Pátek, 31.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Dům u jezera

recenze knihy Dům u jezera

Nevšední dům na břehu jezera a podivuhodné osudy rodin, který tímto domem prošly, zanechaly svoji stopu nejen ve zdech tohoto obydlí, ale zanechají stopu i ve vás po přečtení knihy Dům u jezera.

„V tom domě přebýval smutek, vládla tam melancholie opuštěného domova.“

Román začíná vlastnictvím pozemků u jezera rodinou Wollankovou v roce 1890. Majitel Otto Wollank byl donucen svou finanční situací část svých pozemků rozparcelovat a jednu jeho část si pronajala rodina Alexanderova, která si na ni postavila venkovské sídlo – chatu. V době nacismu byla tato židovská rodina nucena uprchnout ze země do Anglie a vlastnictví převzalo gestapo a stalo se tak majetkem Třetí říše. Seznamovat vás zde se všemi majiteli nebo pronajímateli domu nebudu, to se ostatně dozvíte z knihy, ale právě rodina Alexanderova je důležitá z toho důvodu, že její potomek a autor tohoto románu Thomas Harding se snaží tento zchátralý dům u jezera v roce 2013 zachránit. Bohužel ve své rodině naráží na zeď hněvu a rozhořčení, protože rodina stále nedokáže křivdy minulosti odpustit. Zda se mu podaří tento dům prostoupený osudy mnoha jeho obyvatel zachránit, se dočtete v tomto krásném románu nabitém emocemi, utrpením, radostí i nevšedních zážitků.

„Tohle je příběh dřevěného domu na břehu jezera nedaleko Berlína. Příběh devíti místností, malé garáže, velkého trávníku a zeleninové zahrádky. Je to příběh o tom, jak vznikl a jak se s každými svými obyvateli měnil, a jak na oplátku měnil je.

Je to příběh domu, který milovalo a ztratilo pět rodin. Příběh každodenních všedních okamžiků, které z domu dělají domov – ranních povinností, rodinného stolování u kuchyňského stolu, dřímání v pozdních letních odpoledních a klábosení u kávy a koláčků. Je to příběh smutných i radostných rodinných událostí – svateb a zrození, tajných schůzek a zrad, nemocí, zastrašování a vraždy.

A je to také příběh Německa v průběhu bouřlivého století. Příběh domu, který téměř zapomenut přestál převratné změny, jež otřásaly světem, ač svým tichým a nenápadným způsobem vždy stál v první linii běhu historie, jež si opakovaně pohrávala s osudy jeho obyvatel.

Tohle je příběh domu u jezera.“

Dům u jezeraRomán Dům u jezera není klasickým románem, spíše se jedná o dokumentární počin nebo literaturu faktu napsanou ale velmi čtivou formou, takže výsledný dojem nakonec vyznívá jako skvělé vyprávění, při kterém se dozvíte mnoho zajímavostí z dějin Německa a budete prožívat všechny osudy obyvatel tohoto domu.

Každý člověk, každá rodina, která prošla dveřmi domu, v ní prožívala velký kus svého života a autor se každé jednotlivé rodině věnuje od kolébky až do doby, kdy opouští dům ať už dobrovolně nebo pod nátlakem. Navíc s každým dalším obyvatelem domu dochází i ke změnám nejen v samotné struktuře domu, ale i v přilehlé zahradě a autor tyto podrobné popisy umí tak skvěle zachytit, že se vám bude dům měnit přímo před vašima očima. A i když kniha obsahuje dobové fotografie, které vám celé prostředí i jeho obyvatele dokonale přiblíží, vlastně je zas až tolik nepotřebujete, protože autor Thomas Harding je neuvěřitelný vypravěč a celá kniha se vám jako film odvíjí ve vaší hlavě záběr po záběru.

Na pozadí jednotlivých obyvatelů domu jsou popsány dějiny Německa v rozmezí sta let. Prožijete pád císařského Německa, období Výmarské republiky, Křišťálovou noc, Hitlerův nástup k moci i budování Berlínské zdi.

Zapomeňte na přímou řeč nebo dialogy, v této knize se jich nedočkáte a mně velké milovnici přímé řeči to kupodivu vůbec nevadilo, autor prostě píše velmi poutavě. Kniha je velká nejen formátově, ale také obsahově a já se nemůžu ubránit pocitu, že by jí slušelo lehké zkrácení. Chápu autora, že zkracovat fakta jde dost těžce, ale já se posledními stranami knihy už prokousávala trochu těžkopádně. Ale i přesto ve mně po dočtení přetrvává velmi příjemný pocit nejen z krásného příběhu, ale také jsem si trochu doplnila některé události týkající se Německa.

„Ať už to dopadne jakkoliv, Dům u jezera je příběh o naději. Vyprávění o tom, že i když my, lidské bytosti, projdeme strašným utrpením, časem jsme skutečně schopni se vzchopit a uzdravit. A pokud to dokážeme, tak z celého uplynulého století plného bolesti, radostí a dramatických změn muselo vzejít něco pozitivního.“

THOMAS HARDING studoval antropologii a politologii v Londýně. Působil jako v periodikách a věnuje se své spisovatelské profesi především v žánru literatury faktu. Jeho kniha Hans a Rudolf: Hon na velitele Osvětimi se stala bestsellerem knihou roku 2013. Dům u jezera, příběh pěti rodin a celého století německé historie, byla vydána roku 2015 a nominována na cenu Costa Book Awards 2015 a cenu Orwell Prize 2016.

Hodnocení: 90 %

Název knihy Dům u jezera
AutorThomas Harding
ŽánrRomán, Literatura světová
  
Nakladatelství Bourdon
Rok vydání2017
Počet stran460
ISBN978-80-906728-3-3
  
Nákup knihywww.nakladatelstvi-bourdon.cz
Nákup e-knihywww.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Bourdon

Nakladatelství Bourdon bylo založeno v roce 2012 se záměrem přivést na knižní trh nadaného autora divadelních her Patrika Hartla.

Snahou nakladatelství je také vydávat překladové tituly zahraničních autorů, které zaznamenaly úspěch na domácím trhu nebo jsou výrazným dílem ve svém žánru.

www.nakladatelstvi-bourdon.cz



eReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)