Císařský oheň – Z Byzance do Číny pro soudek prachu

Císařský oheň

Bývaly doby, kdy jsem nečetla prakticky nic jiného než historické romány. Mým nejčastějším společníkem byl pan Obermeier a nejradši jsem se vydávala na průzkum staroegyptské říše. Ty časy, kdy jsem tenhle žánr louskala ostošest už je nenávratně v minulosti, přesto se k němu z nostalgie někdy vracím. Mým posledním úlovkem v historických vodách je Císařský oheň od Roberta Lyndona.

V roce 2012 se na pultech knihkupectví objevila Cesta sněžných ptáků, která sklidila velmi příznivý ohlas. Nu a letos jsme se dočkali pokračování. Že jste první díl nečetli? Netrapte se, já taky ne. Ve finále se Císařský oheň dá číst naprosto samostatně. 

Byl jednou jeden drsný a nepřízní osudu ošlehaný generál jménem Vallon, který kromě jiných ctností oplýval i statečností, chladnou hlavou a sníženým pudem sebezáchovy. Tento chrabrý velitel žoldáků při jednom ze svých tažení na balkánském poloostrově zachránil život samotnému byzantskému císaři. A kromě jiného se ještě provinil tím, že před bitvou označil tento střet za zbytečný a riskantní – a měl pravdu. Nu a jako odměnu za svou statečnost, inteligenci a logiku Vallon vyfasoval tu poctu, že se může účastnit výpravy do Číny. Jaká čest! 

Problém je, že Čína je přes půl světa daleko, cesta tam trvá dobrý rok, přičemž po cestě je spousta milých nájezdníků, lupičů a nepříliš přátelsky naladěných kmenů. Na optimismu nepřidá ani to, že předchozí výpravy se nikdy nevrátily. A jako třešinkou na dortu, aby to Vallon neměl moc jednoduché, je pověřen tajným úkolem – získat tajemnou čínskou směs, známou svými třaskavými schopnostmi, jejíž tajemství si císař chrání zuby nehty. 

Staňte se tedy svědky výpravy, s minimální šancí na úspěch, plnou intrik, nečekaných zvratů, bojů i obnovených starých přátelství. Vallona na jeho cestě doprovází jeho staří známí Wayland, Hero a Wulfstan, nově se na scéně objeví i Vallonův syn Lucas, jenž nemůže svému otci odpustit, že pustil žilou jeho matce. Se smrtelnými výsledky léčby. 

Inu, zápletka dobrá, potenciál putování do Číny taktéž super, ale… 

Ale celé se to tak nějak podivně táhne. Výprava je místy dost skokově popsaná, takže zatímco některé úseky jsou popsány do podrobností, najednou zjistíte, že jste se nějakým způsobem ocitli o kus dál, takže ve finále do Číny doskáčete, ani nevíte jak. A jelikož jsou naši hlavní hrdinové nejspíš značně unaveni z toho hopkání přes poušť, děj nám v hlavním městě Země středu jednoduše usne. Závěr knihy se sice pokouší tempo značně zrychlit a přiznávám, že mi to poněkud zlepšilo mínění o příběhu, jenže to končí jak? Vlastně nijak – otevřeně, uprostřed útěku. To be continued… Asi… 

Takže, abych to nějak shrnula a zhodnotila – průměr. Nápad nebyl špatný, styl psaní mi taky nevadil, ale problém je v tom, že po celou dobu mě příběh moc nestrhl. Postrádala jsem momenty, které by mě nutily číst dál a neodkládat knížku. Spíš jsem se občas musela nutit ty stránky otáčet. Plusové body má autor za vykreslení postav, ani dialogy nebyly vedeny špatně. Jen to prostě celé nebylo tak chytlavé, jak jsem čekala.

 

Název knihy:                     Císařský oheň
Originální název:              Imperial Fire
Autor:                                  Robert LYNDON
Žánr:                                   Literatura světová – Romány historické
Rok vydání:                       2015, 1. vydání originálu: 2014
Počet stran:                       488
Nakladatelství:                  Knižní klub

Formát:                              155 × 234, vázaná
EAN:                                   9788024247854
ISBN:                                  978-80-242-4785-4
E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy

  

ANOTACE: 

Uplynulo dlouhých devět let a hrdinové knihy Cesta sněžných ptáků se opět setkávají. Píše se rok 1081 a ctižádost byzantského císaře je bezmezná. Hodlá získat „ohnivou směs“ Východu, zázračný vybuchující prášek, který údajně mají na druhém konci světa v Číně.  

A tak se Vallon s přáteli vydává po Hedvábné stezce… Robert Lyndon dokázal to, co se podaří málokdy: pokračování historické ságy je opět strhující. 

Hlavní postavy prošly proměnou a přibyly k nim další; především záhadný mladík Lucas, který má své osobní důvody, proč se k Vallonovi připojit. 

Atmosféra děje vtáhne čtenáře do tehdejšího světa, vylíčeného s úžasnou barvitostí. 

 

Robert Lyndon (Velká Británie)

Horlivý student historie, sokolník, horolezec a cestovatel Robert Lyndon je známý především jako autor knih o dějinách a cestování. Je členem Královské geografické společnosti a s manželkou žije v Dorsetu.
Lyndon se o sokolnictví zajímal od dětství a už před mnoha lety ho zaujala informace, že ve středověku sloužili vzácní bílí jestřábi coby „platidlo“ (namísto peněz nebo zlata) při splácení výkupného. Z tohoto motivu také vycházel při psaní svého prvního historického románu Cesta sněžných ptáků, na kterém pracoval přes pět let a o němž sám tvrdí, že na okamžik, až tento román napíše, čekal většinu svého života. V současnosti vychází jeho pokračování, které nás zavedlo do Číny.

 

 

 


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.