Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Electric Light Orchestra & ČNSO v Praze

E.L.O.Kapela, o které John Lennon v 1979 řekl: “Pokud by THE BEATLES pořád existovali, hráli bychom právě takovou hudbu.” Žádná jiná kapela před ELO nedosáhla takto perfektního spojení vážné hudby s rockem…

Legendární Electric Light Orchestra se vrací na scénu ve velkém, neopakovatelném stylu a to v doprovodu Českého národního symfonického orchestru a to hned dvěma koncerty 23. listopadu 2008 v Praze!

Electric Light Orchestra je kultovní britskou rockovou skupinou, která dosáhla největší popularity v 70. a 80. letech minulého století. Vznik ELO má své kořeny na začátku 70. let v Birminghamu, kdy zakladateli celého projektu byli členové skupiny The Move – Jeff Lynne, Roy Wood a Bev Bevan. K založení nové skupiny vedla touha vytvořit něco nového. Všechny kapely měly rockové obsazení a k tomu jsou potřeba i dechové nástroje, ale skupina s klasickými smyčcovými nástroji a klavírem – to by bylo něco nového! To, co tenkrát v roce 1971 ve studiích probíhalo, bylo divoké experimentování, ve kterém se mohl především vybouřit multiinstrumentalista Roy Wood. Ve svých čtyřech písních prvního alba ELO hrál na všechny nástroje sám, ať už to byly dechové, smyčcové nebo jiné strunné nástroje. Electric Light Orchestra je experimentálním rockově-symfonickým orchestrem.

Nekonvenčnost ELO se pak opírala o spojení netypických nástrojů. Vedle klasického rockového složení, muzikanti začali používat klasické smyčcové nástroje, (cella, housle) hoboj, klarinet, klavír a také lidové nástroje. Hudba ELO se kvalifikuje jako klasický a progresivní rock. Jejich tvorba směšuje beatlesovský pop, symfonický rock a vážnou, klasickou hudbu. Dodatečným specifickým prvkem je charakteristický hlas lídra: vysoký, čístý, kovově zvučný. 

Původní lídr ELO, Jeff Lynne, je srovnáván s Paulem McCartneym díky originální, půvabné melodičnosti svých písniček. Takové hity jako “Livin thing”, “Mr.Blue Sky” nebo “Don´t Bring Me Down” mají všechny vlastnosti beatlesovských šlágrů – melodické, chytlavé, zajímavě aranžované.
 

Žádná jiná kapela dosud nedosáhla takto perfektního spojení vážné hudby s rockem. Největší výhodou ELO je vynikající instrumentace a harmonie znění a také hudební rozmanitost. Kapela nahrála 12 studiových alb, získala 9 zlatých, platinových a multiplatinových desek.

V listopadu v Praze budete mít neopakovatelnou možnost poslechnout si ty největší šlágry ELO živě: Can’t Get It Out of My Head, Rock’n’roll Is King, Hold On Tight, Here is the news nebo cover pisně od Chucka Berryho Roll Over Beethoven. Vedle “starých známých” muzikantů z původního složení, houslisty Mika Kaminského, basisty Kellyho Groucutta, dirigenta Louisa Clarka, vystoupí i další vynikající hudebníci s kratší působností v ELO – kytarista Phil Bates, bubeník Gordon Townsend a zpěvák a skladatel Eric Troyer.

To vše s nenahraditelným Českým národním symfonickým orchestrem!

Zaručeně se můžete těšit na energické vystoupení a hudební zážitek nejvyšší kvality!Český národní symfonický orchestr ČNSO patří v současné době, jako jeden z předních českých souborů, mezi nejvytíženější v Evropě. Koncerty doma v Praze i na turné v zahraničí se tradičně těší obrovskému zájmu publika. Orchestr spolu s vlastním nahrávacím studiem v Praze – Hostivaři přitahuje stále častěji významné světové hudební a filmové produkce. Šéfdirigentem orchestru byl na počátku roku 2007 jmenován Maestro Libor Pešek a právě pod jeho uměleckým vedením nyní orchestr navazuje na vysokou úroveň výkonů v předešlých sezónách. Od sezóny 2007/2008 koncertuje ČNSO ve Smetanově síni Obecního domu, ve které se snoubí dostatečně velká kapacita se skvělou akustikou. Nahrávky souboru se prodávají v USA i Japonsku, úspěšná byla turné po Velké Británii a Irsku, Francii, Španělsku, Portugalsku, Japonsku a Mexiku. Zázemím orchestru je zmíněné nahrávací studio a chloubou několik zlatých CD za prodej více než 30 000 nosičů, dále Cena Gustava Mahlera za interpretaci jeho děl a zejména prestižní smlouva s agenturou IMG Artists London o celosvětovém zastoupení. Dalším významným počinem je dlouhodobý nahrávací projekt ve spolupráci s tokijským vydavatelstvím Victor Entertainment, z něhož doposud vzešlo 24 CD a 8x video DVD. Český národní symfonický orchestr, pod taktovkou dirigenta Marcella Roty, v posledních letech doprovázel italského tenora Andreu Bocelliho na jeho turné již ve 33 hlavních městech a hudebních centrech Evropy. Spolupráce s takovými umělci, jako je Andrea Bocelli, jen dokazuje kvality Českého národního symfonického orchestru.

 

Více na www.makroconcert.com.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.