Vždyť do smrti je daleko

recenze knihy Do smrti daleko

Jsou knihy, které se prostě vzpírají nějakému jednoznačnému šuplíkování. To určitě platí i o knížce Do smrti daleko, jejímž autorem je dvorní grafik nakladatelství Golden Dog Michal Březina.

Tenhle všeuměl je zároveň zkušeným spisovatelem. V roce 2016 mu v nakladatelství Albatros Media vyšla úspěšná humoristická sci-fi Měsíční deník, jež se dočkala i audioverze, kterou tradičně skvěle načetl Alexej Pyško. Další prózy uveřejnil v antologii Uchovej mou duši (2018) a v časopise Pevnost. Je šéfredaktorem e-magazínu Vanili.cz a intenzivně spolupracuje s časopisem Howard. Je nesporné, že se mu podařilo zkultivovat jeho grafickou podobu až k vymazlené dokonalosti a navíc ho zásobuje i svými příspěvky.

Daleko do smrtiA teď zpět k jeho novému autorskému počinu. Poměrně útlá kniha v obvyklém kapesním (či kabelkovém) formátu zahrnuje pět příběhů soukromého detektiva Billyho Cowena. Jako veterán kosmické války mezi Velkou Británií a Čínou, kdy sloužil na palubě kosmické lodi jako střelec z akceleračního plasmaděla, získal za službu v armádě originální dar – detektivní licenci. Takže knihu lze označit za detektivku poněkud připomínající díla americké drsné školy. I zde není Cowenovi nic lidského cizí, zejména alkohol. I tady nezřídka dostává nakládačku od zločinců, nebo je šikanován policií. Nicméně na rozdíl třeba od Phila Marlowa mu poněkud schází důvtip, což je samozřejmě i zdrojem řady humorných situací. Vlastně celá kniha je prošpikována nejrůznějšími hláškami a humornými odkazy. Už zmíněná kosmická válka samozřejmě napovídá, že to je i tak trochu sci-fi, neboť se odehrává v roce 2221 a v několika letech předchozích v kulisách Doveru, objevují se v ní nejrůznější izo-vynálezy, genokrávy a Cowenův oblíbený stavenger, hořký likér s příchutí dešťové vody.  A případy se točí nejen kolem klasických zločinců, ale i mimozemšťanů a dokonce duchů.  

Takže si žánr definujte sami, podle svého. Podle mě je to prostě zábavná kniha.

A Michal Březina si se čtenáři hraje i formou.  První povídka, Neklidná duše, nás seznámí s opravdu netradičním koncem Billyho Cowena.  A pak už se noříme hloub a hloub do historie Cowenovy detektivní životní etapy. A na konci se také dozvíme, kde kniha vzala svůj název.

Příběh vtipně doplňují portrétní fotografie jednotlivých postav, takže člověk získá pocit (skoro jak u Járy Cimrmana), že se to všechno fakt stalo.

Ano, knížka Do smrti daleko je zábavná ujetina mísící žánry. A až ji dočtete, určitě vás bude zajímat, co dělal Billy Cowen mezi uvedenými případy. A třeba se to dozvíme v další zábavné knížce Michala Březiny. Vždyť do smrti je daleko …

 

Název knihy Do smrti daleko
AutorMichal Březina
ŽánrRomány, Literatura česká, Sci-fi
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran192
ISBN978-80-88067-38-2
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.