Devět dní

Sera musí uniknout. S dalšími Povstalci měli v plánu přepadnout vlak plný palivových článků. Jenže něco se zvrtlo. Objevili se tam vojáci i Městská hlídka. Všechny pozabíjeli až na ženy. Ty se snažili pochytat, jako by někoho hledali. Sera jako jediná utekla, ale měla v patách jednoho vojáka a ne ledajakého. Byl to Citadelský Jestřáb. Utekla do nebezpečné divočiny protolesa, kde se měla v plánu schovat.

Kdyby její pronásledovatel byl z Městské hlídky, nešel by za ní. Citadelané mají hrůzu z protolesa, protože se v něm skrývá smrtící nebezpečí. Jenže Jestřábové jsou jako jediní na to vycvičení. Zatím co tedy Sera se snaží uniknout a schovat, její pronásledovatel má jiné starosti.

Lee Parker byl Povstalecké dívce v patách, nemohla mu uniknout. Spíše se bál, aby ji v lese nic nezabilo. Dostal za úkol ji přivést živou. Pokud by se mu to nepodařilo, nemohl by se vrátit.

Lee si všiml něčeho, co by mu mohlo plány dost zkazit. Blížila se Růžová bouře, která zabíjí vše živé. Záhadně se vyhýbá městům, ale venku jí nic živého neunikne. Lee má krátký čas na to, aby Seru chytil, našel úkryt, nasbíral jídlo a doufal, že bouři přežijí.

Díky jedné malé chybě Seru polapí. Podařilo se mu najít jeskyni, která jim dává šance na přežití. Jenže Leeho vůbec netěší, že bude sdílet jeskyni se špinavou Povstalkyní, protože může mít nějakou nemoc.

Ani Sera není nadšená, protože ví, že každý Jestřáb je smrtící nástroj a každý Citadelan má vymytý mozek. Vůbec netuší, jak zvládne být v jeskyni několik dní s takovým člověkem.

Růžová bouře oběma změní život. Přežijí smrtící nebezpečí? A co se stane, když dva lidé, různého vyznání stráví několik dní v jeskyni? Proč vůbec Seru Citadela chce?

Devět dní je postapokalyptické sci-fi. Jde o naprosto propracovanou a originální knihu. Naposledy jsem takto nadšená byla při čtení knihy Jiskra v popelu. Musím uznat, že mě autorka opravdu překvapila, protože jsem nečekala tak skvělé a kvalitní čtivo.

Máme tu Citadelu, které vládnou kněží. Lidé musí dodržovat hodně pravidel, protože kněží věří, že když lidi nebudou dávat najevo city, budou čistí, nebudou provozovat žádný druh zábavy a to i zpěv a malbu, tak nebude docházet k nepokojům a výtržnostem. Za to Povstalci jsou ti stejný lidé, akorát se odtrhly, protože chtějí žít svobodně. To bohužel ale obnáší to, že nemají léky, důležité věci k životu, takže je musí krást.

Sera netuší, proč po ní kněží jdou, ale vyslali na ní toho nejschopnějšího a nejvěrnějšího muže, aby ho nepřivedla na scestí. Už nejednou se totiž stalo, že muži z řad vojáku a dokonce Jestřábů přeběhli k Povstalcům.

Bylo hodně zajímavé sledovat pobyt Sery a Leeho v jeskyni. Dva naprosto oddaní lidé, ale každý něčemu jinému.
Jelikož kniha začíná útěkem Sery, je čtenář hned vtažen do akce. Díky tomu jsem se okamžitě začetla a seznamovala se s divočinou v tom úžasném světě.

V knize je opravdu hodně akce, takže se nudit nebudete. A během čtení se budete pomalu seznamovat s pravidly a okolím, ve kterém naši dva hlavní hrdinové žijí.

Musím uznat, že se autorka podařeně vyhýbala zbytečnostem, takže v knize nejsou žádná hluchá místa, která čtenáře mnohdy nudí. Prostě je to opravdu pořádný příběh od začátku do konce. Já osobně jsem ho četla s obrovským nadšením.

Autorčin styl psaní předčí mnohé zahraniční autory. Prostředí, boje, různé události jsou naprosto originální a dokonale vykreslené. A myšlenka světa, kde vládnou bláznivý kněží a Růžová bouře se mi moc líbí.

V knize se objeví románek, ale není na něj kladen tak velký důraz, i když něco málo změní. Kdyby ano, spíš by kniha spadala už do jiného žánru a to by jí podle mě dost uškodilo.

Taková kniha se samozřejmě neobejde bez mapy, která pomůže představivosti čtenáře. A já mám mapy v knihách ráda, vždycky do nich před čtením dlouho koukám a vrývám si je do paměti.

Každá kapitola začíná nějakým úryvkem. Buď jsou to zprávy z Citadely, nebo poté záznamy jednoho z Jestřábů. Důvod se samozřejmě potom dočtete, takže zjistíte, že to dává smysl.

Hlavní postavy jsou Sera a Lee, takže se pohledy děje budou střídat. A aby to bylo více okořeněné, tak se něco dočtete i z pohledu kněze. Díky tomu si budete moc udělat pořádný obraz o ději.

Na knize se mi líbilo, že byla od začátku do konce napínavá. Bylo tam hodně bojů, zvratů a také nějakých matoucích věcí, takže čtenář si není jistý, co si má o dané postavě myslet. Jestli je zlá, nebo ne. Jestli to jen hraje, nebo ne.

Jinak konec není úplně tak konečný, protože autorka ho připravila na další díl. To znamená, že pokud vás kniha uhrane jako mě, budete chtít pokračování hned. Tak snad nebudeme čekat dlouho.

Co se týče obálky, tak ta mě naprosto dostala. Zničené město, bouře a ta barva, která vám dá po pár stránkách smysl. Mě stačilo vidět obálku a věděla jsem, že si knihu musím prostě přečíst. A anotace už mě k tomu doslova nutila.

Jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a rozhodně nebudu váhat s koupením klasické knihy, protože takové dílo a ještě z pera české autorky mi nesmí doma chybět.

Na závěr za sebe knihu určitě doporučuji, protože rozhodně stojí za přečtení.

 


 

Název knihy     Devět dní
AutorZuzana Strachotová
ŽánrRomány, Sci-fi
    
Nakladatelství      Fantom Print
Rok vydání2017
Počet stran320
ISBN978-80-7398-393-2
  
Nákup knihywww.fantomprint.cz
 Nákup e-knihywww.ereading.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

  

 


 

eReading.cz

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

www.ereading.cz

  


Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.