Filmový klub – Program na leden – květen 2009

Filmový klub Chrudimčtvrtek 22. ledna: Katyň
režie Andrzej Wajda, Polsko, 2007
Na Oscara nominované drama o masakru tisíců polských důstojníků a civilistů, který provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Jedna z nejtemnějších událostí novodobých dějin a její utajované příčiny.

čtvrtek 5. února: Havana blues
režie Benito Zambrano, Španělsko / Kuba / Francie, 2005
Příběh o mladých kubánských muzikantech, kteří se chtějí proslavit, zabrnká na citovou strunu, roztančí vaše skryté touhy a připomene hodnotu přátelství a rodiny. Všude dobře, na ostrově svobody nejlépe!

čtvrtek 19. února: Austrálie
režie Baz Luhrmann, Austrálie, 2008
Půvabná anglická aristokratka se vydává zachránit velkou farmu, kterou zdědila na pokraji bankrotu. Nejdražší snímek, který kdy byl u protinožců natočen. Téměř tříhodinový romantický epos.

čtvrtek 5. března: Sestra
režie Vít Pancíř, Česko, 2008
Zamilovaná dvojice utíká z města, nevyhnutelně však naráží na lidskou vypočítavost, mělkost a nevkus. Film na motivy stejnojmenného románu Jáchyma Topola, jehož důležitou složkou je i hudba kapely Psí vojáci.

čtvrtek 19. března: Fígle
režie Andrzej Jakimowski, Polsko, 2007
Šestiletý chlapec, který se snaží přivést otce zpátky k mámě a starší sestře, uniká před bezútěšností ospalého maloměsta do svého fantazijního světa. Podmanivá podívaná na hraně poetické stylizace a realistické autentičnosti.

čtvrtek 2. dubna: Mezi zdmi
režie Laurent Cantet, Francie, 2008
Nepřikrášlený pohled na džungli před tabulí ve střední škole v problematické čtvrti Paříže. Učitel s neobvyklými výchovnými postupy versus lhostejnost a cynismus. Drama, které loni zvítězilo na MFF v Cannes.

čtvrtek 16. dubna: Valčík s Baširem
režie Ari Folman, Izrael / Německo / Francie, 2008
Animované zamyšlení nad nedávnými dějinami Blízkého východu. Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými s očekáváním, že mu pomohou vybavit si vzpomínky na krutosti páchané v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla.

čtvrtek 30. dubna: Paranoid Park
režie Gus Van Sant, Francie / USA, 2007
Šestnáctiletý Alex nechtěně zabije hlídače v hojně navštěvovaném skateparku. A rozhodne se mlčet… Film působící jako halucinace je osvobozující v tom, že na lidskou chybu nahlíží jako na moment, ve kterém může něco nového začít.

čtvrtek 14. května: Nový svět
režie Terrence Malick, USA, 2005
Pozoruhodná verze dávné legendy o indiánské princezně Pocahontas. Právě do ní se zamiluje John Smith, přivandrovalec z Anglie… Meditativní, hypnoticky pomalu plynoucí obrazy na téma rozkolu mezi prvotní nevinností přírody a dobyvačností příslušníků “civilizovaného” světa.

čtvrtek 28. května: Na půdě
režie Jiří Barta, Česko, 2009
Jednu z hlavních rolí má v tomto loutkovém snímku staré haraburdí. Kromě něj se tu objeví panenka Pomněnka, které se zmocní vládce temné Říše zla. Na pomoc se jí vypraví pohodový medvídek Mucha, komický rytíř Krasoň nebo chytrá myška Sklodowská.

Začátek představení vždy ve 20 hodin.
Další informace o klubu lze najít na stránkách http://fkchrudim.unas.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.