Daleká cesta za hedvábím

recenze knihy Zloději hedvábí

Dva muži, zvědové z Byzance, se vydávají na dlouhou a velice náročnou cestu do Asie, na níž zažijí spoustu překvapivých a dobrodružných okamžiků. Jejich hlavním cílem je dopravit svému císaři drahocenné hedvábí.

Otázkou však je, jak se tato látka vyrábí? Existuje spousta hypotéz, ale která z nich je ta správná? Odhalení této otázky spočívá na bedrech Taura a Olympiodora. Historický román vás pobaví a určitě udělá radost pod vánočním stromečkem. S hlavními hrdiny se přenesete do 6. století našeho letopočtu a na pozadí budete moci sledovat jednotlivé historické události, které ovlivnily historii Evropy. Některé příhody jsou drsnější, ale mají důležitou vypovídající hodnotu o dané době.

“Taurus se nestačil divit. Podobné systémy viděl u Langobardů, Ostrogótů a Vandalů. Vypadalo to, že potřeba bezpečnosti vede všude na světě ke stejným vynálezům. Obyvatelé této exotické země mysleli a jednali jako národy, které znal. Přitom ale vypadali jinak.” (s. 60)

Zloději zlata jsou titulem, který mě zaujal již svou anotací. Jedná se o další román, na jehož obálce můžeme zahlédnout zlatou hvězdu s puncem Edice světový bestseller. Již toto označení vypovídá o tom, že před sebou nemáme jen tak ledajakou knihu. Přebal knihy ale také hodně vypovídá o tom, co je náplní příběhu. Napoví nám, v jakém prostředí se budeme s hrdiny pohybovat a jakým způsobem. Pískově hnědá barva obalu moc sluší. Když jsem svazek otevřela, byla jsem mile překvapená. Na přední i zadní předsádce jsou vyobrazeny mapy, které nám přesně ukazují cestu našich hrdinů. Nikdy se s nimi tedy neztratíme. Nic pak nebránilo tomu, abych se pustila do čtení a užila si příběh zachycený na krásných 352 stranách, který je rozdělen do 3 různě dlouhých částí. Četba tohoto románu je zábavná, strhující a dobrodružná. Jistě si jej užijete plnými doušky.

Titul Zloději hedvábí vyšel v originálu (Die Seidendiebe) v roce 2016. U nás se dočkáváme překladu v roce 2017 a o jeho vydání se postaral Knižní klub. Jedná se o druhý historický román z pera německého autora Dirka Husemanna, prvním byl úspěšný Slon pro Karla Velikého. Pokud jste autorovu prvotinu četli a líbila se vám, určitě budete spokojeni i se Zloději, které si můžete pořídit zde.

Zloději hedvábíJak jsem již naznačila v předchozím odstavci, Dirk Husemann má na svém kontě zatím jen dva historické romány. Nicméně pokládám za důležité zmínit také fakt, že oba se dostaly po právu do Edice světového bestselleru. Jsou napsány velice čtivě a mají potenciál uchvátit téměř každého čtenáře, protože se pyšní přesahem do více žánrů. Romány jsou propracovány do nejmenších detailů, které však autor zpracoval tak, že nijak čtenáře neruší a nenudí. Každé slovo má v ději svoje místo, nikde nic nepřebývá ani nechybí. Husemannův styl psaní mě uchvátil již od první kapitoly a nepustil do té doby, dokud jsem nezjistila, jak vše dopadlo.

Román čtenáře je sestaven vcelku zajímavým způsobem. Na vcelku malé ploše můžete objevit spoustu neočekávaných zvratů, ale také množství žánrových proměn. Ač celou dobu čtete historický román, jistě si povšimnete prvků dobrodružného románu, thrilleru a spousty dalších. Thriller? Ano, román je plný napětí, které byste v tomto příběhu rozhodně nečekali. Mimo to mě ale také docela zaskočila jednoduchost kompozice. Čekala jsem, že se bude prolínat spousta dějových linií. Celý text je totiž odvyprávěn chronologicky a jednolitě. Na druhou stranu musím říci, že jednoduchost vyprávění jsem uvítala. Příběh je kompletně odvyprávěn v objektivní er-formě, která je doplněna množstvím dialogů. I přesto, že román obsahuje i mnoho popisů, jsou velice čtivé a zajímavé. Ukazují to, jak to v Evropě v té době vypadalo, jaké byly vztahy mezi jednotlivými národy a spousty dalších. Nemusíte se jich tedy vůbec bát. Spíše si je užijete a s jejich pomocí se třeba i něco nového dozvíte.

Moje subjektivní hodnocení Zlodějů zlata nemůže být jiné než pozitivní. Bylo to pro mě velké překvapení. Takhle luxusní román jsem hodně dlouho nečetla. Kvalitou sršel nejen po obsahové stránce, ale vyzdvihnout musím i formu. Gramatická a stylistická stránka textu je téměř bezchybná a vy si tak můžete užít ničím nerušenou četbu. Grafika je také do detailu promyšlená, kromě úchvatných map na počátku a konci knihy, vás překvapí drobné ilustrace velbloudů u každé nové kapitoly. Vždy, když se ve vyprávění posouváme o kousek dále, je vynechán řádek, tudíž každý čtenář ihned ví, že se text bude ubírat trošku jiným směrem, než tomu bylo doposud. Velikost písma a font jsou zvoleny s ohledem na čtenářův komfort, a proto jsou písmena velká a patková. Dalším faktorem, který mě překvapil, je reálnost vyprávění. V doslovu se můžete dočíst o tom, jak se to s příběhem vůbec má. S jakými prameny autor pracoval a podobně. To mi přišlo hodně interesantní. Zloději hedvábí si ode mě získali zasloužených 100 % a vřelá doporučení k tomu. Dílo mohu vřele doporučit čtenářům, kteří milují historické, dobrodružné a napínavé romány. Zároveň také těm, kterým nevadí kompoziční jednoduchost. Pokud do některé ze skupin patříte, tak si o tento skvělý román můžete napsat Ježíškovi.

 

Zloději hedvábí

 


 

Název knihy     

Zloději hedvábí

AutorDirk Husemann
ŽánrRomány, Historie
    
Nakladatelství      Knižní klub
Rok vydání2017
Počet stran352
ISBN978-80-242-5850-8
  
Nákup knihywww.knizniklub.cz
 Nákup e-knihywww.ereading.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 


 

 


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)