Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Co mě čeká příště?

Druhá kniha Lukáše Matějčka příběhově navazuje na tu první (recenze zde), nicméně i nezasvěcený čtenář se v ději rychle zorientuje. Na prvních stránkách dostává prostor Ráchel, kterou již čtenář zná z první knihy, nicméně zde dostává pouze pasivní úlohu a vytváří jakýsi rámec a Lukášovy deníkové zápisky komentuje, upřesňuje, vysvětluje a leckdy i ospravedlňuje jeho jednání.

Po uplynutí jednoho roku od děje předchozí knihy se Lukáš opět vydává na cesty. Jeho záměrem je pěšky projít Vietnam. Hned na začátku putování si ale uvědomuje, že jeho přístup k cestě byl od počátku nezdravý. Výpravu považoval za pracovní úkol, ze kterého se musí zodpovídat svým čtenářům. Nechtěl jsem je zklamat. Krátce po příjezdu do Vietnamu tak tento přístup zavrhuje a slibuje si, že k cestě bude přistupovat tak, aby ho putování bavilo. Kvůli nedostatku peněz se opět věnuje i výuce angličtiny, výměnou za stravu a místo ke spaní.

Svým rozsahem a obsahem se kniha neliší od té předchozí – jedná se o krátké poznámky, jejichž prostřednictvím autor stručně popisuje, kde cestoval, co jedl, kde spal a kolik kilometrů za den ujel. Zdálo by se, že Lukáš opět podcenil finanční stránku celé cesty, nicméně jeho přístup k financím je právě takový, aby ho nutil vystupovat ze své komfortní zóny a co nejvíce interreagoval s lidmi. Po Vietnamu se tak Lukáš přepravuje stopem nebo na skútru, který si půjčuje. Spontánně se během putování rozhoduje navštívit i další státy v regionu – Kambodžu a Thajsko, kde se k němu připojuje i jeho táta. Na cestě potkává mnoho zajímavých inspirativních lidí, netají se ani s dojmy z alkoholových či marihuanových opojení nebo noci s prostitutkou.

Dobrodruh z paneláku - kniha druháPo třech měsících strávených v Asii se Lukáš vrací domů a s jeho návratem mizí i dějová linka s Ráchel. Druhá část knihy se odehrává až o dva roky později a s ní se objevuje nová tajemná slečna – Karolína, které Lukáš vypráví příběh společnosti Bagind. Čtenář se tak dozvídá jak značka vznikla, kdo za ní stojí, jaké byly začátky podnikání a jaká další práce ho živila. Krátce po prvním setkání s Karolínou Lukáš opět opouští rodnou vlast a míří opět do Asie, v tomto případě do Bangladéše. Jeho cílem je dostopovat za půl roku zpět domů tak, aby stihl tátovu oslavu narozenin. Lukáš na této cestě pozoruje změnu ve svém přístupu. Zpomalil jsem. Už nepotřebuji vidět každý kostel, muzeum či rybí farmu. Baví mě spíš lidi. V duchu tohoto přístupu se v této části knihy také více objevují dojmy ze setkání s místními. Jeho cesta je tak i díky většímu rozpočtu intuitivnější a méně dramatická. Zpět do Čech cestuje z Bangladéše do Indie, Nepálu a Číny, dále přes Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Rusko, Lotyšsko, Litvu a Polsko. Od Kazachstánu se deníkové zápisky zkracují a autor sdílí pouze významnější a zajímavější zážitky, o některých zemích nepíše vůbec.

V poslední části knihy se čtenář s autorem vydává na africký kontinent, a to do Ugandy a Rwandy. Ústředním zážitkem výletu do Afriky byl výstup na třetí nejvyšší horu kontinentu Margherita Peak. Kniha je tak zajímavou směsicí zážitků a dojmů, z nichž lze vyčíst autorovu transformaci, a to jak v oblasti profesní, tak osobnostní. Na řádcích deníků lze spatřit, jak se Lukášův pohled na cestování změnil, jak dospěl a upřel svou pozornost i k jiným tématům, prohloubil postupně své úvahy a dostavila se určitá sebereflexe. Nejspíš se budu opakovat, ale tahle cesta byla jiná. Ostatně jako každá před ní.

Knihu lze doporučit mladým čtenářům či cestovatelům začátečníkům, kteří chtějí nahlédnout do mysli dospívajícího muže a poznávat svět jeho očima. Tím, že knihu nelze žánrově jednoznačně zařadit tak může uspokojit široké spektrum čtenářů či spokojených zákazníků značky Bagind, kteří se chtějí dozvědět o tom, kde má příběh koženého batohu z Indie kořeny.

 

Název knihy Dobrodruh z paneláku: kniha druhá
AutorLukáš Matějček
ŽánrBiografie a memoáry, cestopisy a místopisy
  
Nakladatelství Pointa.cz
Rok vydání2022
Počet stran320
ISBN978-80-7650-717-3
  
Nákup knihy www.pointa.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz

 

Pointa.cz

Nakladatelství Pointa.cz umožňuje „lidem z ulice“ vydat vlastní knihu. Kombinuje v sobě crowdfunding, self-publishing a běžné nakladatelství. Umožňuje autorům sehnat spolupracovníky, vybrat od fanoušků peníze a dílo poslat do distribuce.

pointa.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde