Milenec, stalker nebo vrah?

recenze knihy Cizinec na pláži

Mé druhé setkání s touto autorkou…a opět nezklamala!

…před bouří…

Hlavní hrdinkou ženské stránky knihy je Caroline Starková, bohatá panička, pohledná žena středního věku, manželka a matka. Caroline momentálně chystá ve svém novém honosném domě večírek a to nejen na počest postavení nového sídla, ale také ku příležitosti oslavy narozenin svého manžela Jasona. Je připravena reprezentovat ve velkém stylu. Tenhle jejich nový dům je zkrátka něco dokonalého. Caroline stavbě i vybavení domu věnovala veškerý svůj čas a vše vyladila do nejmenšího detailu. Hosté budou překvapeni a ohromeni zároveň. 

Vše se zdá být připraveno, je ideální čas, jen malý zádrhel se vyskytl. Jason nemůže dorazit na svoji vlastní oslavu narozenin. Caroline je zmatená a rozzuřená zároveň. Tohle jí Jason nemůže přece udělat, dala si s tím takovou práci. Co se to s ním v poslední době děje? Rozrušená Caroline se cítí podvedená, zrazená a zostuzená. A k tomu všemu ještě zjišťuje, že jí její milovaný manžel zřejmě lže…. Vše se potvrdí ve chvíli, kdy se Jason konečně na večírku ukáže a v patách za ním poletuje mnohem víc než jen stín. Značně posilněná alkoholem se Caroline s manželem pohádá před zraky lidí, kteří ji druhý den pomluví, kde to jen bude možné.

Rozvod – to nemůže Jason myslet vážně… Ale myslí. Caroline zůstává v domě na pláži sama, zjišťuje, že je i bez finančních prostředků. Co si jen počne. Žal utápí v alkoholu v místním baru Červená kotva. Společnost ji ovšem nedělá jen sklenka vodky se sodou, ale i příjemný barman Aidan. Mladý a pohledný muž. Toho muže už Caroline viděla, párkrát. Není to náhodou ten, který velmi často okukuje její dům na pláži? Snad to není nějaký zloděj. Strach, ale přemůžou vzájemné sympatie a malér na sebe nenechá dlouho čekat a to doslova! 

…po bouři…

Kniha je rozdělena na dvě části: před bouří a po bouři. A je to doslovné. Na pobřeží totiž zaútočí v průběhu našeho příběhu hurikán Oswald. V části “před bouří” se převážně seznamujeme s hlavními protagonisty příběhu. Vyprávění ovšem získáváme jen ze dvou úhlů pohledu a to od Caroline a pak od Aidana. Každý nám podává svůj příběh po svém. Někomu to možná přijde matoucí a bude si myslet, že v moha případech jde o chybu překladu, ale není to tak. Je to přesně tak, jak to má být. V první třetině knihy máme příběh lehce plynoucí a sjednocený, ve druhé třetině se nám příběh rozvětví a v té třetí? Tak v té nám začne motat hlavu a gradovat. 

Cizinec na plážiTeď ovšem přijde to zrádné a ošklivéALE“! Bohužel, v části “po bouři”, právě ve chvíli, kdy kniha získávala druhý dech a šmrnc došlo k zásadnímu obratu nejen v ději, ale i u mě. Od té chvíle se pro mě stal příběh těžce předvídatelným. Dlouho se mi to v takové míře nestalo, ale s Cizincem na pláži až extrémně. Pomohl k tomu i fakt, že jsem měla celou dobu pocit, že čtu něco co už jsem kdysi četla (Zmizelou?). Šlo o středně lehké nuance v příběhu, kdy se určité pasáže a kapitoly podobaly již dávno napsaným příběhům. Proto nebylo těžké odhadnou závěr i celkovou pointu příběhu. 

Je to velmi zásadní výtka – to by se totiž stávat nemělo. Ale i přesto jsem si čtení knihy užívala až do konce. Nejprve jsem byla přesvědčena o tom, že knize udělím plný počet pěti hvězd. V závěru jsem ovšem jednu ubrala a čtyři jsem nechala z důvodu velmi příjemně stráveného času s knihou. 

Michele Campbell psát umí, to vím. Umí vymyslet příběh, zápletku i pointu. Možná je to jen moje vina, že jsem na to kápla. Možná je to jen mou sečtělostí. Těžko soudit. V žádném případě nejde knihu nedoporučit. Je skvělá, čtivá, napínavá a zajímavá. Má vše, co čtenář chce a potřebuje. Doufám, že se brzy dočkáme nějakého dalšího zajímavého příběhu. Zajímavých nápadů měla autorka zatím dost.

Cizinec na pláži je poutavý thriller s lehce omšelou zápletkou i závěrem. Budeme svědky manipulace, nevěry a lžím. Společně s autorkou rozehrajeme divokou a smrtící hru plnou vášně!

 

Název knihy Cizinec na pláži
AutorMichele Campbell
ŽánrLiteratura světová, pro ženy, thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran384
ISBN978-80-7588-159-5
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)