Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Chladný den pro vraždu

recenze knihy Chladný den pro vraždu

„Zároveň si každý dvakrát rozmyslel, jestli si bude nosit alkohol u sebe, protože pokud by ho načapali, jak ho na území rady prodává nebo nakupuje, nasadili by na něj, nehledě na věk, rasu nebo náboženské vyznání, Kate Shugakovou, což – jak se Sandy Halvorsen nechal slyšel, když ho vyváděli z rezervace – „je to samý, jako by vás rovnou odpráskli, protože si budete přát, abyste už byli pod drnem.“

Chladný den pro vraždu je detektivkou, která své čtenáře zavede do nádherné, ale také drsné přírody Aljašky. Musím se přiznat, že mě tento kout světa nikdy nelákal, ale po přečtení autorčiny knihy jsem rozhodnutá, že se tam jednou vydám a že si koupím huskyho!
K tomu zde máme velmi výraznou, soběstačnou, drsnou hlavní hrdinku, která oplývá ironií, černým humorem a důvtipem. Takto silnou ženu v roli sebevědomé vyšetřovatelky si naposled uvědomuji Eriku Fosterovou od Roberta Bryndzy, takže mi můžete věřit, že Kate Shugaková má svým čtenářům co nabídnout!

Hlavní hrdinka Kate je žije sama v odlehlé usedlosti na Aljašce, několik kilometrů od prvního obydlí. Její společnicí je pouze Obluda – fena vlčice, která mne díky popisu naprosto fascinovala (taky chci!). Má za sebou docela dost těžké období, a proto nechce nikoho vidět ani s nikým mluvit.
Jenže k ní jednoho dne dojede Jack a přiveze sebou jistého muže, z řad FBI. Prosí Kate, aby jim pomohla při pátrání po dvou nezvěstných mužích, protože jen ona se v těchto končinách vyzná nejlépe a dokáže přijít na to, co se jim stalo, kde je jim konec.
Nejdříve je Kate vyhodí ze svého příbytku, protože o tuto práci nemá zájem, ale něco se v ní ozve (spíše kvůli někoho se něco v ní ozve), a tak se Kate vydává na hodně tenký led, kde ji může jít i život.

Chladný den pro vraždu - obal knihyMusím uznat, že tato detektivka mne velmi mile překvapila. Nečekala jsem, že autorka bude až tak dobrá a dokáže mne upoutat a hlavně, nalákat na sníh a zimu a mráz (normálně tyhle věci absolutně nemám ráda!) Sice, když si tam dávali losí karbanátky, ta myšlenka mi nedělala dvakrát dobře, ale to snad byl jediný problém celého příběhu. Jedná se o docela krátký příběh, já měla přečteno za pár hodin, ale ta rychlost čtení je také díky tomu, že Kate je skvělou postavou, společně s Abelem, Jackem a konečně i Obludou tvoří tým lidí, o kterém číst chcete.

„Ženská, ty vypadáš, jako bys měla každou chvíli chodit šavli. Dej si hlavu mezi kolena, ež to s tebou švihne.“ Kate se vyhnula jeho starostlivým rukám. „Fajn, tak si dej hlavu mezi moje kolena.“ Z jejího smíchu čišela spíš hysterie než pobavení.“

Mám pocit, jako by v knize Chladný den pro vraždu nebylo důležité jen zmizení dvou mužů a pátrání po nich, ale také představení Aljašky jako takové. Nevím, jestli přímo to autorka chtěla, ale ve mně se ji podařilo vyvolat obrovské představy, jak to tam vypadá. Jaké mají obyvatelé možnosti, od elektřiny až po splachovací záchody, jaké jsou jejich obydlí, jak je to s jejich cestováním a samozřejmě také s lovením zvířat nebo rýžováním zlata.

Tato detektivka je napsána s přehledem a znalostí aljašské komunity, aby taky ne, když autorka odtud pochází, ale také lehkou rukou, takže se vám příběh bude číst sám. Jedná se sice o docela jednoduchou zápletku, která vás nijak neohromí, ale všechno je vybroušeno nedotčenou krajinou, určitými zvyklostmi lidí, kteří v ději vystupují a nakonec se může stát, že vám bude jedno (tak jako mi), jestli Kate najde dva zmizelé muže a spíše se budete vyžívat v popisech krajiny, v životě samotné Kate a v tom, jak bojuje se svým životem. Musím říct, že jsem si k hlavní hrdince vypěstovala zdravý návyk.
Vím, že v těchto dnech již autorce vyšla druhá kniha s názvem Devátá oběť, kde, jak pevně věřím, bude Kate opět excelovat a já vám co nejdříve napíšu další recenzi, protože na tohle se těším fakt jako malá holka. Chci zpátky na Aljašku!

Hodnocení: 85 %

Název knihy Chladný den pro vraždu
AutorDana Stabenow
Žánrdetektivka
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran224
ISBN978-80-7588-124-3
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)