Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Chalupa

Co mají společného Helena a Tereza? Ženy, které by spolu za běžných okolností neprohodily slovíčko, neboť jejich světy jsou odlišné, stejně jako naturely? O tom vypráví prvotina zlínské autorky Pavlíny Křivánkové nazvaná prostě a jednoduše Chalupa.

Helena žije s babičkou na samotě na Valašsku. Z města utekla před matkou, která by dceři chtěla řídit život, a doufá, že v horách najde klid. Právě se chystá k porodu, ale otec dítěte není k zastižení. Tereza řeší problémy v práci, kde jí krev pije protivný šéf. Ani doma to není růžové, manžel se už delší dobu chová podivně a nechce Tereze říct, proč potřeboval vybrat větší sumu peněz. Životy obou žen poznamená tragická událost. Ač by si to normálně nepřály, jejich cesty se střetnou v tomto nešťastném okamžiku. Zatímco Tereza se noří do pátrání po manželově tajemství, Helena bojuje s urputnou matkou, která se o ni  a novorozenou vnučku chce starat a opět tak dceru vést k obrazu svému.

Chalupa - recenzeRomán Chalupa nabízí stokrát omílané, přesto neustále atraktivní téma nevěry a partnerských rozkolů. Pavlína Křivánková předkládá příběh dvou odlišných žen, které čelí tragické ztrátě. Oběma se život obrátí naruby a sáhnou si na dno. Právě kontrastní povahy obou hrdinek, z nichž ani jedna na čtenáře nepůsobí stoprocentně kladně, jsou pilířem knihy. Helena si vyšlapává svou vlastní cestu ztíženou tím, že je na dítě sama a není si jistá v kramflecích, Tereza zase hledá odpovědi na otázky poté, co prožije šok, když zjistí, že svého muže v posledních letech skoro vůbec neznala. 

Vypravěčkami příběhu jsou střídavě Helena a Tereza. Společně s nimi odhalujeme, co se stalo a proč jsou určitým způsobem jejich světy propojené. Velmi zajímavou vedlejší postavou je svérázná Helenina babička. Na všechno má odpověď, je moudrá a její rady Heleně přinášejí mimo jiné i útěchu, je na ni silně navázaná.

Chalupa je sice debutem Pavlíny Křivánkové, ale skoro to ani nepoznáte. Autorka nabízí rodinné drama, které se velmi dobře čte, na své si přijdou milovníci vztahových propletenců. Konec je možná trochu rychlý a dalo by se z něj vytěžit ještě něco navíc, přesto je Chalupa zajímavou záležitostí pro čtenářky mladší, stejně jako ty, jež už mají leccos za sebou.

 

Název knihy Chalupa
AutorPavlína Křivánková
Žánrromán pro ženy, společenský román
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2023
Počet stran280
ISBN 978-80-242-8903-8
  
Nákup knihy wwww.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)