Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Dohazovačky

recenze knihy Dohazovačky

Chcete vědět, jak se poprat se svým životem a nezhroutit se z toho, když si pro vás osud připravil zatěžkávací zkoušku? Blix a Marnie jsou DOHAZOVAČKY, které vám najdou nejen váš ideální protějšek, ale navíc vám ještě ukáží, jak svůj život co nejlépe využít a nezbláznit se z toho.

Marnie má před sebou budoucnost vyvedenou v zářivých barvách. Svého snoubence Noaha miluje a už se vidí, jak bude spokojeně žít v domě na okraji města, založí rodinu a bude vést normální život. Představení snoubencově rodině ale nedopadne úplně nejlépe. Jedinou světlou výjimku z této snobské, akurátní rodiny představuje tetička Blix. Pětaosmdesátiletá, činorodá všetečka, které nezbývá už moc času, oplývá darem, jenž ji umožňuje poznat osoby, které se k sobě hodí a v Marnie vidí svoji nástupkyni. Ale té už v uších zní svatební zvony, a i když je jí Blix sympatická a moc dobře ví, že i ona vidí ono kouzelné jiskření nad vyvolenými osobami, touhle cestou odmítá jít. Blix moc dobře ví, že Noah není pro ni ten pravý a vše se potvrdí, když přijde na svoji svatbu se zpožděním a omluvou, že se k sobě s Marnie nehodí. Čas na tomto světě pro Blix už vypršel a v závěti odkáže svůj dům v Brooklynu Marnie i s jejími jedinečnými obyvateli – Patrickem, Sammym, Jessicou i Lolou. Marnie se postupně se všemi seznamuje a poznává tak, jaká vlastně Blix byla. Navíc to vypadá, že ten tajemný Patrick je moc prima mužský, ale jak to s ním zaonačit, když jeho srdce má zavřeno?

Román Dohazovačky je tak trochu ztřeštěným příběhem dvou podivuhodných dam, které oplývají tajemným darem, jenž jim propůjčuje moc vidět lidem do duší a najít jim nejvhodnější protějšky. Romantické vyprávění je okořeněno špetkou laskavého humoru, všudypřítomným jiskřením, lehce napínavou zápletkou a hlavně spoustou moudrostí i pozitivního náhledu na život.

„Člověk musí ustát zlé časy, aby se dočkal vrcholných okamžiků, kdy ho život nějak vyznamená.“

Dohazovačky (IKAR)Celá kniha je napsána ich-formou, kdy se v první polovině příběhu pravidelně střídají pohledy Blix a Marnie. Druhá část je už plně v režii Marnie. Ze začátku na vás kniha působí trochu „trhle“. Dohazovačky? Co je tohle za práci nebo umění? Zvláštní jiskření kolem lidí, kteří jsou šťastní a zakalená barva kolem ztroskotanců? Jenomže čím dál víc čtete, tím víc nacházíte zalíbení v téhle ztřeštěné záležitosti a nakonec se přistihnete, že se vám tyhle praštěné dámy hodně moc zamlouvají.

Každá postava v této knize je vlastní unikát a vy tak sledujete mix charakteristik jednotlivých protagonistů, které dohromady dávají směs naší společnosti, v níž se můžete poznat i vy osobně. Nejvýraznější postavou je rozhodně Blix. Úžasná žena s vrozenou pozitivitou k životu, která se nebojí osudu ani smrti a vše, co k ní přichází, bere s povděkem a životní moudrostí. Marnie se zatím hledá, ale i u ní najdete zárodky jak skvělého smyslu pro humor, tak i klíčícího sebepoznání, jenž ji posune v životě mílovými kroky vpřed.

„Zhluboka, hodně zhluboka se nadechnu – vdechuju město kolem sebe, všechny jeho hlasy a zvuky, troubení aut a smích i nejistotu života. A vtom mi nějaký hlas říká: Nic důležitějšího než tohle není.“

Celým příběhem se prolíná „návod na život“. Dokonce i smrt v podání Blix se jeví čtenáři jako úžasná cesta konečného souznění se svým životem a v jejich očích je vítaná jako dávno ztracený přítel. Autorka vám prostřednictvím svých hrdinek ukáže, jak život brát i ustát s nohama pevně na zemi a nezbláznit se z toho. Kolik všedních radostí je všude kolem nás a stačí si je jen uvědomit a nasávat každou radostnou příležitost, která se objeví.

„Ať se stane cokoli, těš se z toho.“

Pro všechny čtenáře milující romantické příběhy s životním přesahem bude kniha Dohazovačky jistě zajímavým čtením.

Název knihy Dohazovačky
AutorMaddie Dawsonová
ŽánrLiteratura světová, Pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran360
ISBN978-80-249-4199-8
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)