Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Faja – vynikající česká fantasy

recenze knihy Faja od Petry Stehlíkové

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo.

Ilan prošla skárou a vstoupila do nížin, do světa zcela odlišného od toho sklenařského. Přátelství s kapitánem a ostatními členy pětadvacítky je pro ni stále nové a Ilan si začíná uvědomovat, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří během svého života ovlivnili mnoho významných událostí. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její národ, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět.
Klid ve sklenařských městech je narušen, když se po mnoha generacích znovu objeví starodávný nápis. Jen krátká věta, která byla kdysi součástí svobodného sklenařského světa. Ale kdo ji píše po zdech palatulů a sklenařských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vyprávějí ta tři slova, na první pohled tak jasná, a přesto nepochopitelná?
Ilan bude muset čelit mnoha nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.

Bojovník zmateně pohlédl na mě a pak na sklenaře, který stál vedle něho. Jeho voal se k nám natočil a muž skrytý pod mantií přikývl.
Raven užasle zíral na muže po své pravici, potom na těch deset, kteří odstupovali dál, a až pak neochotně sňal ruce ze struny.

Během posledního roku se ze mě stala nadšená fanynka Petry Stehlíkové a její knižní série Naslouchač (recenze), která mě uchvátila, připravila o dech a jejíž pokračování mi nedalo spát. Kudy jsem chodila, tudy jsem první díl doporučovala. Přišel prosinec a světlo světa spatřil díl druhý – Faja. Roztřesenými prsty jsem psala dopis Ježíškovi. Pak zavoněl František, rozsvítil se stromeček a rozezněl zvoneček. Plna očekávání jsem se vrhla pod vánoční stromek, abych jako neohrožený lovec vystopovala svou kořist – tvrďouše s příznačnými rozměry. Opatrně jsem odbalovala dárek, abych jej nepoškodila, i když mé srdce volalo: „Trhej!“ Byl to on. Nádherný příběh s nádhernou obálkou, na kterou jsem se chodila už měsíce koukat na stránky nakladatelství Host. Slza mi ukápla. Můj úsměv by mohl rozsvítit menší městečko. Ještě té noci jsem se pustila do čtení…

Naslouchač a teď už i Faja jsou má srdcovka. Začítat jsem se téměř nemusela, protože jen zdravý rozum mě nutil jít spát, abych se neploužila skrz svátky jako zombie. A jak už u Petry Stehlíkové bývá zvykem, byla jsem naprosto pohlcená dějem a vůbec jsem si nedělala poznámky…

Byla jsem trochu překvapená, že skáčeme do děje rovnýma nohama. Proto opravdu doporučuji začít prvním dílem, protože jinak knihy nepochopíte. Já osobně jsem ale zastáncem tohoto přístupu. Bytostně nesnáším, když se autor věnuje X stránek popisem dějů minulých.

Petra Stehlíková zvolila mladší hrdinku, aby se mohla věnovat sklenařskému světu. Já si ho ohromně užívám, až nacházím sklenitový prach všude po domě. Ale možná je to jen prach, protože prostě čtu a čtu a mohla bych příběhy Ilan a pětadvacítky číst věky. V knize Faja píše autorka o nerovném přátelství, a přátelství vůbec. Lze navázat přátelství mezi lidmi z rozličných kast, ba „ras“, ve světě, kde část lidí vládne a žije v luxusu a část žije v otroctví ponechána napospas zhoubným účinkům sklenitových výparů v dolech?

 

„Pět z mnoha zaslechne,

pět z mnoha uvidí,

pět z mnoha pozvedne,

pět se v jedno spojí.

Nasterea de venin.“

 

Ilan selským rozumem a srdcem pozoruje svět částečně dětskýma očima a částečně očima dospívající dívky, možná i ženy. Během čtení vyrostla trochu méně, než jsem doufala. Začala jsem tajně věřit a přát si, že by v konečném důsledku mohlo být dílů víc. Místy byla Ilan na facku – jako správný puberťák. Někteří čtenáři jí zazlívají přílišnou chytrost, ale já myslím, že je to rozdílem ve výchově a úhlu pohledu, místu „spodiny“, ze kterého svět pozoruje, co jí dává jedinečný náhled na svět. Místy jsem v ní opravdu viděla dítě a chvílemi odvážnou mladou ženu. Nikdo z nás ale nedospěl ze dne na den a mějte na paměti, že Ilan toho v životě viděla a zažila mnohem víc, než by se na její věk slušelo.

Zamilovala jsem si pětadvacítku. Kapitána (ano, jisté aspekty pro mě byly šok a prožívala jsem s Ilan její vztek), Ravena, Vargase, Erna, … každý je jiný a dohromady tvoří téměř dokonalý celek. Dokonalý je s Ilan po jejich boku. Autorka velice pěkně propracovala charaktery a drží je jak v živých dialozích, tak v chování a je vidět, že jí kluci taky přirostli k srdci a s láskou s nimi žertuje a nechá je vzájemně dobírat.

FajaOpět musím smeknout před promyšleným světem a neskutečnou autorčinou fantazií. Svět nížin, katastrofický stav částí planety, vynálezy a naopak krutý svět za skárou, kde nefungují technické vymoženosti a lidé nejsou lidé. Žasnu, miluju, doporučuju. A nemůžu se dočkat třetího dílu… už zase čekám.

Musím se s vámi podělit o překvapení, které mě čekalo. Vždy sundávám z knih před čtením papírový obal, aby se mi neponičil. Jaké bylo mé překvapení, když jsem knihu po dočtení opět oblékla a z obálky na mě vykouklo mé jméno v podobě části mé recenze na Naslouchače. Je mi opravdu ctí.

Knihu Faja i Naslouchač doporučuji k přečtení patriotům, milovníkům fantasy i sci-fi (je to k nevíře, ale v sérii naleznete obojí) a lidem, kteří mají rádi opravdu dobré příběhy a skvělou knižní atmosféru. Vtáhne vás do děje a nepustí. Jsem na Petru Stehlíkovou hrdá, protože má obrovský talent, a tím, že píše česky, také znevýhodněné podmínky oproti zahraničním autorům. Přesto jí držím pěsti a doufám, že se Naslouchač i Faja dočkají překladu a podívají se za hranice té naší republiky, protože beletrie je to vskutku světová.

Petra Stehlíková (nar. 1976) vystudovala střední zdravotnickou školu — obor zdravotní laborant. Vystřídala několik zaměstnání, naposledy pracovala jako hotelová recepční. Své knihy nejprve vydávala vlastním nákladem (např. trilogie Zrozena z popela). V roce 2016 jí vyšel v nakladatelství Host román Naslouchač, který se setkal s velmi pozitivním přijetím. Faja je druhým dílem série.

 

Název knihy Faja
AutorPetra Stehlíková
Žánrfantasy
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran440
ISBN978-80-7577-176-6
  
Nákup knihynakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy – největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)