Chrudimské významné budovy

Dům u jelenaChrudim, jako staré město má nejen svou nádhernou historii, ke které se váží různé pověsti, má také své významné rodáky a budovy. Znáte některé z nich? Mezi nejznámější z budov paří zřejmě Mydlářovský dům, ve kterém je nyní umístěno Muzeum loutkářských kultur. Ale co třeba Dům u jelena?

Dům u jelena

Když procházíte Havlíčkovou ulicí směrem k Širokým schodům, po levé ruce míjíte zelený domek s jelení hlavou a dvěma jeleními těly.

K tomuto domu se váže jedna z chrudimských bájí. Majitelem domu byl prý rytíř z Hyršova. Jeho vášní byl lov, který se mu nakonec stal osudným, neboť byl ušlapán stádem jelenů. Vdova nebožtíka uctila umístěním jelení hlavy na roh domu. Časem se začaly nést pomluvy, že žena má střídá své „utěšovatele”. Když se to vdova dozvěděla, nechala pod jelení hlavu umístit dva nápisy: „Nesuď, nebudeš souzen” a „Ty mě soudíš, jinej tebe, jen dej pozor sám na sebe.” (Nápisy se bohužel do dnešní doby nedochovaly) Vdova se nakonec odstěhovala.

Hlava jelena a dvě jeho těla

Novým majitelem se stal Jirchář Berkus, po jehož smrti se jeho dva synové rozhádali kvůli dědictví. Spor skončil smírem a na znamení smíru nechali k jelení hlavě přimalovat na každou stranu rohu po jednom jelením těle.

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.