Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Festival NA JEDNOM BŘEHU se blíží

Festival Na jednom břehu 2023 oslaví dvacet let své existence v SOBOTU 27. KVĚTNA 2023 v Letním kině Širák, v místě, pro které byl před lety stvořen a kam patří. Žánrový festival, který nikdy neopakuje předchozí dramaturgii. Dvacátý ročník věnuje divákům i všem partnerům, kteří jej dvacet let navštěvovali a podporovali.  Výročí oslaví poctivou česko-slovenskou dramaturgií, kde krom nových mladých objevů potkáte i známé tváře.

Talentované Colorful People založila českobudějovická zpěvačka Lenka Novotná s trenčínským kytaristou Jurajem Holodou. Česko-slovenští sympaťáci s hudebním vzděláním a zahraniční zkušeností, kteří vám občas mohou znít jako jako Morcheeba, představí fúzi stylů world music, samby, bossanovy či jazzu. Kvalitního stylu R&B nemáme v Čechách dvakrát nic moc, o to větší radost budí třiatřicetiletý Štěpán Hebík alias 7krát3 svými promyšlenými texty, frázováním a beaty. Zvykli jsme si na jeho opakované nominace na Anděly, je nepřehlédnutelně hlasově obdarován a za zády mu šlapou výteční hráči s Janem Uvirou na klávesy. NA JEDNOM BŘEHU vystoupí s kompletní kapelou v prime time. Kapela Razam hraje worldmusic se silnými slovanskými kořeny, ve které se potkávají hudebníci z Čech, Běloruska a Ruska. Nejtalentovanější současná hradecká zpěvačka Iva Marešová tuto svou world music kapelu pojmenovala bělorusky Spolu. Jejich autorské písně jsou postaveny především na zvuku akordeonu fenomenálního běloruského akordeonisty Aliksandra Yasinského a na výrazném projevu zpěvačky Ivy Marešové. Jejich živé koncerty se diváků dotýkají svou syrovostí a autenticitou. Annet X je mladinká královna soulového R&B zpívaného česky. Ano, je to nejen možné, ale velice lahodné. Třiadvacetiletá zpěvačka, producentka, textařka, milovnice módy a hudebnice s ruskými kořeny Aneta Charitonova alias Annet X trefila díru na trhu a její popularita stoupá. Texty píše od osmi let a nejsou vůbec pitomé a pokud ano, tak záměrně. One girl show ovládne druhou festivalovou scénu s beaty a saxofonem Radima Výchopeně a jejich groovy jsou vážně neodolatelné. Stejná scéna představí také autentického slovenského rappera Martina MATYSE s kapelou. Trefnými a vyzrálými texty bojuje se svými démony skvělou lyrikou, přednesem i okouzlujícím soundem. I přes relativně kostrbaté začátky své hudební kariéry, přes rozpad své první kapely si nepřestal jít za svým cílem. V Hradci Králové vystoupí zcela poprvé.

Na přání fanoušků festivalu a na počest předčasně zesnulého Petra Hoška alias DJ Mucho zveme hudební projekt Maradona Jazz. Ten žánrově kombinuje djing s živými nástroji a vokálem, což považuje za budoucnost taneční hudby. V kapele dosud drží rytmus DJ Baltazar, MC El Hraboš a Jaroslav Stuchlý. Freetekjazzovou skupinu HI-FI založil v roce 2002 hudební skladatel koncertní, vážné, filmové a televizní hudby Petr Wajsar. Hravé texty a funkový základ s prvky elektroniky si za léta působení skupiny získaly srdce fanoušků na mnoha festivalech, desítkách pódií a hudebních klubů po celé republice. Po delší odmlce, během které se kapelník Petr Wajsar věnoval úspěšné vokální skupině Skety, se skupina rozhodla dát se znovu dohromady v lehce obměněné sestavě a s megatunou nové energie a zahájí festival už v 15.30 hodin!

Dvojice slovenských DJs MALALATA, působící na scéně už celých 15 let, je synonymem pro jedinečnou fúzi balkánských beatů, cikánské muziky, mexické cumbie a karibského reggae. Spojuje tyto rytmy do osobitých setů, které navíc doplňuje o nespoutanou a nakažlivě energickou performance. Svým tanečním setem Balkan bashavel festival NA JEDNOM BŘEHU V LETNÍM KINĚ po 20 letech existence zakončí.

Těšíme se na Vás v Letním kině, bude to tanec!

 

Kdy sobota 27. května 2023
Kde Letní kino Širák – Hradec Králové

 

vstupenky

 

plakát Na jednom břehu 2023

 

“Že je letošní festival rokem posledním v tomto místě a rozsahu je možná veřejným tajemstvím. Je čím dál náročnější zvedat kvalitu za méně prostředků, neprohrát s počasím, udržet v pozornosti hradeckou návštěvnost i festivalový tým jednou za rok. Značka NA JEDNOM BŘEHU ale zůstává, jen pozmění svou činnost na jednorázové koncerty v průběhu roku. Snad se vše podaří a festival najde i vhodný prostor pro svou kulturní aktivitu,”  dodává Martina Součková, ředitelka a dramaturgyně festivalu.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz