Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Zelený svetr jako ochranný symbol naděje

Pokud máte dost načtených příběhů z koncentračních táborů, a přesto vás problematika Židů za druhé světové války zajímá, pak určitě sáhněte po knize Dívka v zeleném svetru. Daniel Paisner a Krystyna Chiger v knize detailně popisují život židovských rodin z prostředí ghetta ve Lvově. Krystyna sama v knize vzpomíná na období druhé světové války, na jejímž začátku jí byly pouhé čtyři roky. Předčasně musela vyspět, aby se zvládla postarat o svého mladšího bratra Pawla. Svým vzpomínáním a prostřednictvím deníků svého otce popisuje útrapy celé její rodiny.

Celý děj knihy se odehrává ve Lvově, dříve polském, dnes ukrajinském městě. Během druhé světové války se i zde na Židech prováděla zvěrstva. Většina Židů z ghetta byla deportována do blízkých vyhlazovacích táborů nebo zabita během tzv. nacistických akcí. Časté vraždy a nepokoje ve městě měli na svědomí Ukrajinci.

Díky důvtipu rodině Chiger a dobrotě některých lidí se podařilo hrstce židovských rodin přežít. Neskutečně drsné podmínky přežila i malá Kryška. Při jejím vypravování mi tekly slzy. Tak malé dítě a takové statečnosti muselo vynaložit. Jen těžko si umíme představit, jak se uprchlíci museli vyrovnávat s hladem, nedostatkem soukromí a celkovým strádáním. Každý den jim hrozilo vyzrazení a nebezpečí ze všech stran.

Dívka v zeleném svetru - recenzeKrysy. Ty na začátku představovaly jeden z našich největších problémů. Nakonec jsme si na ně zvykli, ovšem v prvních několika dnech jsme si je nepřestávali hnusit a bát se jich. Otec s dalšími muži vzali hole, postavili se nad naše hlavy a bez ustání jimi pleskali do hemžících se hlodavců u našich nohou. Ve své práci se střídali, v každém okamžiku měl někdo službu, ale rozhánění krys se samozřejmě ukázalo jako marná snaha. Ty bestie byly všude! Po každém úderu holí se sice rozprchly, ale zakrátko se zase vrátily. Připomínalo to mořské vlny narážející na pobřeží; voda se stáhne, ale pak znovu udeří. Znovu a znovu.

Popisy z pohledu tak malého dítěte jsou zkrátka depresivní. Ale i mezi depresí se našly občasné šťastné chvilky. Za ty byli členové rodiny Chiger vděčni především Leopoldu Sochovi. Stal se rodinným ochráncem a pomocníkem. Bez něho by rodina Kryšky těžko přežívala.

Vyprávění popisuje především mezilidské vztahy. Žádní mrtví v plynových komorách. Ale tragické příběhy jednotlivých rodin. O to víc vás zasáhnou, s autorkou je budete prožívat, protože měla sama ke všem osobám osobní a citový vztah.

V knize není opomenuta ani doba po osvobození zbylých Židů, i ta ale nebyla lehká a veselá. Po nájezdu komunistů museli často přeživší hledat nové domovy a místa ve společnosti.

Během četby se u mě vystřídala celá škála emocí. Do rukou se mi i tentokrát dostal velmi složitý příběh rodiny, která je v mých očích silná, pevná a neuvěřitelně statečná. Pokud chcete poznat židovské životy těch, kteří sice neprožili koncentrační tábory, ale přesto jejich osud byl utrpením během tohoto strašlivého období, opatřete si Dívku v zeleném svetru. Někdy se i obyčejný kus oblečení může stát středobodem bezpečí a ochrany.

 

Název knihy Dívka v zeleném svetru
AutorDaniel Paisner & Krystyna Chiger
ŽánrVálečný román
  
Nakladatelství Kontrast
Rok vydání2021
Počet stran280
ISBN978-80-7642-932-1
  
Nákup knihy www.palmknihy.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Palmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.