Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Dobrodružná cesta za štěstím

Jdi za štěstímrecenze knihy Jdi za štěstím

Kniha, jež paralelně vypráví hned dva životní příběhy. Jeden je bohužel kratší než ten druhý, ale o to tu nejde. Jdi za štěstím je velká dobrodružná jízda, na niž je vyslána Amy Snowová svou zesnulou zachránkyní. Dokáže najít s Aureliinou pomocí své štěstí?

O tom se dozvíte v titulu, jenž vám prostřednictvím této recenze představím. Je to opravdu nevšední a velice strhující dobrodružná jízda, jež zachycuje mimo jiné také sociální postavení ve společnosti v první polovině 19. století. Příběh je vyprávěn nevšedním způsobem. Prologem nás provede 8letá Aurélie, zbytek příběhu je pak odvyprávěn z pohledu Amy Snowové, avšak na pozadí jejího vyprávění se stále odvíjí příběh její zachránkyně a kamarádky Aurelie. Chcete poznat obě dívky a jejich osud zblízka? Začtěte se do poutavého vyprávění Amy, garantujeme vám skvělou a velice čtivou jízdu, jež zodpoví veškeré vaše otázky.

„První noc, kterou jsem strávila mimo Hatville Court, jsem se na úzkém lůžku v hostinci Rose and Crown příliš nevyspala. Nijak mě to nepřekvapilo. Od Aureliiny smrti mi srdce běželo jako splašené. Ani ve spánku se nezklidnilo, plné obav, které zřejmě nikdy nezmizí. Vstávala jsem časně.“ (s. 34)

Kniha Jdi za štěstím je prvotinou autorky Tracy Reesové a musím hned na počátku konstatovat, že se jedná o velice zdařilé dílo, plné zajímavých zápletek a tajemných okamžiků Aureliiny rodiny. Líbilo se mi, jakým způsobem autorka dokázala popsat veškeré útrapy, s nimiž se naše hlavní hrdinka a její zachránkyně setkaly. Četbu si rozhodně užijete a strhne vás již od samého počátku. Nikde v průběhu celé knihy si nepovšimnete slabých chvilek, v nichž by se nic nedělo. Tato kniha zaujme jak dospívající čtenářky, tak i dospělé ženy. Každá věková skupina si tam najde to své, ale bohužel to není nic pro chlapce.

V titulu můžeme najít velké množství nejrůznější motivů, ať už se jedná o lásku, nenávist, nebo štěstí. Hlavním účelem pak je odreagování čtenářek, při četbě nemusíte nijak extra přemýšlet nad tím, proč je dílo napsané tak, jak je. Román je přímočarý a nikde se příliš nezamotává. Kromě dobrodružství, jež prožívá hlavní hrdinka, můžeme sledovat také problematiku střetu bohatství a chudoby, lásky a nenávisti, ale dokonce i tematiku sňatkové politiky. Román je napsán čtivou formou. Nadchnul mě autorčin styl a už teď se moc těším, až se někdy začtu i do jejích dalších titulů. Tracy Reesová použila velice živý a svižný jazyk, z toho důvodu si budete po celou dobu četby užívat dokonalou četbu. Vypravěčka příběhu je ryze subjektivní, a to v obou případech. Tímto způsobem je u čtenáře vyvolán jakýsi pocit sounáležitosti a propojení s hlavním hrdinou. V příběhu se setkáváme s velkým množstvím emotivních okamžiků, zvratů, ale také dobrodružství. Mohu tedy směle prohlásit, že pokud si vezmete tuto knihu s sebou na dovolenou, budete nadšené, knihu přečtete jedním dechem a zároveň se nebudete ani minutku nudit. Bude vás bavit od první stránky, až do té poslední.

Děj vás neskutečně mile překvapí svou svižností, ani nebudete vědět jak, budete mít přečtenou polovinu knihy. Kniha se pyšní nádhernými 448 stranami, ale nemusíte se bát, opravdu se dočkáte čtivého zážitku, jenž vám bude utíkat před očima, ani nebudete vědět jak. Kniha se skládá ze čtyř částí, u některých je uveden časový údaj, ale u některých není uvedeno nic. V knize pak najdete 76 kapitol, prolog, epilog, poděkování, ale na konci vás překvapí také podrobný popis prostředí, v němž se příběh odvíjí a v neposlední řadě také rychlý dotazník pro Tracy Reesovou, v němž můžete najít zajímavé postřehy. Některé kapitoly jsou pak ještě dále členěny na podkapitoly, ale těch moc není. Kapitoly jsou totiž většinou hodně krátké.

Román Jdi za štěstím vyšel v originálu (Amy Snow) v roce 2015. U nás se o její vydání postaralo nakladatelství Knižní klub, a to v roce 2017. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si tento skvostný příběh užili také, můžete si knihu pořídit zde.

Kniha si mě naprosto získala již svou půvabnou obálkou, jež slibuje velkou romantiku. Proto mě docela překvapila velká nálož dobrodružných okamžiků. Již dle obrázku se dá předpokládat, že si v knize budeme moci povšimnout také sociálních problémů a nesrovnalostí. To plyne i ze samotného podnadpisu titulu, v němž se nacházejí slova PŘÁTELSTVÍ, NENÁVIST… A LÁSKA. Najdete tam tak vše, co od tohoto titulu můžete očekávat. Rozhodně nebudete zklamaní. Obálka mě zaujala svým barevným provedením a také zajímavým výjevem. Čtenář si tak může klást otázky, kdopak je ta dívka na obrázku? Odpověď jistě nalezne v příběhu. Knihu jsem si však oblíbila nejen díky obálce. Než jsem se pustila do čtení, přečetla jsem si oficiální anotaci, jež mě navnadila na čtení ještě mnohem více.

Kniha mě nakonec neskutečně nadchla, líbilo se mi, jak autorka umně gradovala napětí a dostála tak slibované dobrodružné jízdě. Při čtení jsem se nenudila, neměla jsem na to čas, protože se v příběhu stále něco dělo. Když se zrovna neodehrávalo něco kolem Amy, mohla jsem sledovat na pozadí příběh Aurélie. Oba příběhy se vcelku často prolínají a jeden o druhý se opírá. Dalo by se tvrdit, že jeden bez druhého by nemohly vzniknout. Tato kniha je určena zejména pro dámy, je pravda, že by možná i muži mohli nalézt svou oblíbenou pasáž, ale moc jich určitě nebude. Celý příběh sestává z velkého množství kapitol, některé jsou hodně krátké, jiné krapet delší, ale nikdy kapitola nemá více jak 20 stran. Z tohoto důvodu, vám bude čtení nádherně utíkat.

Vyprávění je vystaveno na pevné chronologické kompozici. Často se však prolíná s retrospektivou, a to zejména ve vzpomínkách na milovanou Aurélii a jejich společně strávený čas. Děj je nádherně přímočarý a bez jakýchkoliv zabrzdění, čtení si tedy skvěle užijete.

Celý příběh je odvyprávěn subjektivní ich-formou. Krátký prolog je vložen do úst malé Aurélii, zbytek příběhu pak odvypráví sama Amy Snowová. Objevit tak můžeme časté odvolávky k něčemu, co se již v ději odehrálo. V příběhu můžeme najít spoustu zajímavých dialogů. Ty děj neskutečným způsobem oživují. Objevují se ale i mnohé popisy a charakteristiky postav.

Moje subjektivní hodnocení tohoto titulu je nad míru pozitivní. Četba pro mě byla neskutečným zážitkem. Některé zápletky se daly snadno odhalit, jiné nikoliv. Jelikož se jedná o autorčinu prvotinu, byla jsem mile překvapená vysokou úrovní. Abych pravdu řekla, docela mě na počátku překvapila dokonalým rozborem sociální hierarchie v rámci jednoho panství a někdy dokonce i pouze v rámci jedné rodiny. Zde si můžeme povšimnout různých charakterů. Kniha se mi moc líbila. Nezklamala mě ani po grafické, stylistické či typografické stránce. Příběh je velice čtivý a je vyprávěn s lehkostí a následnou interpretaci. Použitý jazyk je často až vznešený a knižní, protože se objevují různé výrazy, které bychom v jiných románech nenašli. Vyprávění je plné nejrozličnějších zvratů a z toho důvodu si tu knihu užijete.

Knihu bych vřele doporučila zejména ženám. Věřím tomu, že se vám kniha bude líbit. Vysloužil si ode mě nádherných 100 %, které si společně s vřelým doporučením zaslouží. Budu ji dozajista doporučovat s radostí i dalším čtenářům, protože rozhodně stojí za to.

 

Jdi za štěstímNázev knihy:                     JDI ZA ŠTĚSTÍM
Autor:                                  Tracy Rees
Žánr:                                   Literatura světová, Pro ženy, Historie
Rok vydání:                       2017
Počet stran:                       448
Nakladatelství:                  Knižní klub

EAN:                                   9788024256986
ISBN:                                  978-80-242-5698-6

E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy
                                             Bux

Databáze knih:                 www.DatabazeKnih.cz

  


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)