Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Vždyť do smrti je daleko

recenze knihy Do smrti daleko

Jsou knihy, které se prostě vzpírají nějakému jednoznačnému šuplíkování. To určitě platí i o knížce Do smrti daleko, jejímž autorem je dvorní grafik nakladatelství Golden Dog Michal Březina.

Tenhle všeuměl je zároveň zkušeným spisovatelem. V roce 2016 mu v nakladatelství Albatros Media vyšla úspěšná humoristická sci-fi Měsíční deník, jež se dočkala i audioverze, kterou tradičně skvěle načetl Alexej Pyško. Další prózy uveřejnil v antologii Uchovej mou duši (2018) a v časopise Pevnost. Je šéfredaktorem e-magazínu Vanili.cz a intenzivně spolupracuje s časopisem Howard. Je nesporné, že se mu podařilo zkultivovat jeho grafickou podobu až k vymazlené dokonalosti a navíc ho zásobuje i svými příspěvky.

Daleko do smrtiA teď zpět k jeho novému autorskému počinu. Poměrně útlá kniha v obvyklém kapesním (či kabelkovém) formátu zahrnuje pět příběhů soukromého detektiva Billyho Cowena. Jako veterán kosmické války mezi Velkou Británií a Čínou, kdy sloužil na palubě kosmické lodi jako střelec z akceleračního plasmaděla, získal za službu v armádě originální dar – detektivní licenci. Takže knihu lze označit za detektivku poněkud připomínající díla americké drsné školy. I zde není Cowenovi nic lidského cizí, zejména alkohol. I tady nezřídka dostává nakládačku od zločinců, nebo je šikanován policií. Nicméně na rozdíl třeba od Phila Marlowa mu poněkud schází důvtip, což je samozřejmě i zdrojem řady humorných situací. Vlastně celá kniha je prošpikována nejrůznějšími hláškami a humornými odkazy. Už zmíněná kosmická válka samozřejmě napovídá, že to je i tak trochu sci-fi, neboť se odehrává v roce 2221 a v několika letech předchozích v kulisách Doveru, objevují se v ní nejrůznější izo-vynálezy, genokrávy a Cowenův oblíbený stavenger, hořký likér s příchutí dešťové vody.  A případy se točí nejen kolem klasických zločinců, ale i mimozemšťanů a dokonce duchů.  

Takže si žánr definujte sami, podle svého. Podle mě je to prostě zábavná kniha.

A Michal Březina si se čtenáři hraje i formou.  První povídka, Neklidná duše, nás seznámí s opravdu netradičním koncem Billyho Cowena.  A pak už se noříme hloub a hloub do historie Cowenovy detektivní životní etapy. A na konci se také dozvíme, kde kniha vzala svůj název.

Příběh vtipně doplňují portrétní fotografie jednotlivých postav, takže člověk získá pocit (skoro jak u Járy Cimrmana), že se to všechno fakt stalo.

Ano, knížka Do smrti daleko je zábavná ujetina mísící žánry. A až ji dočtete, určitě vás bude zajímat, co dělal Billy Cowen mezi uvedenými případy. A třeba se to dozvíme v další zábavné knížce Michala Březiny. Vždyť do smrti je daleko …

 

Název knihy Do smrti daleko
AutorMichal Březina
ŽánrRomány, Literatura česká, Sci-fi
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran192
ISBN978-80-88067-38-2
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.