Dům v podhradí

recenze knihy Dům v podhradí

Jako by v tom domě vládlo něco, co ukazuje pravou tvář, odhaluje lidské slabosti, temné stránky a doslova uvolňuje zlo…

Martina a Lenka jsou sestry, které vyrůstaly v rodinném domku spolu se svou matkou. Nyní už jsou dospělé, ale vzpomínky na nepříjemné dětství prožité v domě, za kterým se tyčí velká skála s hradní zříceninou, v nich zůstávají nadále. Otec od nich odešel, když byly ještě malé a ony tak byly odkázány pouze na svou matku, jejíž generálské metody jim znepříjemňovaly celé dětství. Matka byla sociopatka a obratná manipulátorka zahleděná do sebe, do své pravdy a nikdy nechtěla a nedokázala slyšet jiný názor. Po smrti jejich matky se do opuštěného domu nastěhuje Martina se svým manželem a dcerou Bárou. Velmi záhy se v domě začnou dít podivuhodné věci a divné věci se začnou dít i s manželem Martiny. Proč se tak najednou změnil? Jak to, že je tak hamižný a hladový a neštítí se okrást i svou vlastní rodinu? Manželství se rozpadá a zničená Martina se stěhuje zpátky do svého bytu. Co ale teď s domkem? Prodat ho ani jedna ze sester nechce, tak se Lenka uvolí a tentokrát se nastěhuje i s přítelem do tajemného domu ona. I když se necítí úplně bezpečně ve starém domě, je šťastná a blížící se svatba odsune všechny pochybnosti do pozadí. Pouze ale do chvíle než zjistí, že její budoucí manžel si našel „bokovku“ a rozhodně to není jeho první ulítnutí. Vypadá to, že dům ovládá jeho obyvatele a vždy si vybere mezi nimi ten nejslabší článek. Jako by ovlivňoval a měnil životy lidí, urychloval všechno špatné a dával věcem jiný směr. Souvisí s tímto místem i stará pověst z dob, kdy na skále stál majestátní hrad?

Dům v podhradí - obal knihy„Chtěla jsem poslat holkám fotku svého nového pokojíku v novém domečku a v novém křesle a podívej, co se mi podařilo.“ Bára s napětím čekala, jestli mamka uvidí na displeji totéž, co tam vidí ona. Viděla. Martina zatajila dech. Za křeslem, za Bářinými zády, stála postava s jemně nejasnými obrysy. Směrem k oknu byla jakoby více rozpitá, ale byla tam, bílá, mlhavá a s rozeznatelnou hlavou i tělem. „Vypadá to jako duch,“ vyjelo z ní.

Milovníci historických románů budou dozajista českou spisovatelku Jaroslavu Černou znát. Tato autorka nám přibližuje českou historii ve svých románech přijatelnou formou a její knihy jsou mezi čtenáři velmi oblíbené. V románu Dům v podhradí se tentokrát nevydala po stopách historické osobnosti, ale rozehrála v něm příběh ze současnosti, který oplývá tajemstvím mystičnosti, ke které má tato autorka velmi blízko. Ve svém osobním životě se věnuje reiki i astropsychologii a v románu se několik prvků, těchto „podivných“ věcí mezi nebem a zemí, objevuje. Ať už je to vykládání tarotu nebo duchové či energie z dávných dob.

Příběh je autorkou vystavěn srozumitelně a přitažlivě. Vyprávění o dvou sestrách nepostrádá akci ani napětí a hluchá místa v něm nenajdete. Celé je obestřeno závojem tajemství, které ještě více podtrhuje zajímavý děj a získává tím na atraktivitě.

Trochu je škoda, že autorka více nerozvinula některé situace nebo se více neponořila do hloubky mystiky. Pouze nahodí zápletku tajemného ducha, ke které se občas vrací podivnými zvuky či závanem ledového větru v domě, ale větší rozpracování se nekoná, což je trochu škoda. I postavy v celém příběhu v okamžiku, kdy zmizí ze scény, ztratí se i z celé knihy. Dál už se o nich nic nedozvíte.

Přesto se ale jedná o velmi čtivou knihu, která nepostrádá tempo i zajímavý námět. Já paní Černou znám hlavně z historických románů a musím zkonstatovat, že i tento její spisovatelský počin situovaný do současnosti rozhodně není špatný, a i když své malé mušky má, stále pro mě zůstává spisovatelkou, jejíž knihy si vždy ráda přečtu.

 

Název knihy Dům v podhradí
AutorJaroslava Černá
ŽánrLiteratura česká, Pro ženy
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2019
Počet stran192
ISBN978-80-243-8872-4
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)