Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Devět nocí – pokračování postapokalyptické série

recenze knihy Devět nocí

Hrozba byla zažehnána, avšak pro populaci Bloku to znamená jediné. Zůstali bez energie a jídla. Hlavně, co až se všichni dozví, kdo za to může? Sera, Lee a jejich přátele vyvázli o fous i když se zraněními. Avšak, situace s přehradou padá na jejich hlavu.

Collins se o všechny v nemocnici postaral, nikdo však nevěděl, co je čeká. Věděli jediné. Sice zabili mnoho agentů Citadely, ale určitě to musel nějaký přežít a mohl být kdekoliv. Klidně se mohl nějaký agent infiltrovat mezi obyvatele Bloku, což znamenal vážný problém. A zatím co se zotavovali ze zraněních, čekali, jak o nich rada rozhodne.

Radní Kedo musel uznat, že výbuchem přehrady zachránili město i když to znamená vážné následky pro celý blok. Za záchranu bloku si mohl Lee vybrat cokoliv. Lee však neváhal a požadoval zrušení jeho a Seřina trestu. Nic víc nechtěl. A protože se všichni stali obyvateli bloku, znamenalo to práci.

Zuzana Strachotová - Devět nocí

Rivera se Stonem z toho vyvázli dobře. Jenže Sera byla zařazena do konzervárny, kde díky nefungující elektřině, musí pracovat ručně. A Lee dopadl ještě hůř, protože nesnáší špínu. Hygiena je u něj na prvním místě a špinavých věcí se hnusí. Kedo ho zařadil na odklízení trosek a stavbu nového rezervoáru. Na druhou stranu mají štěstí, že je nestihl trest. Jenže lidé se na to dívají jinak a dávají jím nedostatek jídla a nefungující proud za vinu.

Situace v Citadele se přitvrdila a zavládl tam boj o moc. Bloku a dalším městům hrozí nebezpečí a ke všemu může být v bloku tajný agent. Seru a Leeho to nenechá chladnými. Hlavně musí najít memoár, který je potřeba k záchraně všech.

Kniha Devět nocí, je pokračování postapokalyptické série s názvem Devět dní. Tuto sérii napsala česká autorka Zuzana Strachotová, která se u mě prvním dílem (recenze) zapsala jako nová vycházející hvězda na české knižní scéně.

Citadela je místo, ve kterém vládnou kněží a udržují lidi v naprosté poslušnosti. Jelikož svět takový, jaký ho známe se zhroutil, bylo nutné zachránit ten zbytek a předejít vyhubení lidstva. Z prvního dílu víme, že Citadela nastavila přísná pravidla kvůli harmonii. Jenže ne každému se ta pravidla zamlouvala a ti, kteří z Citadely utekli, z těch se stali povstalci, jež založili Blok.

Z Bloku pochází naše hlavní hrdinka Sera. Je to dcera jednoho radního, přesto Sera nemá žádné výhody. Sama na sebe je dost tvrdá. Nechce, aby v ní viděli nějakou prominentní slečinku, která si může dělat co chce. A slečinka to opravdu není, i když v tomto díle jí radní Kedo přistřihne kohoutek tím, že ji pošle do konzervárny. Seru to však nezastaví, protože je to bojovnice a brzké události ji donutí jednat.

Lee se zase narodil v Citadele. Byl to Citadelan do morku kosti. Lee patřil mezi jestřáby, což byla složka vojáků v Citadele. Každý z nich měl strach, protože byli vycvičeni opravdu tvrdě a nebylo radno se jim postavit do cesty. Lee si však vysloužil titul kněze, což byl dost důležitý post v Citadele. Když však odtamtud unikl a zničil se Serou přehradu, jeho místo už bylo v Bloku. Nebylo cesty zpět. Avšak náš silný jestřáb, který dbal na dokonalost a čistotu nečekal, že skončí jako dělník a bude dělat špinavou práci. Osud tomu však chtěl, že se Serou a Leem měl jiné plány.

Když srovnám první a druhý díl, tak Devět nocí je rozhodně akčnější, napínavější a překvapivější. Čímž myslím hlavně ten konec, který jsem dlouho rozdýchávala. Zatímco jednička byla taková seznamovací, tak dvojka se pořádně rozjede. Zažijete hodně nebezpečných akcí a také intrik. Rozhodně tam bude nejedno překvapení, dokonce v podobě zrady. V Citadele se bude dít taky hodně věcí, protože tam má hodně lidí s vyšším postavením rozehranou svoji hru. A to napětí od začátku až do konce, ve kterém vás bude autorka udržovat, je neskutečné. Opravdu. Na to, že to je dva roky, co jsem četla první díl, tak jsem se začetla okamžitě a vpadla do toho úžasného světa.

Devět dní - Zuzana StrachotováPrvní kapitola vás může trošku zmást, protože vám v ní autorka poodkryje tajemství, které se odehrálo dvacet tři let před naším příběhem. Ale je to jen nakousnutí něčeho, co bude mít v knize velký význam. Což je další napínavá věc, která vás bude nutit ve čtení, aby jste zjistili více.

Autorka si udržuje svůj styl psaní, jako v prvním díle. A to lehký, nenáročný, díky čemuž nebudete mít problém zaplout do toho světa a užívat si děj. Přesto je příběh naprosto propracovaný a promyšlený. Na začátku každé kapitoly najdete úryvek nějaké myšlenky, či rozhovoru, který patří k příběhu, což zjistíte v dané kapitole. Děj je psán z více pohledů. Samozřejmostí jsou Sera a Lee, ale najdete tam i další významné osoby příběhu.

Co se týče vztahu dvou naších hlavních postav, který dá se říci byl naznačen v prvním díle, tak se v této knize dozvíme trošku více. Avšak, není to hlavní podstata samotného děje, protože v knize jde o víc než románek. Což autorka udělala dobře, protože všeho moc škodí. Je tam toho tak akorát. Při čtení je možné, že se budete místy také uculovat, protože až dojde na vztahy, budou tam situace, které vám vykouzlí úsměv na tváři.

Kniha se mi dostala do ruky v podobě e-knihy. Avšak, jelikož jsem si příběh oblíbila a prožila ho na plno, tak jsem byla nucena si objednat klasickou knihu, aby mi zdobila knihovnu. Protože když já narazím na takto čtivý, napínavý příběh, který mě pohltí, e-kniha rozhodně nestačí. Co se týče konce knihy, tam jsem trošku v rozpacích. Můžu to brát tak, že další pokračování nebude, jenže nechci, aby byl konec a myslím si, že se s tímto světem dá dělat ještě hodně. A pevně doufám, že autorka z toho vytěží co nejvíc, protože jako zarytá fanynka se s dvěma díly nesmířím.

Na závěr vám tedy knihu Devět nocí, i první díl, rozhodně doporučuji, protože na tom textu, absolutně nepoznáte, že to psala česká autorka. Což je velký plus, jelikož Zuzana Strachotová na to, že to je její druhá kniha píše jako naprostý profík. Takže pokud máte rádi postapokalyptické knihy, nadupané akcí, napětím a plné samými překvapivými situacemi, tak neváhejte se po knize ohlédnout, protože nevíte, o co přicházíte.

 

Název knihy Devět nocí
AutorZuzana Strachotová
ŽánrRomány, Literatura česká, Sci-fi
  
Nakladatelství Fantom Print
Rok vydání2019
Počet stran384
ISBN978-80-7594-024-7
  
Nákup knihy www.fantomprint.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Zuzana Strachotová - Devět nocí

 

 

Fantom Print

Nakladatelství Fantom Print, jedno z největších českých nakladatelství specializujících se na fantasy, sci-fi a literární adaptace počítačových her.

www.fantomprint.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.