Deskohraní letos přiláká tisíce hráčů

Deskohraní

Praha – Milovníků deskových her v Česku je stále víc. A značná část z nich má v kalendáři červenou propiskou zakroužkovanou první říjnovou sobotu. Od soboty 5. října 2013 do následující neděle se totiž koná nejstarší festival her jménem Deskohraní. Loni přišlo do Michnova paláce (Tyršova domu) na Újezdu přes 6.000 lidí. Co přinese letošní ročník festivalu?

Kouzlo Deskohraní, jež je českou odnoží mezinárodní Olympiády duševních sportů, spočívá v tom, že na něm každý najde to své. Mladí i staří, rodiče s dětmi, sváteční hráči i nadšenci, kteří mají rádi složité hry s pravidly tlustými jako román. Na Deskohraní se však jednoduché i složitější hry naučíte snadno:

Srdcem festivalu je otevřená herna nazvaná Ludotéka. V té představujeme na pět set různých her, které jsou stále k dispozici. Po celou dobu probíhá představování her. Nemusíte tedy hrát jen hry, co znáte nebo číst pravidla těch nových. Máte-li o hru zájem, ujme se vás demonstrátor, který ji představí a vysvětlí,” říká organizátorka festivalu Klára Zemanová. Podle jejích slov jsou demonstrátoři schopni návštěvníkům poradit už s prvotním výběrem vhodné hry. „Pro velký zájem jsme se letos rozhodli pro děti rozšířit festival o Dětskou Ludotéku. Děti a jejich doprovod se může těšit na zajímavé hry, novinky, edukativní pomůcky, hry pro jednoho hráče, ale najdou zde i prostor pro odpočinek, výtvarný koutek a další,” představuje Klára Zemanová. O víkendech je možné nechat pohlídat děti v dětském koutku v rámci Dětské Ludotéky.

Každý den festivalu bude v Michnově paláci otevřeno od 9 do 22 hodin. Historické sály paláce pojmou více než šest set hráčů najednou.

Deskohraní

Uskuteční se turnajová klání, zvolí Hra roku

Většině návštěvníků stačí zahrát si jen tak s kamarády, svým partnerem anebo novými spoluhráči, s nimiž se dá seznámit přímo na místě. Pro zájemce se uskuteční turnaje a klání, ve kterých jde nejen o medaile, ale i o ceny za tisíce korun. Příchozí návštěvníci se mohou přihlásit do mnoha desítek ostrých turnajů, jen namátkou nabídneme např. hru Kaleidoskop, Ubongo, Duch! nebo se zúčastnit celonočního maratónu ve hře Bang! Na některé soutěže, vhodné i pro začátečníky, se lze přihlásit klidně na místě. Turnaje však mívají omezenou kapacitu, takže vhodnější je registrovat se dopředu na webu festivalu. Proběhnou také celorepubliková mistrovství, na něž se kvalifikovali ti nejlepší hráči v rámci turnajů pořádaných v předstihu. Špičkoví hráči si tak poměří síly například v Mistrovství republiky v Carcassonne, Dominionu, Agricole, Osadnících z Katanu, Scrabble, Zatre, ale také třeba ve Čtyřpoháru, kde se čtyřčlenná družstva utkají ve čtyřech různých hrách.

Protože Deskohraní postupně roste a prostory Michnova paláce nejsou nafukovací, uskuteční se některé turnaje v Gymnáziu Hellichova hned vedle Tyršova domu.

Soutěžit mezi sebou budou i hry samotné. „V průběhu festivalu vyhlásí Akademie (složená z českých odborníků na hry, jejich sběratelů a členů herních klubů) Hru roku. Tedy nejvýraznější herní novinku na našem trhu. Cílem ocenění je propagace opravdu kvalitních her, které jsou u nás zároveň široce dostupné,” vysvětluje kancléř Akademie her Jakub Těšínský. Loni v tomto hlasování zvítězila novinka s historickým námětem nazvaná Kronika panství. Je to karetní hra plná zapeklitých rozhodnutí.

Celodenní vstupné na festival činí 70 korun pro dospělého, zvýhodněné je za 50 a pro děti 30 Kč. Ale pozor, od pondělí do středy je vstup úplně zdarma. Hry se také dají na festivalu zakoupit za zvýhodněné ceny.

Další informace: www.deskohrani.cz, info@deskohrani.cz, +420 777 852 582

Festival pořádá sdružení Duha – Děsír. Na organizaci se podílí Klub deskových her Paluba, Klub STOH, Česká asociace Go, Česká asociace Scrabble, Česká federace Dámy, Česká federace Othello, Česká federace Piškvorek a Renju a řada dobrovolníků. Hlavními partnery festivalu jsou česká vydavatelství Albi a MINDOK. Prostory poskytla Česká obec Sokolská a Gymnázium Hellichova.

Deskohraní

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.