Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Intriky a vášně v dobách raného středověku

recenze knihy Hlava světa

Německá spisovatelka Rebecca Gablé se českým čtenářům představila zhruba před patnácti lety, kdy vydala historické romány z období anglických dějin. Aktuálně se můžete začíst do prvního dílu nové série, který vyšel pod názvem Hlava světa. Tentokrát autorka „zůstala doma“ a soustředila se na osudy saského krále Oty Velikého, slovanského knížete Tugumíra a jejich blízkých. 

V roce 929 podnikl saský král Jindřich I. útok na Branibor. Zajal Tugumíra, dědice slovanského knížectví a jeho sestru Drahomíru. Krásnou dívku si pro sebe uzurpuje Jindřichův syn Ota. Zamiluje se do ní, ale nikdy si ji nemůže vzít za ženu. Je to dcera nepřítele a on se musí oženit tak, aby prospěl své zemi. Tugumír se v zajetí ukáže jako výborný léčitel. Když Otovi zachrání život, vznikne mezi nimi přátelské pouto. Přilne k němu i Otův nevlastní bratr Thankmar. Zdálo by se, že Tugumírovi v zajetí nic nechybí, ale opak je pravdou. Některým Sasům leží pořádně v žaludku. Ani Ota to nemá jednoduché. Byť se nakonec oženil šťastně, jako král musí čelit mnoha útokům, dokonce od členů vlastní rodiny.

Hlava světa - obal knihyRebecca Gablé je zkušená vypravěčka, která historii servíruje čtivě a hlavně srozumitelně. Děj románu Hlava světa je situován do 10. století, kdy se na počátku středověku střetává svět pohanů a křesťanů. Sasové a Slované spolu od nepaměti soupeřili a neustále se přepadávali. Sasové se snažili o podrobení slovanských kmenů a vymýcení pohanské víry. V knize jsou velmi podrobně a autenticky popsány krvavé řežby provázející boje o moc, nechybí napínavé střety mezi postavami. S Tugumírem nahlédnete pod pokličku středověkého léčitelství. Láska, vášeň, intriky. Kdo si u vás získá více sympatií, Ota, nebo Tugumír? Budete se dojímat nad osudem Drahomíry? Děj je zasazen do období raného středověku, čemuž je také přizpůsobená mluva. Přestože není v překladu použita obecná čeština, ale spisovný jazyk s výrazy typickými pro danou dobu, nevyznívá křečovitě ani školeně. Přirozeně působí čtivé dialogy, které hned vtáhnou do děje.

Román má přes šest set padesát stran, které vám utečou opravdu rychle. Rebecca Gablé nabízí nejen zajímavé, po historické stránce atraktivní téma střetu křesťanství a pohanství, především nastiňuje život v raném období středověku, který tak často mapován nebývá.

Hlava světa je typem románu, který zaujme i čtenáře historickými knihami nepolíbené. Autorka propojila známá fakta s fikcí, tu nenásilně zakomponovala do příběhu. V knize vystupuje hodně postav, pro lepší orientaci je na začátku knihy jejich seznam. Doporučuji přečíst i historickou poznámku na konci, v níž Rebecca Gablé nastiňuje koncept románu a vysvětluje, proč fikci a historická fakta míchala.

Já osobně jsem byla knihou hodně nadšená a překvapilo mě, jak mě dokázala pohltit a získat si mou pozornost od prvních stran, to jsem vůbec nečekala. Už teď se těším na další díl

Jste-li milovníky historie, určitě si Hlavu světa nenechejte ujít, opravdu to stojí za to. Ne nadarmo se Rebecce Gablé přezdívá „Ken Follet v sukních“.

 

Název knihy Hlava světa
AutorRebecca Gablé
Žánrhistorické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran656
ISBN978-80-249-3823-3
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)