Čtvrtek, 18.7.2024
KnihyKultura

Doktor z Varšavy

recenze knihy Doktor z Varšavy

“Vypadá to, že z Židů se stala jenom kolečka v obrovské německé válečné mašinérii,” říká Korczak. “Nejsme lidé, jsme pouhý hmotný statek. Nemají tudíž důvod nechat nás opalovat se na plážích, zdřímnout si odpoledne nebo si zahrát bridž, zapotřebí jsou už jenom boty, oblečení, pracovní nástroje a trocha jídla, abychom zvládli dělat svou práci. Jsou z nás už jenom ruce a nohy, bez nichž by se někde něco mohlo zadrhnout.”

Doktor z Varšavy je biografický román o Januszi Korczakovi, ale nejen o něm. Je sice tím nejdůležitějším člověkem, který dokázal téměř nemožné, a to, že nejen svůj život zasvětil dětem, ale dokázal je obdobím okupace Varšavy v době druhé světové války, držet co nejdéle v pohodě, spokojené a šťastné. Nemyslel na své blaho, ale na blaho svých dětí, které ho brali za svého otce, za tatínka, za chlapa, který pro ně znamenal sílu a odvahu.

Autorka na konci knihy zmiňuje, jak k tomuto příběhu dospěla a já bych ráda o tom něco napsala hned ze začátku. To, jak popisovala její cestu poznáním, skrze různé dokumenty, přes knihy, archívy, až osobní návštěvy, třeba ve Varšavě nebo přímo ve Švédsku vás ohromí. Dala do toho celou sebe, a tím pádem celá kniha získá po dočtení mnohem větší sílu pro nás, jako pro čtenáře.

Doktor z Varšavy - recenze„Po celém ghettu stojí lidé jako solné sloupy a před očima se jim odehrává nejstrašnější ze zločinů. Korczaka všichni znají a vědí, co představuje: spravedlnost, vlídnost, respekt a lásku. Je jejich svíčkou hořící v temnotě, paprskem slunečního světla, který i v ghettu vykouzlí úsměv na tváři. Každý ví, jak dobře se on i Stefa starají o svou velkou rodinu. Je to tichý protestní pochod. Ukrajinští vojáci podél chodníku vypadají spíš jako čestná stráž a pro jednou nekřičí ani své vězně nebijí. Je skoro poledne, vedro k zalknutí. Korczak čas od času klopýtne, kráčí úplně shrbený. Děti se čím dál víc loudají, unavené a žíznivé.“

Ač je Janusz Korczak tím nejdůležitějším, o kterém kniha je, objeví se zde ještě dvě důležité postavy, z jeho blízkosti a jako čtenáři budete sledovat i jejich cestu, která je velmi trnitá, strastiplná a hlavně, bolestivá. Miša a Zofie jsou dva mladí lidé, kteří se díky doktorovi seznámí, ale jejich láska nemá dlouhého trvání, protože Varšava se stává okupovanou oblastí, vznikají ghetta, která jsou později „vyklizená“, do Treblinky.

Doktor z Varšavy je knihou, která vám přiblíží život v ghettu, život obyčejných polských Židů, jak museli bojovat o svůj holý život. Dozvíte se informace o tom, kam utíkali, jak probíhal černý obchod, jak fungovalo obchodování na árijské straně Varšavy oproti ghettu a mnoho dalšího. Samozřejmě jsou zde popisovány i události, které se vám líbit nebudou, protože nacisté opravdu nebyli lidé, ale zvířata bez kousky citu, empatie a svědomí.

Ale přes všechny tyto otřesné chvilky, při čtení si uvědomíte, že ti, kteří měli štěstí, kteří bojovali, a vybojovali svou nejdůležitější bitvu o vlastní život, byli mnohdy odměněni tak, jak si přáli snad od samého začátku. Jediné, co mne u knihy Doktor z Varšavy tížilo, tak byl začátek vyprávění. Byl opatrný, byl napsán takovým způsobem, že jsem se neuměla začíst a měla jsem problém se „donutit“ číst. Ovšem ve chvíli, kdy jsem se tohoto pocitu zbavila, už čtení odsýpalo a považuji tuto knihu za jednu z těch lepších, která se mi o tomto období dostala do rukou.

Hodnocení: 100 %

 

Název knihy Doktor z Varšavy
AutorElisabeth Gifford
ŽánrHistorické romány
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2021
Počet stran352
ISBN978-80-7565-663-6
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)