Doktor Proktor a velká loupež zlata

 recenze audioknihy Doktor Proktor a velká loupež zlata

Kdo by v dnešní moderní době neznal trojici blázínků ve složení Doktor, Bulík a Líza. Není tomu tak dávno, co se snažili zachránit svět před zkázou způsobenou mimozemskou aktivitou. No a dnes již počtvrté stojí před námi v plné své síle díky svému otci zakladateli: Jo Nesbovi. Doktor Proktor a velká loupež zlata se na české pulty dostala již v roce 2013, ale teprve nyní získala slušivý kabátek v podobě audioknihy díky skvělému interpretovi Davidu Novotném.

Šílený vědec Doktor Proktor je opět v plné síle a vynalézá jeden na hlavu padlý vynález za druhým. Nebýt svých nejbližších kamarádů, Lízi a Bulíka, neví ani co je za den. Svět se konečně vrátil zpět do klidných kolejí a šlape jako hodinky, když tu najednou dochází opět k ohrožení lidstva a jediný, kdo dokáže katastrofu odvrátit je opět tato potrhlá trojice.

Tentokrát spolu stojí před loupeží století, při které bylo ukradnuto národní norské zlato. Ekonomická krize již skoro klepe na dveře a Doktor Proktor se svojí partou stojí před nelehkým úkolem. Jak tu zapeklitou situaci vyřešit? To je přeci jednoduché! Musí norské zlato ukrást zpět! Ale pozor! Mají na to pouze omezený časový úsek. Pakliže nestihnou přinést zlato zpět do země, následky budou přímo katastrofální.

Původní trilogie Doktor Proktor se nám k dnešnímu dni rozrostla již o další dva díly a věřím tomu, že ani poslední díl s názvem Zachrání Doktor Proktor vánoce? neukončí tuto povedenou sérii knih pro děti i dospělé. Nesbo nezapře ani při psaní knih pro děti svůj talent pro detektivní příběhy a troufám si říci, že se Doktor Proktor stává prvním detektivním příběhem pro nejmenší. I zde je totiž zápletka promyšlená do posledního detailu, jak jsme například v sérii Henryho Hola zvyklí.

Břitký humor dětské čtenáře rozhodně pobaví a puritánské rodiče lehce otřese. Na druhou stranu v porovnání s dnešní mluvou je to opravdu slabá odvar. Skvělá volba knihy především pro starší děti – od čtvrté třídy – jejich rodiče i prarodiče. Ať žije společná četba a proč ji nezačít třeba zrovna s Doktorem Proktorem.

Pakliže nefandíte společnému čtení či jsou Vaše děti již lehce starší, je audio verze knihy to pravé ořechové. Opět skvěle fungující koheze mezi režií Jitkou Škápíkovou a interpretem Davidem Novotným láká již svoji ukázkou. Imitace a změna hlasu je v audioknize přímo odzbrojující a dokáže zaujmout i dospělého jedince, stejně jako mě. Stejně jako v předešlých dílech hraje hudební doprovod spíše vedlejší roli i tak má v celém kontextu své opodstatnění.

Hledáte-li vhodný dárek k blížícím se Vánocům, je kniha i audiokniha skvělá volba, jenž rozhodně děti nezklame. Čtenáři a posluchači Velké loupeže zlata se nemohou rozhodnout, zdali patří čtvrtý díl k nejlepšímu dílu či nikoliv. Pomozte jim rozhodnout vlastním názorem.

 

 

Doktor Proktor a velká loupež zlata 

 


Název:              Doktor Proktor a velká loupež zlata
Autor:                Jo Nesbo
Interpret:           David Novotný

Délka:               5 hodin a 8 minut

Katalogové č.:   AK136
EAN:                 8594169481364

Vydavatel:         OneHotBook

E-shop:             stáhnout        koupit CD

  

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbo, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.


 OneHotBook

autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.