Neděle, 24.9.2023
Chrudim

Chraňme klima Země!

Logo projektuOd úterý 16. září 2008 bude probíhat v České republice i v celé Evropě již posedmé mezinárodní kampaň Evropský týden mobility, která vyvrcholí Dnem bez aut (22. září 2008). Kampaň upozorňuje na negativní důsledky automobilové dopravy pro životní prostředí a zaměřuje se na podporu šetrných způsobů dopravy ve městech a obcích. Také letošní tématem, kterým je Čistý vzduch všem, navazuje Evropský týden mobility na problematiku ochrany klimatu. Letos se do kampaně přihlásilo více než 2000 měst v Evropě.

Zdravé město Chrudim ve spolupráci s asociací Energie Cites a Eurocentrem Pardubice vyhlašuje u příležitosti ETM akci s názvem Chraňme klima Země!, která spočívá ve zpracování konkrétního projektu, který bude přínosem pro životní prostředí. Zapojit se mohou skupiny složené z žáků, studentů a učitelů mateřských, základních a středních škol. Každá skupina může podat projekt nejpozději do 15. listopadu 2008. Pro vítěze je ve spolupráci s odbornými partnery připravena například exkurze do Litoměřic, kde se blíže seznámí s problematikou využívání obnovitelných zdrojů energie na konkrétních instalacích a zařízeních. Úspěšné projekty budou finančně podpořeny nejen městem ( v rámci grantů Zdravého města a místní Agendy 21), ale také zastoupením Evropské komise v ČR a mezinárodní asociací Energie-Cités.

den_bez_aut“Žáci a studenti tak mohou svými projekty skutečně přispět k ochraně klimatu,” zdůrazňuje přínos soutěže místostarosta Chrudimi Petr Řezníček. Celková koncepce soutěže tak zapadá i do systému EMAS, který město Chrudim zavádí do praxe.
Inspiraci mohou žáci a studenti získat na unikátní putovní výstavě Místa, která nás inspirují, která je připravená v rámci mezinárodní iniciativy IMAGINE. Na příkladu šestnácti světových měst výstava ukazuje úspěšná a inovativní řešení v oblasti dopravy a energetiky, která snižují spotřebu ropy a uhlí, šetří naše zdraví a peníze. Díky aktivní spolupráci asociace Energie-Cités a Národní sítě Zdravých měst ČR a za finanční podpory společnosti Knauf Insulation ČR se podařilo tuto výstavu přeložit do českého jazyka a vystavovat při různých příležitostech po celé republice. Zájemci mohou výstavu zhlédnout v prostorách Informačního centra na Resselově náměstí do čtvrtka 18. září 2008. Poté výstava poputuje do Kopřivnice.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.