Pátek, 22.9.2023
Chrudim

Chrudim se ocitla v roce 1918!

Foto z akceNa prostranství stojí starý hasičský vůz, kolem něj se shlukuje skupinka příslušníků četnictva a armády. Dobově oblečení občané, provolávající slávu republice, ubírají své zraky na budovu Muzea, z jehož okna vyvěšuje muž vlajku v českých barvách. Takovýto obrázek se mohl naskytnout každému, kdo si našel cestu v sobotu 1. 11. 2008 kolem Regionálního muzea v Chrudimi.
Letos již poslední akce z cyklu tzv. “Chrudimských osmiček” proběhla v duchu rekonstrukce událostí z 28. října 1918. Po projevech občanů se dal průvod na cestu po Široké ulici směrem na Resselovo náměstí. Po cestě hrála vojenská kapela, občané oslavovali pád monarchie tancem, ženy rozlévaly pálenku a rozdávaly koláče. Na oknech domů byly rozvěšeny vlajky. Průvod se zastavil před Městským úřadem, kde dav strhl říšskou orlici. Následovaly další projevy významných obyvatel tehdejší Chrudimi, zazněla i státní hymna. Oslavy ukončil starosta Čechlovský projevem shrnujícím letošní oslavy “osmiček” a naznačil, že příští rok se ponese v duchu hudby. Chrudim by měla navštívit i operní pěvkyně Dagmar Pecková.

Doprovodný program byl jako vždy pestrý. Lidé si mohli vyzkoušet novinářskou práci, vytisknout si historický leták, poslat pozdravy svým blízkým prostřednictvím internetových stránek Chrudimského deníku, děti se mohly povozit v elektrickém vláčku.  Bylo zajištěno i občerstvení v podobě staročeských pochutin, žízeň mohli návštěvníci, mimo jiné, “uhasit” medlešickým pivem.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.