuštěném ostrově? Než se rozhodnete si toto přání vyplnit, přečtěte si tuto publikaci, která vás zavede na nejeden takový opuštěný ostrov. Možná změní váš názor a vy už raději budete cestovat jen prstem po mapě, protože život na těchto ostrovech nebyl a není jednoduchý, jak se dozvíte z příběhů, které pro nás autorka sesbírala a sepsala.

Když jsem dostala možnost si tuto knihu přečíst, neváhala jsem. Je to neobvyklá publikace, která si zaslouží vaši pozornost. Kniha je velmi krásně zpracovaná. Každému z ostrovů je věnována dvojstránka. Dozvíte se, jak se ostrov jmenuje, komu patří, kde přesně leží, jak je vzdálený od dalších okolních pevnin a také důležité mezníky v historii ostrova. Dále na vás čeká krátký příběh, který podnítí vaši fantazii a někdy vás z něho bude až mrazit. A nemůže chybět samotná mapka ostrova, kde jsou vyznačeny hory, zálivy, sopky, cesty a osady s jejich názvy.

„Odlehlý ostrov je ve své podstatě vězením; uzavřený monotónní, nepřekonatelnou hradbou všudypřítomného moře a vzdálený od obchodních cest, které zámořské kolonie spojovaly jako pupeční šňůra s jejich mateřskou zemí. Vhodné sběrné místo pro všechno nechtěné, potlačované a pochybné.“

Z těch známějších ostrovů zde najdete Velikonoční ostrovy nebo Svatou Helenu, ale o většině ostrovů uslyšíte poprvé v životě a jak by ne, když někdy mají rozlohu sotva jeden kilometr čtvereční. Autorka shromáždila velice zajímavé historky z různě vzdálené minulosti a musím říct, že většina z nich je smutných ba i děsivých.

Atlas odlehlých ostrovů - obálkaZa objevením těchto ostrovů a ostrůvků často stála velká náhoda nebo nějaké neštěstí (ztroskotání). Některé posloužily jako vězení, některé jako základny pro jaderné odpaly anebo jako místo pro meteorologické stanice. Z některých ostrovů lidé museli uprchnout buď z důvodu sopečného výbuchu nebo odešli i kvůli svému zdravotnímu stavu. Dokonce existuje jeden ostrov, na němž se novorozenci dožívali jen několika málo dní.

„Přitom to jsou právě ptáci, kteří tento ostrov vytvořili. Hnízdili na mírné vyvýšenině v moři, zanechávali zde svůj trus, který padal do vody a na mělčině zkameněl. Metrové vrstvy se pomalu vysunovaly nad mořskou hladinu, až vytvořily ostrov z nejčistšího fosfátu.“

Tyto příběhy ve vás zanechají stopu, přimějí vás se zamyslet. Pro mě by byla nejhorší představa bydlet na ostrově o rozloze pouhého kilometru čtverečního. Kam bych chodila? Co by bylo možné na ostrově zkoumat? Takovéto ostrovy jsou takovým malým vězením.

Na konci publikace najdete slovníček cizích slov, která se v knize objevila a přehledný rejstřík všech názvů vyskytujících se v knize. A neměla bych zapomenout zmínit, že tato publikace získala několik literárních ocenění.

„Každý rok kážou náčelníci čtyř kmenů o ideálu nulového přírůstku. Všechny děti jedné rodiny by se měly uživit z jejího pozemku. Proto rodiny zakládají jen nejstarší synové. Mladší zůstávají sami a při zábavě si dávají pozor, aby nezplodili děti. Muži se snaží předejít početí, přerušují styk, a pokud to nepomůže, těhotné ženy si tisknou na břicho horké kameny.“

Tuto knihu bych doporučila všem, kteří rádi cestují, a to ať už prstem po mapě anebo doopravdy. Publikace vás zavede na řadu neznámých míst a odkryje vám malou část z jejich historie.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Atlas odlehlých ostrovů
AutorJudith Schalansky
ŽánrNaučná literatura, Cestování
  
Nakladatelství 65. pole
Rok vydání2012
Počet stran144
ISBN978-80-87506-05-9
  
Nákup knihy www.65pole.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

65. pole

Nakladatelství 65. pole vydává českou i překladovou beletrii, naučné knihy, životopisy a dětskou literaturu. Název nakladatelství byl inspirován počtem šachovnicových polí (64). Symbolizuje přesahující a nečekané.

www.65pole.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)