Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Proč je krmivo pro psy bez obilovin tou nejlepší volbou pro vašeho domácího mazlíčka?

Volba krmiva pro psy bez obilovin je mezi majiteli psů stále častější volbou. Jedná se o dočasný trend, nebo o změnu diktovanou nejnovějšími doporučeními vědců zabývajících se optimální výživou psů? Může každý pes jíst krmivo bez obilovin, nebo je tato skupina krmiv vyhrazena výhradně pro alergiky? Přečtěte si argumenty, které stojí za výběrem krmiva pro psy bez obilovin.

 

Na českém trhu je stále větší výběr krmiv pro psy bez obilovin – tento typ krmiva nabízí chovatelské potřeby Fera24.cz a stále více majitelů psů se rozhoduje pro krmivo bez obilovin. Přečtěte si, zda jsou obiloviny v krmivu pro psy jen zbytečnou výplní, nebo zda mohou mít naopak příznivý vliv na zdraví a vývoj vašeho psa.

Váš pes – potomek vlka

Prvním a klíčovým argumentem pro výběr krmiva pro psy bez obilovin je genealogický původ stravy psů. Psi jsou přímými potomky vlků – a ti jsou rozhodně masožravci. Maso a tuky by proto měly být základní složkou stravy každého psa. Současně je třeba vzít v úvahu, že divoká zvířata sežerou vnitřnosti spolu s mrtvolou.

Pes – ne vlk

Pes s vlkem sdílí přibližně 90 % genů, ale stále mezi nimi existuje 10 % rozdílů, takže jejich strava se může a v mnoha případech by se měla mírně lišit. Pes jako domácí zvíře potřebuje v denní stravě kromě masa a tuků také vitamíny a minerální látky a vlákninu – jinak může mít problémy s vyprazdňováním.  Všechny tyto složky musí být správně vyvážené – to vědí zejména majitelé psů, kteří volí BARF výživu – sestavit správnou stravu není snadné, a proto js často lepší volbou hotové granule pro psy.

Mohou obiloviny v krmivu pro psy škodit?

Obiloviny ve stravě psa nejsou ze své podstaty špatné. V malém množství nejsou na škodu a mohou mít dobrý vliv na trávení – záleží na plemeni a dokonce i na individuálních podmínkách konkrétního psa. Problém nastává, když se obiloviny podávají v nadměrném množství. Proč? Především proto, že u psů se slinná amyláza vyvinula teprve nedávno v procesu evoluce. Jedná se o enzym, který štěpí sacharidy. Nadměrné množství obilovin v krmivu může v lepším případě způsobit zažívací potíže, které se projevují průjmem a plynatostí, v horším případě přispět k onemocnění slinivky břišní. Obiloviny mohou také způsobovat potravinové alergie a přispívat ke vzniku rakovinných nádorů. Obsah obilovin v krmivu by se měl optimálně pohybovat kolem 10 %, rozhodně ne více než 20 %.

Pokud můžete, vyberte si krmivo pro psy bez obilovin!

Pokud váš pes dobře snáší krmiva bez obilovin – především nemá zažívací problémy – zvolte krmivo pro psy bez obilovin, které nabízí každý dobře vybavený obchod se zvířaty. Kromě toho, že, jak jsme již zmínili výše, obiloviny mohou mít negativní vliv na zdraví vašeho psa, krmiva bez obilovin mají obecně lepší složení. Obiloviny jsou považovány za relativně levnou výplň nekvalitních krmiv, takže ostatní složky, které se v nich používají, včetně masa, jsou často méně kvalitní než ty, které se používají v dražších granulích.

Při výběru krmiva pro psy si přečtěte složení!

Ať už si vyberete krmivo pro psy bez obilovin nebo s obilovinami, měli byste si pečlivě přečíst složení krmiva. Vše by mělo být kvalitní a ve správném poměru. Mezi složkami krmiva pro psy by měly být na prvním místě uvedeny živočišné bílkoviny a poté tuky. U krmiva pro psy je nejdůležitější, aby zdroj bílkovin – tedy maso – byl kvalitní. Nejlépe humánní – tedy vhodné k lidské spotřebě. Vyhněte se také potravinám, které obsahují velké množství plnidel, jako je sója, těstoviny, rýže, obiloviny nebo kukuřice. V nadměrném množství mohou být škodlivé a v nejlepším případě neprospívají zdraví vašeho psa.

Proč je krmivo pro psy bez obilovin drahé?

Při výběru krmiva pro psy ve zverimexu můžete mít dojem, že krmiva bez obilovin jsou mnohem dražší než ostatní. Je tomu skutečně tak? Ano i ne. Ano, protože se obvykle vyrábějí z kvalitnějšího masa, a proto je jejich výroba dražší, což je důvod, proč by se měly srovnávat s prémiovými krmivy pro domácí zvířata. Ne – protože když porovnáme tato dobrá krmiva, musí pes sníst méně krmiva bez obilovin, aby se dostatečně najedl. Nekvalitní krmiva, která obsahují hodně plnidel, jsou pro psa méně kalorická – naplní mu žaludek, ale musí sníst větší množství, aby uspokojil potřebu. Cenové rozdíly proto již nejsou tak velké.

Kromě toho je zde další velmi důležitý – ne-li nejdůležitější – aspekt, a to zdraví. Strava je jedním z nejdůležitějších aspektů péče o zvíře. Výběr kvalitních surovin umožňuje psům žít déle a těšit se lepšímu zdraví. Náklady na léčbu chronicky nemocného psa jsou obrovské, takže v tomto případě je rozhodně lepší prevence než léčba.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.