Kalendárium: Vzpomínka na Elvise

Elvis Presley

* 8. ledna 1935 – † 16. srpna 1977

Elvis Presley je prý vedle baseballu, Coca-Coly a Mickey Mouse čtvrtým fenoménem, který dala Amerika světu.

Říkali mu “král rokenrolu”. Nebo také Elvis – Pelvis. Elvis – pánev. Či “rotující kyčle”. S pánví či kyčlemi na jevišti opravdu vyváděl neuvěřitelné věci. Fanynky šílely. Jednou na konci koncertu v dobrém rozmaru řekl: “Tak dívky, sejdeme se v šatně.” Divoký útok na šatnu málem nepřežil. Ze šatů mu zbyly jen cáry.

Elvisovu kariéru odstartovala jeho matka. V jedenácti letech si k narozeninám přál kolo. Bála se, aby si neublížil, a dala mu kytaru. Na kolo už ani nepomyslel. Za chvíli nosil kytaru i do školy a o poledních přestávkách pořádal pro spolužáky první koncerty. I první desku v memphiském Recordin studiu nahrál pro matku.

Byl to dárek zas k jejím narozeninám. Za čtyři dolary nahrál dvě písničky a netušil, že právě naplnil dávné přání majitele onoho nahrávacího studia Sama Phillipse: “Dejte mi bílého zpěváka s hlasem, chováním a pohyby černocha a vydělám na tom miliony.” Vydělali oba.

Nejvěrnější Elvisovi fanoušci dodnes nepřijali jeho smrt. Věří, že se jen někde skrývá. Elvis přece nemůže zemřít. Věčně bude vládnout svému bizarnímu světu růžových kadilaků, bělostných obleků vyšívaných zlatem a třpytících se diamantů. Vzhledem k tomu, že se prodalo před miliardu jeho nahrávek, něco na té Elvisově nesmrtelnosti bude.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz