Středa, 17.4.2024
Ostatní volný časVolný čas

Co se dělá na Vánoce?

Rozkrojené jablkoVánoce jsou opředeny mnoho tradicemi a zvyky. Některé se v českých domácnostech dodržují a některé jsou pomalu zapomínány. A právě předvánoční čas láká si některé z nich připomenout. Znáte je? Dodržujete některé z tradic?

Pouštění lodiček

Z ořechových skořápek a svíčky se vyrobí lodička, která se vypustí na vodní hladinu vLodičky napuštěné misce. Lodička, která vydrží na hladině nejdéle, značí dlouhý a šťastný život. Jestliže lodička pluje ke středu, její majitel bude hodně cestovat. Drží-li se na okraji, majitel zůstane doma.

Házení botou

Tento zvyk se týká svobodných žen v rodině. Dívka se postaví zády ke dveřím a přes rameno hodí střevíc. Špička směřující ke dveřím značí, že se dívka do roka vdá.

Polibek pod jmelím

Jmelí patří mezi symboly Vánoc, dříve představovalo život uprostřed zimy. V dnešní době se věší do místností. Páry, které se sejdou pod jmelím na Štědrý den, se musí políbit.

JmelíLevandule

Tento zvyk se opět týká nezadaných dívek. Pokud si večer ve Štědrý den položí pod polštář svazek levandule, bude se jí zdát sen o budoucím chlapci.

Krájení jablek

Je to jeden z nejznámějších zvyků u nás. Jedná se o rozkrojení jablka na dvě půlky. Kde pěticípá hvězda uprostřed znamená zdraví v nastávajícím roce. Kříž ovšem znamená nemoc, či dokonce smrt.

Rozkrojíte si letos na Vánoce své jablko, nebo si raději pustíte lodičku?

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.