Hrdinové historického románu Hlava světa ožívají v jeho volném pokračování

 recenze knihy Cizí královna

Rebecca Gablé se českým čtenářům představila už několikrát, naposledy to bylo před rokem prvním dílem historické série, který u nás vyšel pod názvem Hlava světa (recenze). V něm nás zavedla do Německa 10. století a naservírovala napínavou a akční podívanou na střet dvou světů – křesťanského a pohanského. Na scénu přivedla saského krále Otu a slovanského knížete Tugumíra a nechala je prožít bouřlivé časy.  V druhém díle pojmenovaném Cizí královna, jenž je volným pokračováním Hlavy světa, se do popředí dostává především Ota. Děj se posouvá o dvacet let dopředu. Levoboček Otova bratra Thankmara Gaidemar se vydává na nebezpečnou misi, musí zachránit italskou královnu Adelheid ze zajetí. Chcete romantiku? Je tam, Gaidemar se do Adelheid zamiluje, ale jeho city opětovány nejsou. Nesmí. Adelheid se vdá za Otu. Gaidemar se i přesto stává královniným důvěrníkem a přítelem, zároveň i ochráncem. Za svého krále bojuje ve válkách, je svědkem vítězství i proher v soukromém i politickém životě svých panovníků. Ale co on sám? Čeká na také na něj láska, nebo je odsouzen k věčnému samotářství a cejchu bastarda? Rebecca Gablé i v tomto díle dokazuje, že je skvělou vypravěčkou, jejímž prostřednictvím dějiny raného středověku ožívají v čtivém příběhu.

Cizí královna (IKAR)Opět před námi vyvstávají barvité a mnohdy kruté události, které k danému historickému období patří. Sledujeme krvavé bitvy, v nichž švihají meče a krev teče víc než proudem, jsme svědky politických intrik i milostných pletek. V napínavém ději ožívají skutečné historické postavy po boku fiktivních. 

Král Ota dostává opravdu velký prostor, tentokrát po boku druhé manželky Adelheid, která je novou výraznou postavou příběhu, stejně jako Gaidemar. Tato charismatická trojice si určitě podmaní většinu čtenářů svým chováním a jednáním. Rebecca Gablé je vykreslila jako skutečné lidi, s klady i zápory. Nejednou vás budou štvát, stejně jako dojímat, jejich jednání mnohdy překvapí, vždy však jednají v souladu se svým vlastním přesvědčením.

Jestli jste četli Hlavu světa, bude to pro vás jako setkání se starými přáteli. No a pokud je pro vás Cizí královna první knihou a předchozím dílem jste nepolíbeni, nevadí, dá se číst i jako samostatný příběh. Z vlastní zkušenosti však můžu říct, že by byla škoda Hlavu světa vynechat, a to především proto, že se ve výsledku jedná o opravdu skvělou historickou ságu, která není nudná a suchá. Základem je akční děj, který upoutá pozornost, stejně jako dynamické dialogy a postavy působící jako opravdové. Autorka navíc přibližuje atraktivní historické reálie a dává nahlédnout do běžného života v raném středověku.

I když Hlava světa byla vynikající, troufám si říct, že Cizí královna ji ještě o fous předčila, čímž Rebecca Gablé prokázala, že pokračování nemusí být nutně nastavovanou kaší, pokud se autor umí do příběhu správně ponořit. A tady se to opravdu povedlo.

 

Název knihy Cizí královna
AutorRebecca Gablé
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran576
ISBN978-80-249-4064-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)